Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Lúčania sú rokojemníkmi štátneho podniku

Žilinčania spísali petíciu predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Žiadajú o riešenie problémov, za ktoré vinia štátny podnik. Okrem iného ich straší nedostavaný polyfunkčný objekt.

Nedostavaný kultúrny dom.Nedostavaný kultúrny dom. (Zdroj: LADISLAV KAVECKÝ)

ŽILINA-MOJŠOVA LÚČKA. Vodohospodárska výstavba, štátny podnik, podľa obyvateľov Mojšovej Lúčky bráni dostavbe mestskej časti Žiliny. „Chceme len to, čo nám patrí a nič viac." Tak znie veta v petícii ľudí z prímestskej časti Žiliny. Postavili ju pred 12 rokmi. Podľa jej obyvateľov je bez údržby a v dezolátnom stave. Od roku 1996 sú tam rozostavané a chátrajúce objekty. Napríklad kultúrny dom, požiarna zbrojnica, knižnica, zvonica. Ich domy sú krivé, steny praskajú a plesnivejú. Cesty doteraz nie sú skolaudované.


Budovy patria Vodohospodárskej výstave Bratislava, ktorá Mojšovu Lúčku postavila po presídlení pre stavbu priehrady v rokoch 1995 - 2000. Generálnym dodávateľom výstavby bola firma Váhostav, domy pre ňu stavali subdodávateľsky rôzne firmy. Váhostav je teraz v konkurze. Štátny podnik sa pred začatím vodného diela zaviazal, že objekty občianskej vybavenosti postaví nanovo a odovzdá do užívania. Dodnes sa tak nestalo.

Petícia a poslanci

„Občania touto petíciou žiadajú Vodohospodársku výstavbu o dostavanie polyfunkčného domu a splnenie záväzkov a sľubov, ktoré im boli dané pred presídlením a boli jednou z hlavným podmienok presídlenia. Vedenie mesta Žilina žiadame o odstránenie nedostatkov a prešetrenie celej situácie," stojí v petícii, ktorú podpísali takmer všetci dospelí obyvatelia. V minulosti sa už takto podobne svojich práv domáhali. Svoje si vypočuli aj poslanci Ivan Chaban a Pavol Marček na stretnutí s občanmi minulú stredu. Schôdza pripomínala hádku, ľudia s poslancami si skákali do reči a nič nevyriešili. Poslanci si podľa ľudí z Mojšovej Lúčky neplnia svoje povinnosti voči nim, a preto chcú svojho zástupcu. Kandidátkou za člena poslaneckého výboru je Anna Sisková.

Privatizácia neprebehla

Vodohospodárska výstavba priznáva, že pozemky a objekty mali byť odovzdané mestu na základe zmluvy. V nej je zahrnutý aj polyfunkčný objekt, ktorý by mal slúžiť ako kultúrny dom. „Dokončenie predmetnej stavby závisí od času prevodu tohto majetku na Mesto Žilina a následného postupu dostavby zo strany Mesta Žilina," stojí v stanovisku podniku. Podmienkou prevodu vlastníctva k nehnuteľnostiam v Mojšovej Lúčke bola privatizácia štátneho podniku. Dodnes sa tak nestalo, a teda nedošlo ani k prevodu majetku v prospech mesta. Výstavba na doplňujúce otázky do uzávierky neodpovedala.

„Mesto nemá žiadne páky, aby pritlačilo vodohospodársku výstavbu k dokončeniu Mojšovej Lúčky. Do riešenia sa musí zaangažovať štát, vláda a príslušné ministerstvo. Mesto samo nemá dostatok financií, aby vyriešilo všetky problémy, ktoré mala vyriešiť vodohospodárska výstavba," povedal primátor Žiliny Ivan Harman.

„V roku 2002 bol skolaudovaný Polyfunkčný objekt časť ABCD - časť škola a telocvičňa a následne bola požiadaná Vodohospodárska výstavba o uskutočnenie majetkovo-právneho vysporiadania na Mesto Žilina, k čomu doteraz ešte nedošlo," povedala Michaela Koláriková z kancelárie hovorcu mesta. Pod mesto mala prejsť bezodplatne aj druhá časť objektu, v ktorej mal byť kultúrny dom.

„Mesto Žilina požiadalo ešte vo februári 2008 o dohodnutie osobného stretnutia s vedením Vodohospodárskej výstavby, za účelom dôkladného a definitívneho doriešenia celej veci. Naďalej čakáme na reakciu Vodohospodárskej výstavby, pričom Mesto Žilina je pripravené flexibilne konať v danej veci," povedala Koláriková.

Petíciu uvádzame v pôvodnom znení.


Petícia Mojšova Lúčka

26.2.2009 v Mojšovej Lúčke

Vážený pán premiér ,

táto petícia vznikla na základe nespokojnosti občanov prímestskej časti Mojšova Lúčka z mnohých nedostatkov a to hlavne nedokončené objekty občianskej vybavenosti : kultúrny dom, požiarna zbrojnica, knižnica, zvonica a administratívne centrum.

Investície do výstavby novej Mojšovej Lúčky boli nemalé, a je zarážajúci postoj predošlého, ale i súčastného vedenia mesta Žilina a ich nezáujem.

Prímestská štvrť je síce nová, ale 12 rokov od presídlenia je bez údržby a je v dezolátnom stave.

Na objektoch, ktoré sú rozostavané od roku 1996 Vodohospodárskou Výstavbou š.p. Bratislava a generálnym dodávateľom výstavby Váhostav a.s. Žilina, sa do dnešného dňa aj napriek mnohým prísľubom na základe predošlých petícii vôbec nepracuje. Jediným argumentom Vodohospodárskej Výstavby š.p. je, že čaká na privatizáciu, ktorá je však v nedohľadne.

Toto však nie je argumentom, nakoľko finančné prostriedky na jeho výstavbu už boli poskytnuté.

Na verejných zhromaždeniach s občanmi pred započatím výstavby Vodného diela Žilina boli dané prísľuby, že pri nasťahovaní občanov budú občanom odovzdané aj sľúbené objekty občianskej vybavenosti.

Vodohospodárska Výstavba š.p. sa k petícii č. 3 z roku 2000 vyjadrila v bode 1., že finančné prostriedky na dokončenie stavby zatiaľ nie sú pridelené, a preto sa v tej dobe nevedela vyjadriť k termínu dokončenia stavby, avšak finančné prostriedky na výstavbu kultúrneho domu boli už vyčlenené dávno.

Vážený pán premiér, naši občania pochopili celospoločenskú potrebu výstavby Vodného diela Žilina, a aj napriek vyše 30. ročnej stavebnej uzávere sme mali v starej Mojšovej Lúčke na požadovanej úrovni vybudovanú občiansku vybavenosť ako kultúrny dom, ktorý si občania Mojšovej Lúčky svojpomocne vybudovali ( v objektoch kultúrneho domu mali občania základnú školu ročník 1-4, spoločenskú miestnosť, knižnicu, administratívne priestory, kino, ochotnícke divadlo s pódiom, stolný tenis, šachový klub, čajovňu a miestny rozhlas ).

Tieto základné občianske vybavenosti , ktorých výstavbou sa Vodohospodárska výstava š. p. zaviazala, nám teraz v nových podmienkach chýbajú.

1.

Občania sú nútení vynakladať značné finančné prostriedky, aby si mohli zabezpečiť základné potreby ako školská dochádzka detí do okolitých dedín, nákup potravín, v prípade úmrtia spoluobčana platíme susednej obci za zvonenie vo zvonici.

Kary, jubilejné oslavy občanov a stretnutia občanov sa vykonávajú v jedálni miestnej Základnej škole, čo je nedôstojné. Základná škola síce pôvodne bola vystavaná pre občanov Mojšovej Lúčky, ale neskôr bola predaná a tým zanikla možnosť, aby deti z miestnej prímestskej časti navštevovali túto školu.

Táto situácia má za následok úpadok spoločensko-kúltúrneho a športového vyžitia občanov.

Taktiež bol prisľúbený Vodohospodárskou Výstavbou š.p. predaj pozemku za symbolickú cenu 1,-Sk na výstavbu miestneho Katolíckeho kostola a na základe tohto sľubu sa občania už niekoľko rokov na výstavbu Katolíckeho kostola skladajú.

