VARÍN. Neprijímanie nových zamestnancov, menej služobných ciest a ľudí v teréne, či menšia spotreba energií. To sú niektoré z pokynov riaditeľstva Štátnej ochrany prírody, ako má organizácia šetriť. Usmernenie dostali ochranári na celom Slovenku. Príčinou je svetová finančná kríza.
Dôvodom je podľa ministerstva životného prostredia zlý ekonomický vývoj. Správy chránených krajinných oblastí a národných parkov „sú povinné zredukovať výdavky za tovary a služby na nutné minimum tak, aby bol zabezpečený nevyhnutný výkon ochrany prírody v zmysle zákona," povedala hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová.
Nariadenie z ústredia platí od 1. apríla. Koľko peňazí sa má týmto spôsobom ušetriť, v súčasnosti ministerstvo ani riaditeľstvo štátnej ochrany prírody nevedia. Rovnako ani to, dokedy bude krízový režim trvať. Konkrétne požiadavky na úspory podľa nej ešte nemajú stanovené. Vo výdavkoch podľa nej škrtajú vo všetkých rezortoch.
Podľa informácií MY Žilinských novín budú po novom ochranári menej v teréne, obmedzia im služobné cesty a správa musí znížiť výdavky na réžiu. Na otázku, či sa šetrenie odrazí aj na ich platoch, ministerstvo neodpovedalo. V Správe Národného parku Malá Fatra pracuje 16 zamestnancov vo verejnej správe. Sú to zoológovia, poľnohospodári, krajinári, anorganici, lesníci, botanici a strážnici.
Na starosti majú podľa riaditeľa správy Petra Cádera územie o rozlohe približne 100-tisíc hektárov. Park má aj s ochranným pásmom 40-tisíc hektárov. Cáder na otázky o šetrení odpovedať pre noviny nemohol. Generálnym riaditeľom ochranárov je jeho predchodca, bývalý riaditeľ z Varína, Andrej Vidra.