Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Program Stanice

Sochárske sympózium. Intenzívna dielňa, tvorba reliéfov, objektov až sôch z atraktívneho sochárskeho materiálu.Sochárske sympózium. Intenzívna dielňa, tvorba reliéfov, objektov až sôch z atraktívneho sochárskeho materiálu. (Zdroj: ARCHÍV STANICE)

utorok 2. 10., 19.00

projekcia

Zvonky šťastia (Jana Bučka, Marek Šulík)

Žilinska premiéra filmu za osobnej účasti režisérskej dvojice Jana Bučka a Marek Šulík.

Mariena a Roman sú bratranec a sesternica. Napriek tomu, že majú každý svoju rodinu, deti a každodenný život, sú exotmi v osade, v ktorej žijú. Spája ich spoločná vášeň, ktorá má s každodenným životom málo spoločného – obdiv k speváckym hviezdam Karlovi Gottovi a Dare Rolins. Zbierajú a vymieňajú si výstrižky z bulvárnych časopisov, nacvičujú spoločne pesničky z repertoáru svojich idolov a prepožičiavajú si ich identity, pod ktorými ich už poznajú príbuzní aj susedia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Navzdory všetkým očakávaniam, Marienu ako Karla a Romana ako Darinku. Jedného dňa sa rozhodnú, že pre nich naspievajú obľúbený hit Zvonky šťastia a spolu s vlastným vidoklipom im ho pošlú na DVD. Týmto projektom ich sprevádzajú dokumentaristi Marek Šulík a Jana Bučka. Vzniká tak vzájomná hra, v ktorej sa vymieňajú role protagonistov a filmárov ale aj mediálnych hviezd a obyčajných ľudí zo sociálne slabších pomerov.

Zvonky šťastia – Jana Bučka, Marek Šulík / SK / 2012 / 70 min

streda – sobota, 3. – 6. 10.

graffiti a streetart sympózium

Streetart Summit 5na5je10

Graffiti a streetart sympózium Streetart Summit s poradovým číslom 10 a témou „Muži vs. Ženy”. Päť žien a päť mužov sa stretne v pomyselnom „battle” pohlaví na stene pod nadjazdom Rondel. Forma a spôsob vyjadrenia sú otvorené, daná je len téma. V oboch skupinách sú nielen tradiční graffiti či streetart umelci, ale aj výtvarníci, grafickí dizajnéri alebo produktoví návrhári. Výsledok tak bude jednak porovnaním pohľadu nežnej a drsnejšej polovice ľudstva, ale aj spôsobu práce ľudí z odlišným umeleckým zázemím. Proces tvorby bude voľne prístupný verejnosti, neformálna vernisáž spolu so záverečnou párty sa uskutoční v sobotu 6. 10. večer.

SkryťVypnúť reklamu

sobota 6. 10., 20.00

párty

Dj MtotheG (ajlávmjuzik) & Dj Emilee (emonoizboyz)

Neformálna vernisáž a afterparty graffiti a streetart sympózia Streetart Summit 5na5je10.

streda – sobota, 10. - 13. 10.

Žilinský literárny festival 2012

Deviaty ročník festivalu s témou Lokál – Local. Podrobne na www.zlf.sk.

10. 10., 19.00

klavírny recitál

Ivan Šiller

Ivan Šiller je interpretom, ktorý „programovo“ siaha po čo najaktuálnejších hudobných dielach a na koncertných pódiách neúnavne presadzuje koncept „súčasné = relevantné“. Prirodzene – všetko nové sa málokedy teší priliehavej dôvere, a tak sa pri zbežnom pohľade na dramaturgiu koncertov na Slovensku môže interpretácia „čerstvej“ tvorby javiť ako menšinová. No osobnosti ako Ivan Šiller predstavujú záruku, že sa súčasnému poslucháčovi dostanú aj súčasné opusy.

SkryťVypnúť reklamu

Na recitály zaznejú objavné hudobné riešenia dvoch (už) klasikov 20. storočia – Luciano Berio: 6 encores a Charles Edward Ives: Piano Sonata No.2.

11. 10., 19.00

projekcia, diskusia

Sny periférie – film v Žiline

Je Žilina perifériou pre tvorcov? Ak áno, je periféria, jej témy a možnosti rajom pre nezávislú, alebo komerčnú tvorbu? Prierezový večer s filmami a hosťami nás prevedie od počiatkov žilinskej profesionálnej kinematografie, zlaté časy, až po dnešnú rozmanitosť tvorcov, prístupov a technológií.

Diskutovať a premietať svoje filmy príde Marián Prievozník (ex riaditeľ Domu odborov) a Peter Pikna (filmová skupina Explózia chuti). Ďalších diskutérov a filmárov budeme dopĺňať priebežne.

piatok – sobota, 12. – 13. 10.

workshop

Sadrové sympózium

Intenzívna dielňa, tvorba reliéfov, objektov až sôch z atraktívneho sochárskeho materiálu. Lektori: Mgr. art. Tomáš Cetera a Mgr. art. Jana Huljaková

Pre účastníkov nad 6 rokov, horná hranica neobmedzená.

sobota 13. 10., 19.00

divadelné predstavenie

Blaho Uhlár a kol. DISK: STATUS (Divadlo, vášeň, láska, samota.)

Divadelný súbor DISK už dávno nie je „len“ amatérskym ochotníckym divadlom. Funguje už takmer 60 rokov a svojou tvorbou presiahol hranice lokálnosti, aj keď sa stále viaže na perifériu mesta Trnavy.

Najnovšia inscenácia Status sa cez témy vášeň, láska a samota vyjadruje k súčasnému stavu divadla a svojou špecifickou poetikou otvorene rozpráva o pocitoch a zážitkoch hercov, pre ktorých je divadlo osud.

Autori: Blaho Uhlár a kolektív DISK; Účinkujú: Monika Babicová, Jozef Belica, Milan Brežák, Daniel Duban, Monika Chudá, Branislav Mosný, Ján Rampák, Alžbeta Sersenová, Petra Sokolovská

utorok 16. 10., 19.00

projekcia

Krycie meno Krtko (Rafael Lewandowski)

Pred minulosťou neunikneš! Dráma poľského režiséra Rafaela Lewandowského.

Pawel, ktorý nedávno dosiahol tridsať, žije so svojím otcom Zygmundom. Spoločne dovážajú second-handový tovar zo severu Francúzska na juh Poľska. Na spiatočnej ceste z jednej z „obchodných ciest” je Pawel šokovaný odhalením fotografie svojho otca na prebale poľských bulvárnych novín. Vedľa jeho mena je titulka „zradca”. Zygmund, hrdina v boji proti totalite a uznávaný člen pracovného hnutie „Solidarność” z 80. rokov, je teraz náhle obvinený, že bol tajným informátorom komunistického režimu s krycím menom KRTKO.

Krycie meno Krtko (Kret) – Rafael Lewandowski / PL, FR / 2011 / 107 min / české tit.

štvrtok 18. 10., 18.00

verejná diskusia

Memory Kontrol: Socializmus

Názory na socializmus a pretrvávanie jeho mechanizmov v dnešnej dobe. Pozvanými hosťami sú známi publicisti, politológovi a ekonómovia.

piatok 19. 10., 20.00

párty

Stereodisco 13

Najstaršie žilinské dídžejské zoskupenie Stereodisco bude aj tento rok sláviť narodeniny. O tom, že trinástka rozhodne nebude nešťastná, sú presvedčení. Príďťe si zatrsať na ich hudobné kreácie. Predvádzané disciplíny: funk, house, staré grúvy, elektronika, drumy.. ..a možno aj iné. Za gramofónmi sa postupne vystriedajú Michal Mishek, Dušo Dash, Miloš Cornell a Jenal Bukeh.

nedeľa 21. 10., 17.00

prednáška, ochutnávka

Jesenná Vegánska nedeľa

Na októbrovej Vegánskej nedeli privítame jeseň v plnej paráde. Rozhodli sme sa tentokrát zamerať hlavne na sezónnu zeleninu a ovocie, keďže tieto suroviny sú teraz najlacnejšie a nemusia sa k nám dovážať cez pol planéty. Tešiť sa teda môžete na rôzne dobroty napríklad z kapusty, zemiakov, tekvice, karfiólu a sladkosti z jabĺk a hrušiek. Ako vždy, vaše vlastné výtvory sú viac než vítané.

pondelok 22. 10., 19.00

večer súčasného tanca (predstavenie + film)

CieLaroque / Helene Weinzierl: Think Fish part 1

Tanečný duet o tom, čo všetko sa môže stať, ak sa dvaja ľudia na jednu tému pozerajú rozdielnym spôsobom. Komunikácia, ktorá vyústi až do absurdných foriem strácania a (ne)pochopenia sa navzájom.

Koncept a choreografia: Helene Weinzierl; Účinkujú: Juraj Korec, Emil Leeger; Hudba: Oliver Stotz

+ Strange Fish (David Hinton)

Filmová adaptácia predstavenia súboru DV8 Physical Theatre v spolupráci režiséra Davida Hintona s choreografom Lloydom Newsonom. Strange Fish je predstavením a filmom o prirodzenej ľudskej túžbe po láske, o hľadaní niekoho, koho je možné milovať a v koho sa dá veriť. Toto dielo je plné silných obrazov a čistej symboliky, je mixom trpkého humoru, náboženskej ikonografie a fyzikality, tak príznačnej pre tvorbu DV8 Physical Theatre, po ktorej súčasný európsky tanec vstúpil do novej etapy fyzického divadla.

Strange Fish – David Hinton / Uk / 1998 / 50 min

utorok 23. 10., 17.00, galéria Plusmínusnula

vernisáž výstavy

XYZ – Titel – Gavula – Ondák

Objekty, záznamy, performancie. Pod hlavičkou XYZ tvoria Matej Gavula a Milan Tittel od roku 1997. Z širokého konceptu sochárstva (nimi študovanej disciplíny) ako priestorovej aktivity meniacej hmotu vznikajú artefakty, priestorové inštalácie, situácie či komentáre jednoducho či komplikovane pracujúce s každodennosťou, napríklad s nájdenými objektami a udalosťami. Nielen pre galériu, tam sa často dostane len ich záznam v podobe videa alebo fotografie. Jedným z ich pravidelných spolupracovníkov je Roman Ondák, ktorý bude aj súčasťou výstavy v Plusmínusnula. Kurátor: Daniel Grúň. Výstava potrvá do 16. 11. 2012.

štvrtok 25. 10.

kolokvium k obnove medzivojnovej architekúry

(Pre)myslieť architektúru: Moderné a totalitné v žilinskej architektúre 20. storočia

Započatá rekonštrukcia Behrensovej synagógy je príležitosťou pre odborný seminár, ktorého organizátorom je Oddelenie architektúry ÚSTARCH SAV. Na jeden deň sa v Žiline zídu pamiatkári, architekti, historici a teoretici, aby diskutovali o problematike obnovy modernej architektúry, ktorej je žilinská synagóga unikátnym príkladom. Na kolokviu predstaví Magdaléna Kvasnicová výsledky architektonickeho výskumu a Peter Szalay, Ivan Pilný a Ján Hromada výsledky reštaurátorského výskumu. Za Krajský pamiatkový úrad v Žiline vystúpi Vladimír Majtán a návrh rekonštrukcie predstaví architekt Martin Jančok. Do následnej diskusie moderovanej Henrietou Moravčíkovou (do.co.mo.mo.) sme pozvali ďalších odborníkov na rekonštrukcie medzivojnovej architektúry zo Slovenska a Čiech – Matúša Dullu (FA ČVUT Praha), Vladimíra Šlapetu (FA VUT Brno), Ivetu Černú (vila Tugendhat), Miloša Dudáša (KPÚ Žilina), Jána Krcha (TU Košice), Václava Girsu (FA ČVUT Praha) a ďalších.

