Multifunkčný komplex City center KNM mal zabrať tretinu parku v centre mesta. Zámer na jeho výstavbu priniesla bratislavská spoločnosť Eurokapital. Minulý rok ho schválili komisie mestského zastupiteľstva aj samotní poslanci. V decembri pre tento účel odobrili predaj takmer 3000 metrov štvorcových pozemku za približne 3 000 000 korún (99581,76 €). Hoci investor sumu uhradil, pozemok nedostal. Mesto síce má pozemok na liste vlastníctva, ale s dodatkom, že je napadnuteľný. Pred zavkladovaním kúpno-predajnej zmluvy požiadal jeho bývalý vlastník súd, aby určil, že je stále jeho vlastníkom. So zastavaním plochy nerátal územný plán, park vedie ako park. Proti výstavbe protestujú ľudia zo susedných činžiakov, ktorí sa obávajú zatienenia ich bytov. Budova mala mať 3 poschodia a 8-poschodovú oválnu vežu v rohu parku. Primátor Ján Hartel zaujal k výstavbe neutrálny postoj. „Ak sa s tým stotožní zastupiteľstvo, nebudem tomu brániť. Viem, že je to citlivá záležitosť, ide o mestský park a časť zasahuje do bývalého cintorína,“ povedal Hartel.
Mesto sa uponáhľalo
Park postavili v 60 rokoch minulého storočia. Predtým tam bol cintorín a patril Rímskokatolíckej farnosti svätého Jakuba Kysucké Nové Mesto. Mesto si pozemok osvedčilo vydržaním v roku 1998. Podľa zákona by mu plne patril, ak by si jeho vlastníctvo nikto nenárokoval počas najbližších 10 rokov. Lehota by uplynula koncom tohto roku. Predaj by bol potom bezproblémový a investor by už asi staval. Farnosť však využila svoje právo. Obrátila sa na súd, aby určil, komu pozemok patrí. Potvrdil to správca farnosti Pavol Macúch. „Boli pochybnosti, či tento majetok nepatrí farnosti. Zatiaľ to nie je doriešené. Jednoducho nevieme, na čom sme,“ povedal Macúch. Magistrát teraz čaká na verdikt súdu, ktorý má určiť, komu majetok patrí. Hartel dodal, že vie o protestoch verejnosti proti tejto výstavbe. „Neviem povedať, ako to celé skončí, či pod tlakom verejnej mienky poslanci nezmenia svoj názor,“ povedal Hartel. Ak by aj súd rozhodol v prospech mesta, územie parku je v územnom pláne evidované ako mestský park. „Bude si to žiadať zmenu územného plánu. Tento proces ale začne až potom, keď sa vyjasnia majetkovo-právne vzťahy,“ dodal Hartel. Spor je na Okresnom súde v Žiline. Po troch pojednávaniach verdikt nepadol, pojednávanie bolo odročené na neurčito, prípad pridelia novému sudcovi. MY Žilinské noviny informovala hovorkyňa súdu Ivana Lukšová.
Proti je iba jeden poslanec
Na mestskom zastupiteľstve v novembri minulého roku hlasovali proti investičnému zámeru podľa zápisu z webovej stránky mesta iba dvaja poslanci. „Chcem iba, aby sa zachovala funkcia jediného parku v meste, aby sa nezničila zeleň. Názor som zatiaľ nezmenila,“ povedala poslankyňa Ilonka Jablonská. Poslanec Dušan Mičian podľa zápisu hlasoval proti, teraz je za. „Chcem, aby už niečo v tomto meste aj existovalo. Mala to byť vstupná brána do mesta,“ povedal. Podľa poslanca a predsedu komisie výstavby a územného rozvoja Mariána Anteckého poslanci nevedeli, že pozemok úplne nepatrí mestu a ani to, že zámer je v rozpore s územným plánom. Jeho zmenu odsúhlasili až dodatočne. „Keby povedali na začiatku, že bude treba meniť územný plán, rozhodnutie poslancov by bolo možno iné,“ povedal Antecký. Súčasný, neutrálny postoj primátora, kritizuje. „Zámer mi predstavil práve on. Mal záujem, aby čím skôr prešiel komisiami,“ povedal. Podľa neho bol terajší primátor v čase osvedčovania pozemku zástupcom primátora a vedel, kedy uplynie 10-ročná lehota, kedy by bol pozemok definitívne mestský. „Až s odstupom času sme sa dozvedeli, že investor si uplatňuje nárok súdnou cestou. Mesto sa kvôli prehratému sporu môže dostať do problémov,“ povedal Antecký.