Zábavné centrum Max povolilo mesto už za primátora Harmana

Zo stavieb, ktoré boli postavené v rozpore s územným plánom, sa najviac písalo o Auparku, Šašvárke a Amfiteátri. Podľa Cisárika však treba spomenúť, že v rozpore s územným plánom sú aj ďalšie stavby: „Na sídlisku Solinky prevádzky od Metra až po ZOC Max.“

Dokončenie z titulnej strany.
Pýta sa, či bol použitý rovnaký meter, keďže stavbu schvaľovalo už nové vedenie mesta. „Porovnávame neporovnateľné stavby. ZOC Max nie je postavené na centrálnom námestí, to je základný rozdiel,“ povedal primátor Žiliny Ivan Harman. Po nástupe na úrad zriadil od 1. marca 2007 Odbor hlavného architekta (OHA). Harman v minulosti upozornil, že práve absencia OHA spôsobila živelnú a nepremyslenú výstavbu v Žiline.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

OHA: Už bolo neskoro
Hlavný architekt mesta Martin Pavelek potvrdil, že územné a stavebné povolenie Max-u odobrila už nová garnitúra. „Rozhodujúce záväzné stanovisko k projektu pre územné rozhodnutie ale vydalo bývalé vedenie 15. decembra 2006. Jedinou pripomienkou bolo upraviť v mieste križovatky vodorovné dopravné značenie pre pohyb chodcov,“ povedal Pavelek. Podľa neho boli znenia rozhodnutí v minulosti formulované zvláštne. „V pôvodných záväzných stanoviskách sa vtedy neuvádzalo, či je stavba v súlade s územným plánom, ale iba to, že je v záujme mesta,“ povedal. Žiadosť o vyjadrenie k projektovej dokumentácii pre územné rozhodnutie k stavbe Max-u podala mestu spoločnosť LRC & Partners v mene trnavskej spoločnosti EuroMAX Slovakia.

SkryťVypnúť reklamu

Spravila tak v deň volieb primátora, 2. decembra 2006. Od Slotu dostala súhlasné záväzné stanovisko, ktoré spomína Pavelek. Rozhodnutie o umiestnení stavby podpísal Harman 19. marca 2007. Max postavila žilinská firma Pozemné staviteľstvo rýchlo, otvorili ho ešte v decembri toho istého roku. Investora to stálo 850-miliónov korún. Centrum má tri podlažia, obchodné priestory, kinosály, kaviarne, reštaurácie, galérie a parkoviská. Manažérka stavby žilinského Max-u Tatiana Tholbenová povedala, že ide o absolútne neporovnateľné veci. „Verejnou vyhláškou z 24. apríla 2007 nadobudlo právoplatnosť územné rozhodnutie.“ Nechcela, aby sme ich nezaťahovali do „regionálnych žabo-myších vojen“. Max stojí na mieste, kadiaľ mala viesť štvrtá okružná cesta Žiliny. Na územnom pláne sú na tomto mieste nakreslené okrem nej iba garáže.

SkryťVypnúť reklamu

O mrakodrape rozhodol súd
Územné rozhodnutie na bytový komplex Amfiteáter na Bôriku, takzvaný mrakodrap, je neplatné. Začiatkom apríla o tom rozhodol Krajský súd. Mesto pod vedením Jána Slotu predalo pozemok bývalého letného kina a povolilo výstavbu 24-poschodového domu v blízkosti rodinných domov. Krajský stavebný úrad platnosť územného rozhodnutia predčasom potvrdil, súd jeho rozhodnutie zrušil. Komplex už stojí. Súd trval takmer dva roky. Obyvatelia Bôrika namietali, že do územného konania neboli prizvaní a nemohli sa vyjadriť. O jeho priebehu dokonca ani nevedeli. Stavebné povolenie je ale právoplatné. Po rozhodnutí súdu bude opäť konať prvostupňový orgán, teda Stavebný úrad mesta Žilina.

