Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Program Stanice

Sochárske sympózium. Intenzívna dielňa, tvorba reliéfov, objektov až sôch z atraktívneho sochárskeho materiálu.Sochárske sympózium. Intenzívna dielňa, tvorba reliéfov, objektov až sôch z atraktívneho sochárskeho materiálu. (Zdroj: ARCHÍV STANICE)

utorok 2. 10., 19.00

projekcia

Zvonky šťastia (Jana Bučka, Marek Šulík)

Žilinska premiéra filmu za osobnej účasti režisérskej dvojice Jana Bučka a Marek Šulík.

Mariena a Roman sú bratranec a sesternica. Napriek tomu, že majú každý svoju rodinu, deti a každodenný život, sú exotmi v osade, v ktorej žijú. Spája ich spoločná vášeň, ktorá má s každodenným životom málo spoločného – obdiv k speváckym hviezdam Karlovi Gottovi a Dare Rolins. Zbierajú a vymieňajú si výstrižky z bulvárnych časopisov, nacvičujú spoločne pesničky z repertoáru svojich idolov a prepožičiavajú si ich identity, pod ktorými ich už poznajú príbuzní aj susedia.

Skryť Vypnúť reklamu

Navzdory všetkým očakávaniam, Marienu ako Karla a Romana ako Darinku. Jedného dňa sa rozhodnú, že pre nich naspievajú obľúbený hit Zvonky šťastia a spolu s vlastným vidoklipom im ho pošlú na DVD. Týmto projektom ich sprevádzajú dokumentaristi Marek Šulík a Jana Bučka. Vzniká tak vzájomná hra, v ktorej sa vymieňajú role protagonistov a filmárov ale aj mediálnych hviezd a obyčajných ľudí zo sociálne slabších pomerov.

Zvonky šťastia – Jana Bučka, Marek Šulík / SK / 2012 / 70 min

streda – sobota, 3. – 6. 10.

graffiti a streetart sympózium

Streetart Summit 5na5je10

Graffiti a streetart sympózium Streetart Summit s poradovým číslom 10 a témou „Muži vs. Ženy”. Päť žien a päť mužov sa stretne v pomyselnom „battle” pohlaví na stene pod nadjazdom Rondel. Forma a spôsob vyjadrenia sú otvorené, daná je len téma. V oboch skupinách sú nielen tradiční graffiti či streetart umelci, ale aj výtvarníci, grafickí dizajnéri alebo produktoví návrhári. Výsledok tak bude jednak porovnaním pohľadu nežnej a drsnejšej polovice ľudstva, ale aj spôsobu práce ľudí z odlišným umeleckým zázemím. Proces tvorby bude voľne prístupný verejnosti, neformálna vernisáž spolu so záverečnou párty sa uskutoční v sobotu 6. 10. večer.

Skryť Vypnúť reklamu

sobota 6. 10., 20.00

párty

Dj MtotheG (ajlávmjuzik) & Dj Emilee (emonoizboyz)

Neformálna vernisáž a afterparty graffiti a streetart sympózia Streetart Summit 5na5je10.

streda – sobota, 10. - 13. 10.

Žilinský literárny festival 2012

Deviaty ročník festivalu s témou Lokál – Local. Podrobne na www.zlf.sk.

10. 10., 19.00

klavírny recitál

Ivan Šiller

Ivan Šiller je interpretom, ktorý „programovo“ siaha po čo najaktuálnejších hudobných dielach a na koncertných pódiách neúnavne presadzuje koncept „súčasné = relevantné“. Prirodzene – všetko nové sa málokedy teší priliehavej dôvere, a tak sa pri zbežnom pohľade na dramaturgiu koncertov na Slovensku môže interpretácia „čerstvej“ tvorby javiť ako menšinová. No osobnosti ako Ivan Šiller predstavujú záruku, že sa súčasnému poslucháčovi dostanú aj súčasné opusy.

Skryť Vypnúť reklamu

Na recitály zaznejú objavné hudobné riešenia dvoch (už) klasikov 20. storočia – Luciano Berio: 6 encores a Charles Edward Ives: Piano Sonata No.2.

11. 10., 19.00

projekcia, diskusia

Sny periférie – film v Žiline

Je Žilina perifériou pre tvorcov? Ak áno, je periféria, jej témy a možnosti rajom pre nezávislú, alebo komerčnú tvorbu? Prierezový večer s filmami a hosťami nás prevedie od počiatkov žilinskej profesionálnej kinematografie, zlaté časy, až po dnešnú rozmanitosť tvorcov, prístupov a technológií.

