V prímestskej časti Žilina–Bro-dno je kanalizácia dva roky a stála 18 621 212 korún (618 111 €). Na Uliciach Kapustná a Zábrežná sa rodiny z viac ako tridsiatich rodinných domov nemôžu napojiť bez toho, aby si museli zriadiť prečerpávaciu šachtu na vlastné náklady.
Hlavný kanalizačný rozvod je nad úrovňou vývodov odpadov z ich domov. Na tento zádrheľ ich nikto neupozornil. Naopak, Severoslovenské vodárne a kanalizácie (SEVAK) o tom podľa nich vedeli.
Nemuseli mať vôbec
SEVAK sa bráni, že v rámci stavebného konania sa k projektu stavby vyjadrovalo aj mesto Žilina a „nevnieslo žiadne pripomienky k smerovému ani výškovému uloženiu potrubí a verejnej kanalizácie,“ povedal vedúci Kancelárie predstavenstva SEVAK-u Jozef Vrábel. Projekt robila spoločnosť Hydroprojekt CZ. Podľa Vrábla boli limitovaní výškou finančných nákladov stavby. Ak by navrhli potrubia uložiť nižšie, „bola by realizácia verejnej kanalizácie v týchto uliciach vylúčená z projektu,“ uviedol. Ľudia teda využívajú svoje vlastné žumpy. Tvrdia, že za takýchto podmienok sa na kanalizáciu nenapojja. SEVAK-u vyčítajú, že ich diskriminuje tým, že „požadujete od nás náklady na výstavbu prečerpávacej stanice vo výške asi 37-tisíc korún (1228,17 €), ďalej náklady na údržbu a opravy a náklady na elektrickú energiu potrebnú na prevádzku,“ píšu v sťažnosti adresovanej spoločnosti a Mestu Žilina. SEVAK odmieta, že by niekoho diskriminoval. Vybudovali časti kanalizačných prípojok v priemernej dĺžke 7 metrov ukončené revíznymi šachtami, čo je nadštandardné. Kanalizačnú prípojku si totiž vlastník nehnuteľnosti musí podľa zákona zriadiť na vlastné náklady.
Nájdu riešenie?
Obe strany chcú problém riešiť. Podľa Vrábla aj preto, že „vlastníkom nehnuteľností vznikla v súlade so zákonom o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách dňom kolaudácie verejnej kanalizácie povinnosť pripojiť nehnuteľnosť na verejnú kanalizáciu,“ povedal. Ešte v roku 2006 prisľúbili nespokojným ľuďom dodávku čerpacích šachiet, no bez ich osadenia v teréne či čerpadiel, ktoré sú pre ľudí najdrahšie. Brodňanci sa s tým ale neuspokojili a dohody o vybudovaní kanalizačných prípojok zrušili. Hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder, má ale iný názor: „Každý je povinný likvidovať odpady tak, aby neznečisťoval životné prostredie. Nikto tým ľuďom ale neprikazuje, že sa musia pripojiť.“ Brodňanci žiadajú prebudovanie kanalizácie tak, aby prípojky z domov mohli byť napojené samospádom na hlavnú kanalizáciu tak, ako je to v ostatnej časti Brodna. SEVAK však dôvod a ani prostriedky, aby verejnú kanalizáciu v Uliciach Kapustná a Zábrežná budovala nanovo, nemá. Ľudia sa preto chcú stretnúť a rokovať. Na ich sťažnosť z konca augusta zatiaľ podľa ich slov nikto neodpovedal.