Podobná je aj Šašvárka
Namiesto mestského parku a izolačnej zelene na Jánošíkovej ulici, v takzvanej Šašvárke, dnes stojí polyfunkčný objekt. Územné rozhodnutie z roku 2004 je v rozpore s územným plánom. Protizákonne ho vydal stavebný úrad, neskôr ho odobril Krajský stavebný úrad v Žiline. Konštatoval to Krajský súd v júni minulého roku. „Zrušil rozhodnutie Krajského stavebného úradu v Žiline ako i rozhodnutie mesta Žilina a vec vrátil žalovanému správnemu orgánu na nové konanie,“ uviedla hovorkyňa súdu Ivana Lukšová. Opäť nevzali do úvahy pripomienky susedov. Investor, spoločnosť Apartment Capital, „pokračuje v realizácii stavby Polyfunkčný bytový dom Šašvárka Žilina, a to na základe stavebného povolenia, ktoré bolo vydané mestom Žilina dňa 30. 1. 2006 a právoplatnosť nadobudlo dňa 2. 5. 2006,“ uviedli zo spoločnosti na naše otázky. Tá sa môže usilovať o dodatok k územnému plánu, na základe ktorého by mohla dostať kladné rozhodnutie. Inak môže mať problém pri kolaudácii. Podľa Paveleka ide na Slovensku o unikátne situácie, kedy stavby majú stavebné, ale nemajú územné rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Aupark namiesto námestia
Platňa o nákupnom centre Aupark na Námestí Ľudovíta Štúra sa obohráva od decembra 2003, kedy Ján Slota námestie predal. Nové vedenie mesta začalo boj s investorom – spoločnosťou HB Reavis Group. Mesto trvá na tom, že spoločnosť Aupark Holding, ktorá centrum stavia, nepreukázala svoje oprávnenie ako stavebníka. Súd totiž vydal rozhodnutie, že stavebné práce sa majú zastaviť. Aupark Holding pokračuje v stavaní s tým, že sa na ňu nevzťahuje. Stavebný úrad vydáva rozhodnutia, tie ruší druhostupňový Krajský stavebný úrad. Mesto podalo podnet na Generálnu prokuratúru a Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Investor považuje kroky mesta za obštrukcie a protizákonné konanie.

Zaujímavé pozadie
Amfiteáter, Šašvárku a Aupark povolilo mesto za Jána Slotu. Stavebný úrad viedol Eugen Kozáček. Po prehratých komunálnych voľbách odišiel spolu so Slotom. Minister výstavby Marián Janušek, ktorý bol predtým zástupcom primátora, potom vymenoval Kozáčeka za prednostu Krajského stavebného úradu. Na naše otázky odpovedal krátko. „Podľa môjho názoru všetky rozhodnutia vydané za môjho pôsobenia na stavebnom úrade MsÚ Žilina a KSÚ Žilina boli a sú v súlade so stavebným právom. Kauzy spojené so stavbami AUPARK a tzv. Mrakodrap sú toho času v súdnom preskúmavaní a nechcem svojím vyjadrením prejudikovať stav veci pred rozhodnutím súdu,“ povedal prednosta KSÚ Eugen Kozáček. Ďalšie otázky MY Žilinských novín považoval za hypotetické a nevyjadril sa k nim. Pýtali sme sa ho aj to, či ho v minulosti pri rozhodovaní ovplyvňoval bývalý primátor a či vedel, že jeho rozhodnutia sú v rozpore s územným plánom.

Koniec nekoncepčným stavbám?
Mesto Žilina chce mať do konca tohto roka nový územný plán. Doteraz platný je z roku 1980. Plán má byť smerodajný pre koncepčný urbanistický rozvoj mesta. Jeho súčasťou má byť aj dopravný generel. Primátor Ivan Harman sa v minulosti vyjadril, že „určite v Žiline nebudeme tolerovať čierne stavby.“ Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja tvrdí, že v minulosti už padli nariadenia o odstránení stavby. „Stalo sa tak, ale nešlo o veľké stavby,“ povedal hovorca ministerstva Miroslav Bátovský.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 179
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 778
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 212
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 893
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 304
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 507
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 446
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 268
  1. Milan Buno: Temnota v podaní Stephena Kinga. Desivá a vražedná! | 7 knižných tipov
  2. Martin Fronk: Smernica č. 666/2025 Z.z.
  3. Martin Fronk: Keď metla prednáša o gramotnosti
  4. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 2.
  5. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 1.
  6. Milan Srnka: Ficov parlamentný rybník
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť
  8. Ľudmila Križanovská: Charakter človeka sa spozná v náročných životných situáciách. Je to naozaj tak?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 280
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 349
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 076
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 948
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 065
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 911
  7. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 6 326
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 685
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Súťažili tímy z piatich krajín.


Práce budú prebiehať najmä v noci.


TASR
Výprava v Srbsku.

Vo svojej kategórii nenašiel premožiteľa.


(RED)

Je podozrivý z drogovej trestnej činnosti.


  1. Milan Buno: Temnota v podaní Stephena Kinga. Desivá a vražedná! | 7 knižných tipov
  2. Martin Fronk: Smernica č. 666/2025 Z.z.
  3. Martin Fronk: Keď metla prednáša o gramotnosti
  4. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 2.
  5. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 1.
  6. Milan Srnka: Ficov parlamentný rybník
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť
  8. Ľudmila Križanovská: Charakter človeka sa spozná v náročných životných situáciách. Je to naozaj tak?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 280
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 349
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 076
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 948
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 065
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 911
  7. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 6 326
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 685
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu