V minulosti organizoval viaceré spomienkové akcie na Tisa. Na podporu vyzývala aj Slovenská pospolitosť. Pokračovanie z titulnej strany. Ruku k „šľachetnému dielu“ mali priložiť aj cirkevní hodnostári, od ktorých chceli, aby o zbierke informovali v kostoloch. „Za to vám všetkým patrí úprimné Pán Boh zaplať!“ napísala Pospolitosť. Na problém upozornil The Slovac Spectator. Podľa zákona o zbierkach môže ministerstvo schváliť iba zbierku, ktorá má verejnoprospešný účel. Zbierka tiež podľa zákona nemôže byť v rozpore so zahraničnopolitickými záujmami Slovenska. Keď denník SME poslal ministerstvu otázky, čo je verejnoprospešné na zbierke na rekonštrukciu domu človeka, ktorý bol okrem iného zodpovedný za vývoz Židov do koncentračných táborov, ministerstvo zbierku zrušilo. Umožňuje to zákon. „Po upozornení dal minister vnútra preskúmať pôvodné rozhodnutie,“ povedal Tomáš. Prax na sekcii verejnej správy bola taká, že schválili automaticky každú zbierku, ak spĺňala formálne náležitosti a nijako hlbšie sa nad jej verejnoprospešným účelom nezamýšľali. Hovorca Erik Tomáš povedal, že minimálne od roku 2000 žiadnu zbierku nezrušili alebo nezamietli, ak spĺňala náležitosti. Ešte v júli však ministerstvo pre The Slovak Spectator povedalo, že zbierka je v poriadku.
Správny krok
Riaditeľ kancelárie Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Jozef Weiss hodnotí zrušenie zbierky pozitívne. „V každom prípade je to pozitívny signál, že konečne zo strany štátnych orgánov si začínajú všímať tie nevinné spolky, ktoré vyvíjajú takéto aktivity,“ povedal. Smutné na tom podľa neho je, že bolo treba na prípad upozorniť, aby si to príslušné ministerstvo všimlo. Ústredný zväz židovských náboženských obcí považuje podľa Jozefa Weissa krok ministerstva za logický, ak sa vláda hlási k odkazu boja proti nacistickému Nemecku. Mesto Bytča nechcelo osobu Jozefa Tisa, zbierku a jej zrušenie komentovať. „Hodnotenie osoby J. Tisa nechávame na historikov,“ uviedol prednosta Mestského úradu Bytča Ľubor Guniš. Podľa neho informoval pred pár mesiacmi Pánis vedenie mesta o začínajúcej zbierke.V dome dnes nikto nebýva, chátra. Mesto s ním nemá žiadne plány a jeho rekonštrukciu neplánuje. Kúsok vedľa stojí židovská sinagóga, ktorá je v hrôzostrašnom stave. Na jej obnovu nikto zbierku neorganizuje.
Dnes len jeden Žid
Podľa Súpisu Židov, ktorý je na webstránke Ústavu pamäti národa, bolo v roku 1942 vo Veľkej Bytči 2 846 obyvateľov, z toho Židov 305. Dnes žije v meste jedna Židovka. V Bytči žilo veľa Židov najmä na konci 18. a na začiatku 19. storočia. Aktívne sa podieľali na hospodárskom i kultúrno-spoločenskom zveľaďovaní mesta. Preto mali v meste murovanú synagógu už v roku 1801. Časom ju prestavali do dnešnej podoby. „Žiaľ, súčasný stavebno-technický stav tejto významnej pamiatky je veľmi narušený a naliehavo vyžaduje zvýšenú pozornosť a starostlivosť,“ píše sa na stránke mesta Bytča.