STREČNO. Strečnianski pltníci dnes začali desiatu sezónu symbolickým odomykaním Váhu a plavbou na plti. Kľúč od vôd Váhu odovzdal strečnianskym pltníkom vodník Jurko na pltisku Bariérová. Prostredníctvom plavby budú opäť ponúkať možnosť spoznať históriu, kultúru a prírodné krásy strečnianskej úžiny na sedemkilometrovej trati.
Minulý rok previezli pltníci popri skalách Margita a Besná a popod dva strečnianske hrady okolo 7 000 ľudí z celého sveta. „Za desať rokov pltníctva to bolo viac než 50-tisíc ľudí," povedal riaditeľ Prvej pltníckej a raftingovej spoločnosti Pavol Albrecht.
Plavba na sedemkilometrovom úseku Váhu, ktorý je všeobecne uznávaný ako najkrajší a najznámejší pltnícky úsek minulosti, trvá približne 50 minút.
Každým rokom počet zákazníkov rastie a nechýba ani zahraničná klientela. Podľa slov riaditeľa Albrechta sa na pltiach viezli Arabi či zákazníci z Izraela. „Hostia sú z celého sveta a snažíme sa, aby sme im priblížili túto krásu nielen vizuálne, ale aj prostredníctvom slov pltníka, ktorý sprevádza klientov nielen v slovenskom, ale aj v anglickom, nemeckom a francúzskom jazyku," priblížil prácu pltníkov Pavol Albrecht a pre zaujímavosť povedal: „Mali sme tu jednu atrakciu, ktorá sa odohrala asi pred tromi rokmi. Mladý nastávajúci manželský pár si pod skalou Margita vymenil sľub vernosti."
Tento rok spoločnosť opäť ponúkame možnosť využiť systém kultúrnych poukazov pre žiakov základných škôl, študentov a pedagógov. „Či už individuálne alebo v skupinách," spresnil Albrecht.
Fotogaléria: Plte pod Strečnom
Začiatky pltníctva siahajú podľa Pavla Albrechta do 11. storočia. Nástup železničnej dopravy v rokoch 1915 až 1935 znamenal prakticky zánik pltníctva. Kolískou pltníctva na Váhu bol Liptov, splavnými tokmi na Slovensku boli Váh, Hron, Kysuca a Orava, najvýznamnejšou bola vážska pltnica. Dĺžka pltí dosahovala až 40 metrov a najväčšie z nich mohli prepraviť až 180 metrov kubických nákladu.