Prednášky a diskusia na Stanici Žilina-Záriečie (14.00) ako aj komentovaná prehliadka Novej synagógy (11.30), kde bude prezentovaný model rekonštrukcie od Martina Jančoka a tiež študentské návrhy z Fakulty architektúry STU, sú otvorené verejnosti a vstup je voľný.

štvrtok 25. 10., 20.00

koncert

The Geordie Approach (No, Uk), Amy Knoles (Us)

V skupine The Geordie Approach spojili svoje sily nórski hudobníci Petter Frost Fadnes (altsaxofón, elektronika), Ståle Birkeland (bicie) a anglický gitarista Chris Sharkey. Toto nekompromisné a experimentálne trio tvorí hudbu v rámci nespútaných improvizačných štruktúr, ku ktorým pridáva prekvapujúco široké spektrum príchutí dopĺňajúcich výsledný zvuk.

Skupina si získala povesť pre svoju schopnosť prispôsobiť si a využiť pódium extrémne efektívnym a vťahujúcim spôsobom. V ich neúnavnom hľadaní výnimočných a netradičných hudobných území produkujú Birkeland, Frost Fadnes a Sharkey skladby, ktoré sú často protichodné vo forme, pohybujúc sa medzi melódiou a hlukom, ambientnými groovmi a abstraktnými štruktúrami.

Amy Knoles je špičková hráčka na klasickú i digitálnu marimbu, vibrafón, rozličné bicie nástroje a perkusie, živú MIDI elektroniku, je však zároveň mimoriadne invenčnou skladateľkou, dirigentkou a autorkou pozoruhodných umeleckých intermediálnych projektov. Už viac ako dvadsaťpäť rokov vedie prominentné, avantgardné komorné hudobné teleso The California Ear Unit.

Okrem sólovej tvorby a hry vo vlastných zoskupeniach Squint, Basso Bongo spolupracovala s Quincy Jonesom, Wadada Leom Smithom, Fleom (z RHCP) a (na)hráva s hudobnými telesami ako Los Angeles Philharmonic New Music Group, Ensemble Modern of Frankfurt, Kronos Quartet, New York´s Bang on Can All Stars, the Paul Dresher Ensemble a i. Na koncerte predstaví svoju najnovšiu tvorbu.

sobota 27. 10., 09.00 – 16.00

jarmok

Malý trh

Ďalší jesenný Malý trh sa teší na svojich návštevníkov kvalitným osvedčeným tovarom, ale i novými miestnymi produktmi. Tešiť sa môžete na zeleninu z posledného zberu, kvasenú kapustu, zdravé šaláty a čerstvý chlieb. Novinkou budú ručne robené zápisníky z knižnej dielne Lidy Mlichovej, či organizovaná výmenná burza, na ktorej sa vyskytnú všakovaké milé vecičky z bežných domácností. Na rodičov s deťmi čaká poobede bábkové predstavenie Vlk a hlad a znova príjemná atmosféra.

sobota 27. 10., 16.00

divadelné predstavenie pre deti od 3 rokov

Jakub Folvarčný: Vlk a Hlad / Susi ja nälkä

Komorné predstavenie jedného (bábko)herca založené na prepojení dvoch známych rozprávkových príbehov s vlkmi (určite uhádnete ktorých:-), odohrávajúce sa však v celkom inej – zimnej, tichej, severskej atmosfére, za svitu hviezd i lámp. Vlk sa jedného dňa zobudí na nepríjemnú návštevu a prinúti ho to plynule a pomaly jednať...

Slovenskému divákovi zaručujeme, že bude rozumieť a navyše sa môže naučiť čo-to po česky a čo-to aj po fínsky (inscenácia vznikala v rámci štúdijného pobytu J. F. vo Fínsku). Predstavenie je určené pre deti od 3 rokov, je však vyberané tak, aby oslovilo aj staršie deti a ďalšie vekovo zmiešané publikum.

streda 31. 10., 19.00, Ortodoxná synagóga, Dlabačova ul.

koncert

Preßburger Klezmer Band

Pozvánka na klezmer koncert v malej synagóge na Dlabačovej ulici, ktorý sa uskutoční v rámci projektu Prebúdzame synagógy. Energický hudobný „koktejl“ PKB je podmanivo namiešaný zo židovskej, balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov, ako jazz, rock, reggae a latino.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 2. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to?
 3. Pre úsmevy všetkých detí: Mikuláš prinesie prekvapenia aj online
 4. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022
 5. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 7. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME
 8. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie
 1. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 2. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 3. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste
 4. Štátne rezervy uvedú nový systém pomoci v krízových situáciách
 5. 7 prekvapení, ktoré prináša bývanie v Helenkách
 6. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 7. eTabletka - 6 dôvodov pre nákup liekov z pohodlia domova
 8. Wüstenrot predstavuje novinku v poistení majetku W dobrom domov
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 24 603
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 6 918
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 5 703
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 3 171
 5. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 614
 6. Vo Zvolene otvorili prvé zelené obchodné centrum na Slovensku 2 552
 7. Plavky namiesto bielych plášťov. To sú doktori budúcnosti 2 240
 8. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 026

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Melos-Étos, medzinárodný festival súčasnej hudby Bratislava, 8. - 17. november 2022
 2. Post Bellum SK: Bez nohavíc, s krvavými stehnami i nosom musel šliapať po ulici k mame
 3. Ladislav Kucharik: Nepál 5 Chitwan a odlet
 4. Elena Antalová: Krava je super, hoci nejde o mlieko
 5. Anton Kaiser: Posledná jesenná túra
 6. Ingrid Tkáčiková: Tiež som PN, minister Matovič. Žalúdok sa mi neobracia ani tak z covidu, ktorý mám, ale z ľudí, ktorí v kuse rozvracajú spoločnosť
 7. Irena Šimuneková: Bralce
 8. Helena Michlíková: Počuť vzduch
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 14 268
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 506
 3. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 419
 4. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 834
 5. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 4 387
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 440
 7. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 359
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 3 089
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Vlci si 25. november pripomínajú už tretí rok.


26. nov

Výber TOP športových správ z regiónov.


25. nov
MY | TOP správy z regiónov

Prečítajte si výber TOP správ z regiónov.


25. nov
Vedenie automobilky Kia Slovakia a odborári podpísali dodatok ku Kolektívnej zmluve.

Odborári a vedenie závodu podpísali nový dodatok ku Kolektívnej zmluve.


25. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia vyhlásila pátranie po 32-ročnom mužovi.


25. nov

Podmienky sú podľa nich otrocké.


24. nov

Peniaze na vodičák si požičala od otca.


24. nov

Podujatie na Mierovom a Štúrovom námestí pripravilo mesto po dvojročnej prestávke.


TASR 19 h

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Melos-Étos, medzinárodný festival súčasnej hudby Bratislava, 8. - 17. november 2022
 2. Post Bellum SK: Bez nohavíc, s krvavými stehnami i nosom musel šliapať po ulici k mame
 3. Ladislav Kucharik: Nepál 5 Chitwan a odlet
 4. Elena Antalová: Krava je super, hoci nejde o mlieko
 5. Anton Kaiser: Posledná jesenná túra
 6. Ingrid Tkáčiková: Tiež som PN, minister Matovič. Žalúdok sa mi neobracia ani tak z covidu, ktorý mám, ale z ľudí, ktorí v kuse rozvracajú spoločnosť
 7. Irena Šimuneková: Bralce
 8. Helena Michlíková: Počuť vzduch
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 14 268
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 506
 3. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 419
 4. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 834
 5. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 4 387
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 440
 7. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 359
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 3 089
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu