ŽILINA. Do mesta smeruje investičný zámer na obrí paroplynový cyklus s výkonom 500 megawattov elektrickej energie. Výkonom by mal vraj prekonať každý z blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Predpokladaná výška investície predstavuje 365 miliónov €. Postaviť ju chce rakúsky investor medzi železničnou traťou a cestou do Tepličky nad Váhom kúsok od teplárne.
Elektráreň by spaľovala plyn. Také množstvo, že by sa v zimnom období zvýšila spotreba tejto suroviny na Slovensku o osem percent. Začiatok jej výstavby je naplánovaný už na leto tohto roku, hotová by mala byť v lete 2011.
Konkurencia Bratislave
„Žilina je najprudšie sa rozvíjajúcejší región, je to Slovenský uzol, ktorý bude o chvíľočku konkurovať Bratislave," povedal pre MY Žilinské noviny konateľ bratislavskej spoločnosti Energo Therm Anton Budoš. Na adrese, kde sídlia, je podľa telefónnej spojovateľky len jedna iná firma a niekoľko bytových staníc. Podľa obchodného registra vložili dvaja spoločníci po stotisíc korún, základné imanie spoločnosti tak predstavuje 6638 eur.
Zámer žilinskej elektrárne zverejnili na internete, všetky podrobnosti okolo odbytu energií sú podľa Budoša ešte len vecou rokovaní. „Ja mám zámer, ktorý musí prejsť celým schvaľovacím procesom. Projekt je však spojený s veľkým sociálnym programom pre obyvateľov mesta a okolia," povedal Budoš. Pri výrobe elektriny bude ako vedľajší produkt vznikať aj tepelná energia.
Podľa našich informácií počíta firma s dodávkou lacného tepla do škôl, do nemocnice dokonca zadarmo. V projekte sa počíta s jeho dodávaním aj druhému najväčšiemu správcovi bytov v Žiline, spoločnosti Bytterm. Podľa našich informácií v minulosti spolu podpísali predbežnú zmluvu, dnes však už platná nie je. Teplo momentálne dodáva Byttermu Žilinská teplárenská a správca bytov o vypovedaní zmluvy neuvažuje. Skôr naopak.
Najmodernejší systém
„Na trh s teplom v Žiline sa snažia vstúpiť so systémom, ktorý je momentálne najmodernejší a najvýhodnejší. S nikým však nejednali o tom, ako a kam tento systém umiestniť," povedal odborník na energetiku a pedagóg Žilinskej univerzity Karol Honner. Predbežné rokovanie s Byttermom bolo, jeho závery sa odborníkom však zdajú nereálne. Problémom pre novú elektráreň na brehu Váhu by mohli byť aj pozemky neďaleko záhradkárskej osady. Vykúpené ich zatiaľ investor nemá, vodu z rieky potrebuje na chladenie.
Honner nedávno pre Mesto Žilina pripravili Koncepciu zásobovania mesta tepelnou energiou. „Navrhovaná výstavba spomínaného paroplynovéhu cyklu nezapadá do uvedenej Koncepcie. V súčasnosti máme dostatok tepla z existujúceho zdroja. Akékoľvek náklady do ktorých by malo mesto vstúpiť sú náklady navyše," povedal Honner.
Miliónové investície
Do mestských rozvodov treba v najbližšej dobe investovať a zmeniť médium, ktorou je para na vodu. Tepláreň s tým však má počítať, keď sa vyrieši dnes aktuálna otázka odsírovania.
„Žilinská teplárenská bude ešte stačiť minimálne ďalších 15 rokov," povedal Honner. