Otázka: „Aká je úloha žien v politike?" je v týchto dňoch pri príležitosti voľby prezidenta Slovenskej republiky podľa môjho názoru nanajvýš aktuálna, a tak ma táto udalosť vyprovokovala k úvahe.
Na Slovensku sa stále nevieme vyrovnať s tým, čo sa v mnohých štátoch už stalo skutočnosťou, že ženy majú v politike svoje nezastupiteľné miesto. Svedčí o tom malé percento politicky aktívnych žien, ako aj ich nízke zastúpenie v politických funkciách. Dôvody sú rôzne - pretrvávajúce predsudky, konflikt rodiny a kariéry, nedostatok dôvery, slabá solidarita žien.
Pritom usporiadanie rodiny ako základného článku spoločnosti, v ktorom sa prejavuje rovnováha mužského a ženského princípu, je predpokladom jej harmonického rozvoja. V škandinávskych štátoch to už dávno pochopili a zastúpenie žien na politickej scéne je vysoké, čo má pozitívny vplyv na ich prosperitu. Vo Švédsku je pomer žien a mužov v politike 50 : 50.
Nechcem vystupovať ako feministka, ktorá podporuje prezidentskú kandidátku, ženu. Na to, aby sa stala prezidentkou, to určite nie je dostatočný dôvod. Ak je však táto žena zároveň aj múdrym a vzdelaným človekom, s dôstojným prejavom, je to o dôvod navyše.
Zo svojho pohľadu občana, a zároveň komunálneho politika však chcem upozorniť ešte na jeden rovnako významný aspekt, ktorý bude mať vplyv pri rozhodovaní, ktorému kandidátovi odovzdám svoj hlas. Demokraciu možno budovať len za predpokladu rovnováhy všetkých troch zložiek štátnej moci - parlamentu, vlády aj súdov.
V USA, kolíske novodobej demokracie, je postavenie prezidenta silné, avšak zároveň všetky zložky moci sú nezávislé. V našej, parlamentnej demokracii, kde popri „nezávislosti" slovenských súdov dominuje zákonodarná a vládna moc, je prezident síce slabý, ale môže byť určitou brzdou zneužitia tejto moci.
O tom, že hrozba zneužitia moci je dnes naozaj reálna, svedčí nielen často arogantné a bývalému totalitnému režimu podobné, vystupovanie predstaviteľov vládnej koalície, ale aj samotný fakt, že svojho prezidentského kandidáta viedli počas celej jeho predvolebnej kampane ako psíka za retiazku.
Prezident by mal slovenskú spoločnosť spájať, a nie rozdeľovať. Preto si myslím, že pri jeho voľbe by sme mali odhodiť svoje fóbie, predsudky a cudzie naprogramované myšlienky o hlúpych ženách a múdrych mužoch, zlých Maďaroch a dobrých Slovákoch, sociálnej koalícii a zlodejskej opozícii. Verím, že využijeme svoje volebné právo a zvolíme si takého prezidenta, ktorý nás bude dôstojne reprezentovať.
Autor: Soňa Turčányiová, poslankyňa MZ v Žiline