Podľa Petra Gärtnera z občianskeho združenia Filmový klub, ho nezorganizovali pre masy. „Nepotrebujeme mať vypredané. Umenie sa nerobí pre masy, ale pre konkrétneho diváka,“ povedal. Filmový klub v Bytči vzniká v dobe klesajúceho záujmu divákov o tento žáner. Počet artových klubov za ostatných 8 rokov klesol zo šesťdesiatich na štyridsať. Najpopulárnejšiemu klubu na Slovensku, bratislavskej Nostalgii, klesol za toto obdobie počet členov zo 6-tisíc na 700. Bytčania ale klub zakladajú.
Vsadili na atmosféru
Bytčiansky klub bude návštevníkom ponúkať najmä slovenské, české, ale aj európske
a americké filmy, ktoré sa bežne nedostanú do ponuky distribučných spoločností. „Založili sme ho preto, že vnímame zvýšený záujem o tento žáner, najmä v programe verejno-právnych televízií, ktoré zaraďujú do programu artové filmy už aj
v lepších vysielacích časoch. Založili sme ho s vedomím, že Bytča je malé mesto a do popredia sa dostáva DVD-čková éra. Ak niekto nejaký film chce, tak si ho stiahne a prehrá doma. Vsadili sme však na to, že atmosféra kina je neopakovateľná,“ hovorí Gärtner.
Začínajú kvalitou
Oficiálne začne klub svoju činnosť filmom Slepé lásky. „Tento film Juraja Lehotského vyhral na festivale v Caen rovnakú sekciu ako pred tridsiatimi rokmi azda najlepší Jakubiskov film Vtáčkovia, siroti a blázni. Kvalitou sú to teda veľmi porovnateľné filmy. Trochu komédia, a tak trochu dráma. Je to hraný dokument. Hovorí o slovenských ľuďoch, o tom, ako žijú. Ľudia sa môžu opäť identifikovať so svojou kultúrou, a to je veľmi dôležité,“ dodal Gärtner. Týždeň na to odohrajú českú klasiku Lásky jednej plavovlásky.
Ľudí ťažký žáner neláka
Zuzana Bielčíková, z distribučnej spoločnosti Tatrafilm, Bytčanom fandí. Súhlasí s názorom, že klubový divák sa postupne vytráca. „Myslím si, že o vážny film sa v súčasnosti zaujíma čím ďalej, tým menej ľudí. Ako deti nechcú čítať a hrajú sa na počítači, tak nechcú ani takéto filmy, nad ktorými treba premýšľať,“ hovorí. Podľa slov, v čase, keď v žilinskom kine Úsvit prevádzkovali filmový klub, mali viac ako 1000 členov a na filmy ich chodilo priemerne dve stovky. Keď Úsvit zrušili, pred šiestimi rokmi si prenajala klub v Dome odborov. Tam chodilo len asi do 70 divákov. V Žiline funguje jediný filmový klub. Prevádzkuje ho spločnost Cinemax a nazýva ho Artmax. Premieta raz do týždňa, každú stredu a so zvýhodneným vstupným. Vznikol začiatkom marca tohto roku. Podľa slov prevádzkového manažéra Cinemax-u Michala Košča, na filmy tam chodí v priemere 20 ľudí. „Dávame priestor ťažším žánrom, väčšinou zo zahraničnej a českej produkcie. Sú to filmy, ktoré neoslovujú masy. Kto chce, môže sa na ne prísť pozrieť,“ dodal na záver Koščo.