Diskutovať a premietať svoje filmy príde Marián Prievozník (ex riaditeľ Domu odborov) a Peter Pikna (filmová skupina Explózia chuti). Ďalších diskutérov a filmárov budeme dopĺňať priebežne.

piatok – sobota, 12. – 13. 10.

workshop

Sadrové sympózium

Intenzívna dielňa, tvorba reliéfov, objektov až sôch z atraktívneho sochárskeho materiálu. Lektori: Mgr. art. Tomáš Cetera a Mgr. art. Jana Huljaková

Pre účastníkov nad 6 rokov, horná hranica neobmedzená.

sobota 13. 10., 19.00

divadelné predstavenie

Blaho Uhlár a kol. DISK: STATUS (Divadlo, vášeň, láska, samota.)

Divadelný súbor DISK už dávno nie je „len“ amatérskym ochotníckym divadlom. Funguje už takmer 60 rokov a svojou tvorbou presiahol hranice lokálnosti, aj keď sa stále viaže na perifériu mesta Trnavy.

Najnovšia inscenácia Status sa cez témy vášeň, láska a samota vyjadruje k súčasnému stavu divadla a svojou špecifickou poetikou otvorene rozpráva o pocitoch a zážitkoch hercov, pre ktorých je divadlo osud.

Autori: Blaho Uhlár a kolektív DISK; Účinkujú: Monika Babicová, Jozef Belica, Milan Brežák, Daniel Duban, Monika Chudá, Branislav Mosný, Ján Rampák, Alžbeta Sersenová, Petra Sokolovská

utorok 16. 10., 19.00

projekcia

Krycie meno Krtko (Rafael Lewandowski)

Pred minulosťou neunikneš! Dráma poľského režiséra Rafaela Lewandowského.

Pawel, ktorý nedávno dosiahol tridsať, žije so svojím otcom Zygmundom. Spoločne dovážajú second-handový tovar zo severu Francúzska na juh Poľska. Na spiatočnej ceste z jednej z „obchodných ciest” je Pawel šokovaný odhalením fotografie svojho otca na prebale poľských bulvárnych novín. Vedľa jeho mena je titulka „zradca”. Zygmund, hrdina v boji proti totalite a uznávaný člen pracovného hnutie „Solidarność” z 80. rokov, je teraz náhle obvinený, že bol tajným informátorom komunistického režimu s krycím menom KRTKO.

Krycie meno Krtko (Kret) – Rafael Lewandowski / PL, FR / 2011 / 107 min / české tit.

štvrtok 18. 10., 18.00

verejná diskusia

Memory Kontrol: Socializmus

Názory na socializmus a pretrvávanie jeho mechanizmov v dnešnej dobe. Pozvanými hosťami sú známi publicisti, politológovi a ekonómovia.

piatok 19. 10., 20.00

párty

Stereodisco 13

Najstaršie žilinské dídžejské zoskupenie Stereodisco bude aj tento rok sláviť narodeniny. O tom, že trinástka rozhodne nebude nešťastná, sú presvedčení. Príďťe si zatrsať na ich hudobné kreácie. Predvádzané disciplíny: funk, house, staré grúvy, elektronika, drumy.. ..a možno aj iné. Za gramofónmi sa postupne vystriedajú Michal Mishek, Dušo Dash, Miloš Cornell a Jenal Bukeh.

nedeľa 21. 10., 17.00

prednáška, ochutnávka

Jesenná Vegánska nedeľa

Na októbrovej Vegánskej nedeli privítame jeseň v plnej paráde. Rozhodli sme sa tentokrát zamerať hlavne na sezónnu zeleninu a ovocie, keďže tieto suroviny sú teraz najlacnejšie a nemusia sa k nám dovážať cez pol planéty. Tešiť sa teda môžete na rôzne dobroty napríklad z kapusty, zemiakov, tekvice, karfiólu a sladkosti z jabĺk a hrušiek. Ako vždy, vaše vlastné výtvory sú viac než vítané.

pondelok 22. 10., 19.00

večer súčasného tanca (predstavenie + film)

CieLaroque / Helene Weinzierl: Think Fish part 1

Tanečný duet o tom, čo všetko sa môže stať, ak sa dvaja ľudia na jednu tému pozerajú rozdielnym spôsobom. Komunikácia, ktorá vyústi až do absurdných foriem strácania a (ne)pochopenia sa navzájom.

Koncept a choreografia: Helene Weinzierl; Účinkujú: Juraj Korec, Emil Leeger; Hudba: Oliver Stotz

+ Strange Fish (David Hinton)

Filmová adaptácia predstavenia súboru DV8 Physical Theatre v spolupráci režiséra Davida Hintona s choreografom Lloydom Newsonom. Strange Fish je predstavením a filmom o prirodzenej ľudskej túžbe po láske, o hľadaní niekoho, koho je možné milovať a v koho sa dá veriť. Toto dielo je plné silných obrazov a čistej symboliky, je mixom trpkého humoru, náboženskej ikonografie a fyzikality, tak príznačnej pre tvorbu DV8 Physical Theatre, po ktorej súčasný európsky tanec vstúpil do novej etapy fyzického divadla.

Strange Fish – David Hinton / Uk / 1998 / 50 min

utorok 23. 10., 17.00, galéria Plusmínusnula

vernisáž výstavy

XYZ – Titel – Gavula – Ondák

Objekty, záznamy, performancie. Pod hlavičkou XYZ tvoria Matej Gavula a Milan Tittel od roku 1997. Z širokého konceptu sochárstva (nimi študovanej disciplíny) ako priestorovej aktivity meniacej hmotu vznikajú artefakty, priestorové inštalácie, situácie či komentáre jednoducho či komplikovane pracujúce s každodennosťou, napríklad s nájdenými objektami a udalosťami. Nielen pre galériu, tam sa často dostane len ich záznam v podobe videa alebo fotografie. Jedným z ich pravidelných spolupracovníkov je Roman Ondák, ktorý bude aj súčasťou výstavy v Plusmínusnula. Kurátor: Daniel Grúň. Výstava potrvá do 16. 11. 2012.

štvrtok 25. 10.

kolokvium k obnove medzivojnovej architekúry

(Pre)myslieť architektúru: Moderné a totalitné v žilinskej architektúre 20. storočia

Započatá rekonštrukcia Behrensovej synagógy je príležitosťou pre odborný seminár, ktorého organizátorom je Oddelenie architektúry ÚSTARCH SAV. Na jeden deň sa v Žiline zídu pamiatkári, architekti, historici a teoretici, aby diskutovali o problematike obnovy modernej architektúry, ktorej je žilinská synagóga unikátnym príkladom. Na kolokviu predstaví Magdaléna Kvasnicová výsledky architektonickeho výskumu a Peter Szalay, Ivan Pilný a Ján Hromada výsledky reštaurátorského výskumu. Za Krajský pamiatkový úrad v Žiline vystúpi Vladimír Majtán a návrh rekonštrukcie predstaví architekt Martin Jančok. Do následnej diskusie moderovanej Henrietou Moravčíkovou (do.co.mo.mo.) sme pozvali ďalších odborníkov na rekonštrukcie medzivojnovej architektúry zo Slovenska a Čiech – Matúša Dullu (FA ČVUT Praha), Vladimíra Šlapetu (FA VUT Brno), Ivetu Černú (vila Tugendhat), Miloša Dudáša (KPÚ Žilina), Jána Krcha (TU Košice), Václava Girsu (FA ČVUT Praha) a ďalších.

Prednášky a diskusia na Stanici Žilina-Záriečie (14.00) ako aj komentovaná prehliadka Novej synagógy (11.30), kde bude prezentovaný model rekonštrukcie od Martina Jančoka a tiež študentské návrhy z Fakulty architektúry STU, sú otvorené verejnosti a vstup je voľný.

štvrtok 25. 10., 20.00

koncert

The Geordie Approach (No, Uk), Amy Knoles (Us)

V skupine The Geordie Approach spojili svoje sily nórski hudobníci Petter Frost Fadnes (altsaxofón, elektronika), Ståle Birkeland (bicie) a anglický gitarista Chris Sharkey. Toto nekompromisné a experimentálne trio tvorí hudbu v rámci nespútaných improvizačných štruktúr, ku ktorým pridáva prekvapujúco široké spektrum príchutí dopĺňajúcich výsledný zvuk.

Skupina si získala povesť pre svoju schopnosť prispôsobiť si a využiť pódium extrémne efektívnym a vťahujúcim spôsobom. V ich neúnavnom hľadaní výnimočných a netradičných hudobných území produkujú Birkeland, Frost Fadnes a Sharkey skladby, ktoré sú často protichodné vo forme, pohybujúc sa medzi melódiou a hlukom, ambientnými groovmi a abstraktnými štruktúrami.

Amy Knoles je špičková hráčka na klasickú i digitálnu marimbu, vibrafón, rozličné bicie nástroje a perkusie, živú MIDI elektroniku, je však zároveň mimoriadne invenčnou skladateľkou, dirigentkou a autorkou pozoruhodných umeleckých intermediálnych projektov. Už viac ako dvadsaťpäť rokov vedie prominentné, avantgardné komorné hudobné teleso The California Ear Unit.

Okrem sólovej tvorby a hry vo vlastných zoskupeniach Squint, Basso Bongo spolupracovala s Quincy Jonesom, Wadada Leom Smithom, Fleom (z RHCP) a (na)hráva s hudobnými telesami ako Los Angeles Philharmonic New Music Group, Ensemble Modern of Frankfurt, Kronos Quartet, New York´s Bang on Can All Stars, the Paul Dresher Ensemble a i. Na koncerte predstaví svoju najnovšiu tvorbu.

sobota 27. 10., 09.00 – 16.00

jarmok

Malý trh

Ďalší jesenný Malý trh sa teší na svojich návštevníkov kvalitným osvedčeným tovarom, ale i novými miestnymi produktmi. Tešiť sa môžete na zeleninu z posledného zberu, kvasenú kapustu, zdravé šaláty a čerstvý chlieb. Novinkou budú ručne robené zápisníky z knižnej dielne Lidy Mlichovej, či organizovaná výmenná burza, na ktorej sa vyskytnú všakovaké milé vecičky z bežných domácností. Na rodičov s deťmi čaká poobede bábkové predstavenie Vlk a hlad a znova príjemná atmosféra.

sobota 27. 10., 16.00

divadelné predstavenie pre deti od 3 rokov

Jakub Folvarčný: Vlk a Hlad / Susi ja nälkä

Komorné predstavenie jedného (bábko)herca založené na prepojení dvoch známych rozprávkových príbehov s vlkmi (určite uhádnete ktorých:-), odohrávajúce sa však v celkom inej – zimnej, tichej, severskej atmosfére, za svitu hviezd i lámp. Vlk sa jedného dňa zobudí na nepríjemnú návštevu a prinúti ho to plynule a pomaly jednať...

Slovenskému divákovi zaručujeme, že bude rozumieť a navyše sa môže naučiť čo-to po česky a čo-to aj po fínsky (inscenácia vznikala v rámci štúdijného pobytu J. F. vo Fínsku). Predstavenie je určené pre deti od 3 rokov, je však vyberané tak, aby oslovilo aj staršie deti a ďalšie vekovo zmiešané publikum.

streda 31. 10., 19.00, Ortodoxná synagóga, Dlabačova ul.

koncert

Preßburger Klezmer Band

Pozvánka na klezmer koncert v malej synagóge na Dlabačovej ulici, ktorý sa uskutoční v rámci projektu Prebúdzame synagógy. Energický hudobný „koktejl“ PKB je podmanivo namiešaný zo židovskej, balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov, ako jazz, rock, reggae a latino.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Crème de la crème po slovensky
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 8. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 311
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 14 087
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 963
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 148
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 920
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 671
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 140
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 951
 9. Po Slovensku na motorke 5 444
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 860
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Krytý bazén spustil sezónu 15. júna.


10 h

eTwinning predstavuje najväčšiu a najzaujímavejšiu vzdelávaciu komunitu učiteľov európskych škôl.


10 h

Nové rozdelenie okresov platí od 21. júna.


16 h

Pozrite si MY športujeme.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K príčine smrti sa vyjadria, až keď budú k dispozícii laboratórne výsledky. Predbežne to s očkovaním nesúvislo.


15. jún

Podobné prípady sa stali na viacerých miestach Slovenska.


17 h

Osoba na 15 metrov štvorcových už nie je limitom pre prevádzky v zelených a žltých okresoch.


TASR 14. jún

Zrazená osoba utrpela doposiaľ nezistené zranenia.


SITA 15. jún

Už ste čítali?