Nesmú byť však agresívni a ohrozovať ostatných klientov. „Momentálne rozširujeme kapacitu o miestnosť s ôsmimi lôžkami, ktoré budú také krízové,“ informoval riaditeľ centra Peter Birčák. Túto noc, keď ortuť teplomera klesla v Žiline na približne -20°C, využilo služby nocľahárne 25 ľudí bez domova, hoci jej kapacita je 20 lôžok. „Za posledné týždne stále prekračujeme kapacitu nocľahárne,“ dodal Birčák. Otvorená je od 19:00 do 7:00 h. Okrem nocľahu dostanú bezdomovci teplé jedlo, šatstvo, zabezpečenú majú aj osobnú hygienu, v centre im poskytujú tiež sociálne poradenstvo, hľadajú pre nich možnosť ubytovania a pracovnej aktivity, napríklad cez projekt Nota Bene.
Nocľaháreň je určená len pre mužov, pracujúci bezdomovci či dôchodcovia bez domova zaplatia za nocľah euro, tí, ktorí dostávajú dávku v hmotnej núdzi, 50 centov. Bránami centra, ktorého zriaďovateľom je od januára Žilinská diecéza, prejde ročne asi 400 bezdomovcov. Pre ženy bez strechy nad hlavou je v Žiline k dispozícii nocľaháreň s kapacitou desať lôžok. Otvorila ju Kongregácia sestier Panny Márie Útechy. Celodenný pobyt poskytuje bezdomovcom aj útulok Štart na Hviezdoslavovej ulici v Žiline v správe Žilinského samosprávneho kraja a Misionárky Lásky Sestry Matky Terezy na Dolnom Vale v Žiline.
Poštu majú na úrade
V Žiline je podľa odhadov približne 500 bezdomovcov. Zaujímavosťou je, že svoju poštu zo súdu, úradu práce či daňového úradu si môžu vyzdvihnúť na Mestskom úrade v Žiline. „Mesto dáva oznam o zásielkach na úradnú tabuľu mesta s menom a dátumom narodenia a do 15 dní od doručenia si môžu ľudia bez domova prísť pre svoju poštu na mestský úrad,“ doplnil hovorca Žiliny Martin Barčík.