Všade bolo možné vidieť čulý stavebný ruch, bol absolútny nedostatok stavebných kapacít, stavebného materiálu a nájsť remeselníkov pre drobnejšie stavebné práce bolo takmer nemožné. Celkovej vtedajšej situácii pomáhali najmä viaceré možnosti zdrojov financovania výstavby. Z viacerých možných zdrojov sa v dnešnej dobe využívajú v obmedzenej forme bankové zdroje (pre tých investorov, ktorí spĺňajú náročné kritériá pre poskytovanie nízkoúrokových úverov) a zdroje zo štátneho rozpočtu, respektíve z fondov Európskej únie.
Zastavenie financovania projektov a zhoršená možnosť ich ďalšieho financovania sa prejavila aj na aktuálnom stave našich stavieb. Značná časť z pripravovaných projektov sa z tohto dôvodu pozastavila buď v úrovni niektorej fázy projektovej dokumentácie, alebo dokonca zastavením už rozostavaných stavieb (napríklad v našom meste EuroPalace, Administratívny komplex pri krytej plavárni Level Park, a podobne).
Terajšia finančná kríza tak spôsobuje, že v mestách pribúdajú neplánované pamätníky dobrých časov rozmachu nášho hospodárstva, ktoré nikto nevie, kedy a či vôbec budú dokončené tak, ako boli projektované. Je tu teda predpoklad toho, že ak sa aj situácia zmení k lepšiemu a noví investori nájdu prostriedky na dokončenie zastavených stavieb, budú prehodnocovať ich pôvodne uvažované využitie. Zastavené a nedokončené stavby však v našich mysliach vyvolávajú spolu s informáciami o zhoršujúcom sa vývoji hospodárstva aj úvahy o našej budúcnosti. Situácia, ktorá nastala vypuknutím finančnej krízy, sa dnes dotýka viac či menej každého občana. Kto ju však spôsobil? Naši občania, remeselníci, stavebné firmy či projektanti, určite nie. Finančná kríza je dôsledkom nezodpovednej a nekoncepčnej politiky niektorých bánk, nejednotných pravidiel a kritérií pre posudzovanie reálnosti projektových zámerov. Nastáva teda čas na prehodnocovanie a zreálňovanie plánov, na zvýšenie skromnosti a opatrnosti.
Nastáva teda aj čas na spoluprácu, na hľadanie nových riešení a možností uplatnenia zručných rúk našich občanov, skúseností našich odborníkov a schopností našich manažérov. K tomu, aby sme však krízu prekonali, musia sa nastaviť jednotné pravidlá nielen na Slovensku, ale aj v rámci Európskej únie a celého globálneho sveta. Na vyvedenie krajiny z krízy je dôležité mať na čele krajiny takú vládu, ktorá robí rozvážnu sociálnu politiku a podporuje cielenými ekonomickými a investičnými opatreniami naštartovanie hospodárstva.
Takýmito možnosťami môžu byť napríklad aktivity samospráv pri úpravách verejných priestranstiev, opráv občianskych a bytových domov so zvýšením ich energetického štandardu, ale aj výstavba a obnova športových objektov, obnova kultúrnych domov a podobne. Zabudnime dnes na časy rozmachu veľkých projektov výškových budov, priemyselných parkov a megaobchodných centier, aj keď sa dnes ešte niekoľko málo z nich pripravuje. Obdobie finančnej krízy v oblasti rozvoja miest a obcí je možné prekonať realizáciou aj menších nízkonákladových projektov podporovaných štátom a rozumným bankovým financovaním.
Naši ľudia nezabudli tvrdo pracovať, uťahovať si opasky, či sa uskromňovať, ale situácia, do ktorej nás dostala nezodpovedná politika nadnárodných bánk, sa najviac práve dotkla tých najzraniteľnejších skupín občanov. Je preto na nich, aby si vo voľbách dobre zapamätali, že práve pravicová ekonomická politika vyspelých krajín sveta spôsobila dnešnú situáciu.