Z postupu v Pohári UEFA sa teší Žilina

Futbalisti Žiliny sa síce v odvete poriadne pohrali s nervami svojich fanúšikov, ale nakoniec zvíťazili najtesnejším rozdielom a postúpili do 2. predkola Pohára UEFA.

MŠK Žilina - MTZ-RIPO Minsk 1:0 (0:0)

Už v druhej minúte odvetného stretnutia pohrozil hosťom po rohovom kope obranca Piaček, ale hlavou tesne minul bránu hostí. V 9. min. z podobnej akcie odpovedal Jeremčuk, no jeho hlavička skončila v rukách Perniša. Najväčšiu šancu prvého polčasu si vypracovali hostia po nedorozumení v žilinskej obrane, no Konstavoj v dobrej pozícii trafil len ľavú žrď. Záver prvého polčasu patril domácim, keď si vypracovali miernu prevahu, ale v 36. min. Belákov krížny center do päťky zablokoval obranca Zrnanovič. Päť minút pred záverom polčasu vyšla nazmar aj Vladavičova pekná akcia, keď jeho tiahly center popred bránu nenašiel adresáta.

Druhý polčas bol omnoho rušnejší ako prvé dejstvo. Hru otvorili hlavne hostia a už v 47. min. Saščenko vystrašil krížnou strelou domáceho brankára. O desať minút neskôr domáci kapitán Štrba presnou strelou spoza šestnástky trafil ľavú žrď brány hostí. V 68. min mal na nohe gól Strachanovič, ale Perniš bravúrne jeho strelu kryl. Jež v 73. min vyslal jedovatý projektil na hosťujúceho brankára, no ten s námahou loptu vyrazil na roh. V priebehu dvoch minút od 75. minúty sa dvakrát predviedol hosťujúci Ceolin, prvýkrát nožničkami len skúšal domáceho brankára, no následne už s jeho hlavičkou mal Perniš plné ruky práce. Žilina sa predsa len dočkala gólu, keď v 90. min nádhernú akciu zahrala dvojica Jež so Štyvarom, keď si už v šestnástke vymenili loptu a Jež technickou strelou k ľavej žrdi poslal Žilinu do ďalšieho kola.

Gól: 90 Jež.
Pred 5 380 divákmi rozhodoval Koukoulakis (Gre.). Bez kariet.
MŠK: Perniš - Pekarík, Piaček, Šourek, Vomáčka - Štrba - Belák (65. Rilke), Jež, Vladavič - Štyvar, Karoglan
(34. Adauto, 89. Pečálka).
MINSK: Sulima - Jeremčuk, Valkanov, Zrnanovič, Bardočov - Saščenko (81. Bubnov), Strachanovič, Šervikovič (72. Pehlič), Kvaracelia, Camara (57. Ceolin) - Koncevoj.

SLOVO TRÉNERA
Pavel Vrba: „Stretli sme sa s veľmi kvalitným súperom. V 2. polčase hrali obe mužstvá útočný futbal, v závere sme mali viac šťastia my, keď sa nám podarilo streliť gól. Súper mal však v druhom polčase viac šancí, vďaka brankárovi sme odolali. Bolo by možno zaujímavejšie, keby sa zápas skončil 4:4, ale ja by som takýto výsledok nebral a som rád za ten, ktorý je.“

MŠK Žilina - Tatran Prešov 5:1 (2:0)
Na víťaznej vlne sa vezú v novom ročníku Corgoň ligy žilinskí futbalisti. V náročnom programe zdolali v priebehu ôsmich dní už tretieho súpera. Tentoraz si ich dobrú formu odniesol nováčik z Prešova. Zverenci Pavla Vrbu nastúpili oproti súboju s Minskom v pozmenej zostave, ale na ich hre to nebolo vidieť. Demontáž odvážne a kombinačne hrajúceho nováčika ligy začal v 15. min. Adauto, ktorý sa v trme-vrme najlepšie zorientoval a zblízka prekonal Buchtu. Na ďalší gól si diváci na štadióne pod Dubňom museli počkať až do záveru prvého dejstva. Lietava s Adautom sa rútili po chybe prešovských zadákov sami na Buchtu. Adautovu strelu ešte stihol český legionár vyraziť, ale iba k Lietavovi a ten už pred prázdnou bránou nezaváhal.

Po zmene strán sa obraz hry nezmenil. Žilina držala súpera v moci a po nádhernom futbalovom biliarde zvýšil na rozdiel triedy Vladavič. V 70. min. sa dostala lopta cez Vladaviča, Štyvara, Rilkeho až k Ježovi a jeho gólovú strelu musel Buchta vytlačiť na roh. V poslednej desaťminútovke videli diváci ešte tri góly. Najskôr Rilke dopravil do prázdnej brány krížnou strelou Štyvarovu nepodarenú strelu. Potom sa ozvali aj hostia a kapitán Šafranko po peknej prihrávke od Kaplana znížil. Dve minúty pred koncom využil striedajúci Martin Ďurica chybu Buchtu a z diaľky nechytateľnou bombou napol sieť. Žilinčania tak potvrdili výbornú formu na úvod sezóny a diváci ich za predvedený výkon odmenili záverečným potleskom. O týždeň privíta Žilina doma Nitru.⋌MICHAL KOLÁRIK

FAKTY ZO ZÁPASU
Góly: 15. Adauto, 44. Lietava,
49. Vladavič, 80. Rilke, 88. Ďurica -
86. Šafranko.
Pred 4 595 divákmi rozhodoval Vnuk. ŽK: Štrba - Šafranko, Josl.
MŠK: Perniš – Pekarík, Piaček (32. Šourek), Vomáčka, Tesák – Štrba – Rilke, Jež, Vladavič – Adauto (76. M. Ďurica), Lietava (60. Štyvar).
TATRAN: Buchta - Baran, Pikl, Čep, Josl - Prekop - Šafranko, M. Poliaček (76. Zahradník), Penksa - Katona (63. Krohmer), Belejík (74. Kaplan).

Pavel Vrba: „Som rád, že sme zvládli ťažký týždeň. Výsledok je pre hostí možno krutý, ale naša hra dnes zvládla najvyššie kritériá. Hráči hrali s chuťou. Bol by som rád, keby sme v takýchto výkonoch pokračovali.“

Servis Corgoň ligy
Ostatné výsledky 3. kola:
Ružomberok – B. Bystrica 1:0 (1:0), 37. Zošák (z 11 m). Košice – Dubnica 3:1 (1:1), 14. Nosek (vl.), 73. Novák, 78. Kaminský - 13. Nosek. Slovan – D. Streda 2:1 (0:1), 87. Černák, 90.+ Ľ. Meszároš - 39. Kweuke. ČK: 90.+ Pinte. (DS). Nitra – Petržalka 1:2 (1:1), 40. Gruber - 20. Cléber, 84. Halenár. Zápas Trnava – Zl. Moravce sa hrá 4. 8. o 19.00 h.
1. Žilina 3 3 0 0 10:1 9
2. Košice 3 3 0 0 5:1 9
3. Slovan 3 2 1 0 5:2 7
4. Artmedia 3 2 0 1 3:3 6
5. Nitra 3 1 1 1 4:4 4
6. D. Streda 3 1 0 2 5:4 3
7. Ružomberok 3 1 0 2 3:4 3
8. Trnava 2 1 0 1 2:4 3