ŽILINA. V sobotu sa volebné miestnosti pre voličov otvoria o 7.00 h a otvorené zostanú do 22.00 h. Vyberať si budeme zo siedmich kandidátov. O post hlavy štátu sa rozhodol opäť uchádzať aj úradujúci prezident Ivan Gašparovič s podporou strán SMER, SNS, HZD. Jeho najvážnejšou súperkou bude Iveta Radičová, ktorá má podporu opozičných strán SDKÚ, KDH a SMK. Na základe predvolebných prieskumov sa dá predpokladať, že títo dva kandidáti postúpia do druhého kola, ktoré bude 4. apríla. Ak niektorí z kandidátov v prvom kole získa nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých oprávnených voličov, stane sa prezidentom a druhé kolo sa neuskutoční.
Otvoria 219 volebných miestností
V okresoch Bytča, Kysucké Nové Mesto a Žilina zabezpečuje vykonanie volieb jedna Obvodná volebná komisia (OVK). Dohromady tu bude otvorených 219 volebných miestností. Z toho v okrese Bytča je ich 34, v okrese KNM 27 a v okrese Žilina 158. Podľa informácií, ktoré MY Žilinským novinám poskytla zapisovateľka OVK Viera Šutáková, všetky volebné miestnosti budú pravdepodobne otvorené v oficiálnych časoch konania volieb. Zatiaľ totiž žiadna komisia nepožiadala o zmenu začiatku hlasovania na skoršiu hodinu. Nahlásiť to však môžu až do piatku.
V obvode Žilina vytvorili tiež 3 osobitné okrsky. Jeden je v žilinskej nemocnici, druhý v Ústave na výkon väzby a tretí v Domove dôchodcov na Karpatskej ulici. „Voliči, ktorí sa tam nachádzajú, budú dočasne zapísaní do zoznamu voličov v týchto miestnostiach," povedala Šutáková.
Ľudia, ktorí vedia, že v čase volieb odcestujú na iné miesto na Slovensku, môžu požiadať o vydanie voličského preukazu. „Na základe neho môžu odvoliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na území SR. O voličský preukaz však musia požiadať len v mieste svojho trvalého pobytu," dodala Šutáková.
V Žiline je 70 700 voličov
Najviac volebných miestností otvoria v Žiline. Bude ich 81. Na dodržiavanie poriadku bude dozerať štátna aj mestská polícia. „Na základe voličských zoznamov je v Žiline 70 700 voličov," povedal primátor Ivan Harman. Podľa jeho slov môže každý imobilný občan, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti, požiadať komisiu, aby prišla k nemu s volebnou urnou. Na mestskom úrade to zabezpečuje organizčaný odbor.
Každý oprávnený volič v meste mal obdržať oznámenie o čase a mieste konania volieb. „Ak ho niekto nedostal, boli by sme radi, keby nám to oznámil v Klientskom centre na mestskom úrade," dodal Harman.
- po príchode do volebnej miestnosti voliči hlasujú v poradí, v akom sa dostavili. Pred komisiou je potrebné preukázať totožnosť. Ak volič nepredloží preukaz totožnosti a žiadny z členov komisie ho nepozná, požiadajú ho, aby totožnosť preukázal svedectvom dvoch komisii známych ľudí. Pokiaľ to neurobí do ukončenia hlasovania, hlasovanie sa mu neumožní.
- po preukázaní totožnosti dostane volič hlasovací listok a obálku
- za plentou na hlasovacom lístku značkou X v rámčeku pred priezviskom označí kandidáta, za ktorého hlasuje
- po opustení priestoru, určeného na úpravu hlasovacích lístkov, vloží obálku do volebnej schránky
- ktorý nie je na predpísanom tlačive
- na ktorom volič označil viac ako jedného kandidáta
- na ktorom volič neoznačil ani jedného kandidáta