ŽILINA. Proti údajnému šéfovi žilinského podsvetia polícia vzniesla ďalšie obvinenia. Rovnako v jednom z množstva obvinení proti nemu súd vyniesol aj prvý rozsudok. Osem rokov väzenia dostal za daňové podvody. Rovnako vymeral súd v tomto prípade aj ďalšie tresty. Salingerovej exmanželke päťročný trest odňatia slobody, Igorovi D. sedemročný trest, Tomášovi Z. dvojročný trest a Františkovi N. dvojročný podmienečný trest s odkladom na dva roky. Odsúdení podľa rozsudku vyhotovovali fiktívne účtovné doklady, zahrnuté do daňového priznania, čím došlo k skráteniu dane fyzických osôb a neoprávnenému odpočtu DPH. Uviedla to agentúra sita.
Bomba pri bunkri
Minulý týždeň proti Salingerovi vzniesli aj ďalšie obvinenia. Podľa polície bol v dvoch prípadoch organizátorom a návodcom prípravy vraždy a rovnako aj jedného pokusu o vraždu. „Tieto skutky sú z jesene 1997,“ povedal žilinský policajný riaditeľ František Posluch. Salinger podľa neho vtedy chcel usmrtiť Milana Holáňa zvaného gorila z Kysuckého Nového Mesta. „Obvinený vedel, že Holáň často parkuje so svojím vozidlom pre diskobarom Bunker v Žiline na Ulici Janka Kráľa. Zabezpečil nástražný výbušný systém a dal ho Milanovi K.,“ povedal Posluch. Salinger dal svojmu komplicovi príkaz, aby túto bombu pod auto podložil. „On to ale neurobil a náročky do vozidla kopol, aby sa spustil alarm. Tak celú akciu zmaril,“ povedal Posluch.
O pár dní neskôr v snahe zabiť Holáňa zakopal Salinger výbušninu pred dvere diskobaru. „Ovládač na iniciovanie výbušniny dal opäť Milanovi K., ktorý ho mal odpáliť, ak bude blízko prechádzať Holáň,“ povedal Posluch. Aj napriek tomu, že Holáň tade viackrát prechádzal, Milan K. ho podľa krajského policajného šéfa úmyslene neodpálil. Salingerovi povedal, že ovládač je pokazený, trhavinu teda v noci opäť v noci vykopal. O pár dní pokus opäť opakovali a jeho odpálením opäť poverili Milana K. Keďže mu už Salinger nedôveroval, ako dozor s ním išiel Milan Ch. Ovládač teraz naozaj zlyhal. Holáňa nakoniec usmrtil ďalší muž z podsvetia.
Používali ovládanieod leteckých modelov
Salinger je okrem ekonomickej trestnej činnosti, za ktorú ho už súd odsúdil, doposiaľ ešte obvinený zo 4 vrážd, dvoch pokusov o vraždu a rovnako aj z účasti na vražde. Všetky skutky sa mali stať približne pred desiatimi rokmi. „Na konci 90-tych rokov sme nejakú explóziu zažili takmer každý mesiac. Pri nástražných výbušných systémov boli používané priemyselné trhaviny, ktoré sa bežne používali v kameňolomoch,“ povedal kriminalistický technik Peter Čičman.
Výbušniny váčšinou stiahli spolu lepiacou páskou a elektronicky odpaľovali. „Iniciátory boli rôzne, v tomto konkrétnom prípade ovládanie pomocou diaľkového ovládača z elektronického modelu lietadla,“ povedal Čičman. Až neskôr sa ako odpaľovač začal používať mobilný telefón. Dnes je to najrozšírenejší druh aj pri výbuchoch, napríklad v Iraku.