V súčasnosti je mnoho záujemcov o prenájom priestorov v nedokončenom polyfunkčom dome ( detská ambulancia, predajňa potravín, internet kaviareň a pod. )

Vážený pán premiér, v roku 1999 a v roku 2000 sme sa s týmito problémami obrátili na vládu Slovenskej republiky, kde nás pán premiér odkázal na Ministerstvo financií a toto zasa na Ministerstvo pôdohospodárstva - vodného a lesného hospodárstva , avšak problémy neboli vôbec riešené, preto petičný výbor s poverením našich občanov apeluje na Vás a veríme, že sa s Vašou pomocou zodpovedný za tento stav konečne zobudia a začnú naše požiadavky plniť. Chceme len to čo nám patrí a nič viac.

Občania touto petíciou žiadajú Vodohospodársku Výstavbu š.p. o dostavanie polyfunkčného domu a splnenie záväzkov a sľubov, ktoré im boli dané pred presídlením a boli jednou z hlavným podmienok presídlenia.

Vedenie mesta Žilina žiadame o odstránenie nedostatkov a prešetrenie celej situácie.

Vopred srdečne ďakujeme v mene všetkých spoluobčanov a zostávame s pozdravom.

V Mojšovej Lúčke 26. 2. 2009

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 2. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 3. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 4. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 5. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 6. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 8. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 1. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 2. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 3. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 5. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 6. Šariš ľuďom pomáha regiónu už takmer 20 rokov
 7. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 8. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 686
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 598
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 807
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 970
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 267
 6. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 147
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 089
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 581

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Veľké problémy malého Macka Pú. Intro.
 2. Peter Maroncik: Riaditeľské kvóty pre ženy nie sú teda diskrimináciou?
 3. Štefan Vidlár: Husárský kúsek
 4. Samuel Ivančák: Gitara, ktorá hrala budúcnosť
 5. Ľuboš Vodička: Dolní Kounice, kláštor Rosa Coeli, krása Ruže nebeskej v moravskom mestečku
 6. Roland Ondrus: Nemecko, nič sme sa nenaučili
 7. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: November 2022
 8. Dušan Koniar: V roku 2011 odtancoval v súťaži Let’s Dance homosexuálny pár. Čo to v spoločnosti spustilo?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 47 156
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 11 335
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 5 464
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 306
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 262
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 897
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 483
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 173
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Regionálne noviny MY organizujú už niekoľko rokov kampaň Slovensko spieva koledy, ktoré v predvianočnom čase spája obyvateľov našej krajiny.


2 h

Výsledky ankety, v ktorej hlasovali predstavitelia klubov II. triedy ObFZ Žilina, sú známe.


18 h

TOISON gin a bylinný likér Dr. Kramer zbierajú prestížne svetové ocenenia.


19 h
Ilustračné foto

Pobyt pacienta je čiastočne hradený z verejného zdravotného poistenia.


6. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vladimír Gajdičiar sa úmyselne skrýva.


20 h

Z kolektívnych zmlúv už vypustili dodatky.


5. dec

Jedna z najväčších atrakcií v Banskobystrickom kraji ožije tradičnou zimnou akciou.


23 h

Najvyššia chorobnosť ARO je vo vekovej skupine detí do piatich rokov.


5. dec

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Veľké problémy malého Macka Pú. Intro.
 2. Peter Maroncik: Riaditeľské kvóty pre ženy nie sú teda diskrimináciou?
 3. Štefan Vidlár: Husárský kúsek
 4. Samuel Ivančák: Gitara, ktorá hrala budúcnosť
 5. Ľuboš Vodička: Dolní Kounice, kláštor Rosa Coeli, krása Ruže nebeskej v moravskom mestečku
 6. Roland Ondrus: Nemecko, nič sme sa nenaučili
 7. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: November 2022
 8. Dušan Koniar: V roku 2011 odtancoval v súťaži Let’s Dance homosexuálny pár. Čo to v spoločnosti spustilo?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 47 156
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 11 335
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 5 464
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 306
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 262
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 897
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 483
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 173
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu