ŽILINA. Sprostredkovať a priblížiť výtvarné sklo dnešnému prijímateľovi histórie či umenia je hlavným poslaním ďalšej výstavy Považského múzea v Žiline, ktorú pripravilo v spolupráci s umeleckým sklárom Mariánom Kováčikom.
Výstava pod názvom Harmónia skla zobrazuje sklo ako materiál úžitkového charakteru, umeleckých atribútov alebo ich kombinácií, a to všetko v kontexte histórie sklárstva. Slovenské a české sklo, stále známe vo svete, sa predstavuje súborom exponátov zo zbierok Považského múzea v Žiline.
"Vystavené bude sklo lisované, fúkané a brúsené. Zaujímavosťou sú poháre z niekdajšej sklárne v Tepličke nad Váhom, hoci bola zameraná len na výrobu laboratórneho skla,“ uviedla Jaroslava Mrvová, historička Považského múzea. Priblíženie historických súvislostí sklárskeho remesla má za cieľ zorientovať návštevníka a upriamiť jeho pozornosť na moderné spracovanie skla v podaní mladého autora Kováčika, ktorého diela sú dominantnou časťou expozície.
"Prezentujem sa kolekciami úžitkových predmetov ako sú vázy, misy, svietniky, flakóny. Ďalej sú to predmety vyslovene dekoratívneho charakteru v podobe sklených plastík, v ktorých som sa snažil maximálne využívať hru farieb," povedal Marián Kováčik. Kolorit spracovania skla – využitie farebných rubínov a farebných púdrov je podľa neho súčasným svetovým trendom. "S tým sa samozrejme spájajú nové technológie hutného spracovania skla, ktorým som sa naučil a osvojil si ich mojím pôsobením v zahraničných sklárskych ateliéroch, a ktoré využívam vo svojej tvorbe," uviedol.
Výstava Harmónia skla odkrýva jeho dejiny, mapuje súčasnosť a skicuje jeho budúcnosť. "Budúcnosť sklárskeho umenia, zvlášť v dnešnej dobe, je neistá, stále však treba hľadať nové cesty jeho spracovania, aby si našlo a oslovilo konečného percipienta,“ doplnil Kováčik.
Vernisáž bude vo štvrtok, 12. marca, o 17.00 h vo výstavnej miestnosti areálu Budatínskeho hradu, výstava bude sprístupnená verejnosti do 5. apríla. Organizátorom podujatia je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline. Agentúru SITA informovala Adriana Brziaková, manažérka kultúry Považského múzea v Žiline.