odkaz slovenskej výtvarnej moderny a zároveň reagovať na aktuálne tendencie v umení.
Tvorba Andreja Barčíka prešla viacerými vývojovými štádiami. Už od začiatku ju však charakterizovala snaha o redukciu tvaru a konštruktivistickú skladbu obrazu. V jeho prípade však nešlo o typické redukovanie do základných zobrazení blízkych geometrii – za zjednodušovaním zobrazenia sa dá čítať najmä snaha o nachádzanie podstaty tvaru. Barčík sa neskôr oslobodil od vzťahu k predlohe a hľadal nové možnosti uplatnenia kompozície v zobrazení. Uplatňoval ich najmä v koláži. Tento rok by Andrej Barčík oslavoval 80 rokov. Spomienkovú výstavu pri príležitosti jeho nedožitého životného jubilea zostavila PGU nielen z vlastnej zbierky, ale možno na nej vidieť aj doposiaľ neprezentované práce. Vernisáž pojali v galérii ako spomienkové matiné. Vo výstavných priestoroch si na významného umelca prišlo zaspomínať viacero jeho kamarátov, ale aj osobností z oblasti výtvarného umenia, ktorí Barčíka osobne poznali.
Riaditeľ PGU Milan Mazúr najskôr uviedol výstavu doposiaľ nepublikovanou recenziou Ivy Mojžiovej na dielo Andreja Barčíka, ktorá pochádzala zo 60-tych rokov. Potom dostali slovo Barčíkovi známi a priatelia, ktorí spomínali na spoločné chvíle, na to, v čom ich ovplyvnil a odhalili tak svoje dojmy zo stretnutí so slovenským alebo žilinským Picassom, ako ho niektorí nazývali. „Dnes odznelo veľa pekných slov na adresu Andreja Barčíka. Bol to umelec, ktorý prvý zdvihol prst a povedal, že ideme v duchu slovenskej moderny. Slovenská moderna bola vtedy v plienkach a Galandovci, na čele s Andrejom Barčíkom, boli tí, ktorí prerazili cestu a ktorým sme doteraz za to vďační. Toto matiné si Andrej zaslúži, pretože on bol takým stmeľujúcim článkom galérie. Chodieval sem na vernisáže, prišiel občas pomôcť pri výstavách, pomáhal aj s dramaturgiou,“ povedal viac
o výstave aj osobe Andreja Barčíka riaditeľ PGU Milan Mazúr. Prezentáciu tvorby Andreja Barčíka si môžete pozrieť v Považskej galérii umenia v Žiline do 10. augusta.