Predstavme najprv vaše združenie.
- Združenie už niekoľko rokov spája 17 obcí z nášho regiónu, čo je približne 30-tisíc obyvateľov.
Hromadenie a uskladnenie odpadu vás teraz zamestnáva naplno.
- V prvom rade si musíme všetci uvedomiť, že odpady vznikajú nielen v priemysle,
v poľnohospodárstve, v doprave, ale aj v domácnostiach a ich množstvo stále rastie. Nekontrolované a neriadené hromadenie odpadov v prostredí neznamená iba poškodzovanie vzhľadu krajiny, ale aj nebezpečenstvo pre povrchové a podzemné vody, pre okolitú pôdu a živú prírodu. A to všetko sú veci, ktoré sú v Terchovskej doline unikátne a výnimočné.
Takže, čo s odpadom?
- Táto otázka netrápi len ochrancov prírody, ale položili si ju aj predstavitelia Združenia obcí Mikroregión Terchovská dolina. Stalo sa to vtedy, keď náš dlhoročný partner, spoločnosť T+T, a. s., ktorá zabezpečuje zber a prepravu vytriedených komunálnych odpadov, prišla s novým návrhom zmluvy. V tejto definovali nové cenové podmienky vyvolané pádom cien druhotných surovín, ktoré by sa najviac dotkli peňaženiek občanov obcí, ktoré sú členmi Združenia obcí Mikroregión Terchovská dolina. Na decembrové zasadnutie združenia prišli aj zástupcovia spoločnosti T+T, a. s., Miloslav Sokolovský, predseda predstavenstva a Miloš Ďurkovský, člen predstavenstva a diskusia na túto tému bola naozaj veľmi živá. Zástupcovia spoločnosti predniesli ekonomickú analýzu, starostovia obcí argumentovali, ale nedospeli sme k žiadnemu výsledku. Sme však presvedčení o tom, že tento dôležitý problém si vyžaduje ďalšie jednanie, aby sme ho mohli spoločne riešiť.
Hľadáte riešenia aj v samospráve?
- Samozrejme. V rámci Operačného programu Životné prostredie, operačný cieľ Podpora aktivít v oblasti separovaného zberu sme predložili žiadosť o nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie na prípravu zberných dvorov, žiaľ, neúspešne. Nevzdávame sa a hľadáme ďalšie spôsoby.
Mohli by ste na záver definovať hlavné ciele vášho združenia v tejto oblasti?
- Kvantitatívnym cieľom združenia je predchádzať vzniku odpadov a redukovať podiel biologicky rozložiteľných odpadov ukladaných na skládky odpadov. Rôznymi vzdelávacími aktivitami z ochrany životného prostredia chceme rozširovať vedomosti občanov v oblasti odpadového hospodárstva. V rámci združenia chceme vypracovať jednotný systém kontroly zloženia komunálnych odpadov v obciach a zaviesť jednotný poplatok úhrady za odvoz a uskladnenie komunálneho odpadu.
Autor: EB