ŽILINA.
"Zatiaľ môžeme skonštatovať, že investor na upozornenie stavebného úradu zastavil stavebné práce, ktoré boli nad rámec vydaných povolení," konštatoval viceprimátor Žiliny Michal Horecký. Definitívne výsledky štátneho stavebného dohľadu by mali byť podľa neho známe až v piatok po podpísaní zápisnice. "O ďalšom postupe budeme informovať po vyhodnotení stavebného dohľadu," dodal Horecký.
Okamžite zastaviť výstavbu fabriky vyzvala deti národniara Jána Slotu žilinská radnica už koncom februára, stavalo sa však ďalej. "Bolo vydané územné rozhodnutie, myslím si, že bolo vydané stavebné povolenie na hrubé terénne úpravy, či to stavebníkovi umožňuje ten rozsah prác, ktorý sa tam teraz vykonáva, to by bola z mojej strany špekulácia, počkajme na štátny stavebný dohľad," konštatoval vtedy žilinský primátor Ivan Harman.
Za projektom stojí žilinskobeninská spoločnosť Slovben. Konateľkou spoločnosti je Alžbeta Porubcová, nevlastná dcéra Jána Slotu, jeho synovia Ján a Pavol sú v predstavenstve spoločnosti SH+, ktorá má fabriku prevádzkovať. Prípadom sa už zaoberá aj štátna stavebná inšpekcia. Za porušenie stavebného zákona hrozí firme pokuta do 166-tisíc eur.
Agentúre SITA sa stanovisko spoločnosti Slovben získať nepodarilo.
Ako ďalej uviedol predseda komisie výstavby pri žilinskom mestskom zastupiteľstve Dušan Maňák, doteraz sa nestretol s prípadom zbúrania nejakej stavby postavenej načierno. "Vezmite to fakticky, vydáte rozhodnutie o odstránení nepovolenej stavby, kto to urobí, stavebný úrad nemá kompetencie, musel by si najať nejakú stavebnú firmu, ktorá by to zbúrala, lebo investor sám nie, musel by to zaplatiť, z čoho by to platil a potom by tú škodu musel súdne vymáhať, to je kolotoč," pripomenul Maňák.
Vlani sa proti výstavbe fabriky v tejto lokalite zdvihla vlna odporu. Pri výrobe zatepľovacieho polystyrénu by totiž podľa ekológa a urbanistu Dušana Mellnera z Občianskeho združenia Ekológia & Život unikal do ovzdušia škodlivý pentán. Môže sa teda očakávať zvýšená chorobnosť obyvateľstva a všetky škodlivé exhaláty z fabriky pôjdu priamo do centra, uviedol v auguste Mellner. Klimatické pomery v Žiline patria k najhorším na Slovensku. Mesto je charakteristické zlým odvetrávaním a množstvom dní s inverziou.
Mesto Žilina pred časom deklarovalo výhrady proti projektu. "Môj osobný názor je taký, že tento investičný zámer nie je celkom zosúladený s aktuálnym územným plánom mesta," uviedol primátor Ivan Harman. Ako dodal, na tomto mieste sa počíta s ľahkou priemyselnou výrobou, napríklad potravinárskou, ktorá nezaťaží životné prostredie ani dopravnú situáciu v okolí budúcej fabriky.