Chýbali hasiči
V Koordinačnom stredisku integrovaného záchranného systému v Žiline doteraz nebolo operačné stredisko Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru. „Od 1. júla vykonávajú operační dôstojníci v Žiline služobnú činnosť na koordinačnom stredisku v zmysle zákona o IZS v počte jeden príslušník na jednej zmene,“ povedal Milan Rebroš zo žilinského hasičského riaditeľstva. Podľa neho bol problém s technologickým zabezpečením, najmä rádiovej, telefónnej a internetovej prevádzky. Žilinskí hasiči mali doteraz operačných dôstojníkov vo svojej budove riaditeľstva. Dostali výnimku, povinnosť doplniť stav ich operačných dôstojníkov v stredisku na dvoch v zmene, majú do konca tohto roka. Stredisko zabezpečuje príjem tiesňových volaní na linku 112. Sídli v Obvodnom úrade Žilina.
Hovory zneužívajú menej
V júni volalo na číslo 112 viac ako 18-tisíc ľudí zo Žilinského kraja. Deväťdesiat percent z volaní bolo neoprávnených, vyplýva to zo štatistík strediska. Operátori začali používať program CoordCom. „Každého volajúceho je možné lokalizovať. Ak linku zneužíva, operátor ho upozorní na sankčné pokuty až do výšky 50-tisíc korún a na to, že je lokalizovaný. Mnohí sa potom spamätajú. Linka má slúžiť ľuďom v ohrození života, majetku a nie na hranie,“ povedala Iveta Krchnavá zo strediska. V súčasnej dobe je v rámci tohto strediska zriadené aj Krajské operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Žilina s príjmom tiesňového čísla 155 v rámci kraja. Sú tam aj pracoviská pre policajtov, tie obsadia len pri vzniku krízovej situácie. V operačnej sále pracujú nonstop dvaja - traja operátori linky 112, šiesti zdravotníci, jeden lekár a zatiaľ jeden hasič.
Slovensko môžu pokutovať
Tiesňová linka 112 funguje na Slovensku od 1. júla 2003. Ministerstvo vnútra nesplnilo podmienky Európskej únie ohľadom jej zavedenia. K požadovanému termínu linka nemala automatickú lokalizáciu hovorov. Európska komisia preto ešte v roku 2006 Slovenskú republiku zažalovala. „V súčasnosti už finišujú práce na novom komunikačnom systéme v rámci integrovaného záchranného systému, čím by sme sa mali vyhnúť pokute zo strany Európskej komisie,“ uviedla Ľudmila Staňová z Kancelárie ministra vnútra. Žalobou sa zaoberá Súdny dvor ES, ktorý môže len konštatovať porušenie povinnosti, a neudeliť pokutu. Ak by Európska komisia podala ďalšiu žalobu za porušovanie smernice, mohol by dvor udeliť Slovensku aj finančnú pokutu.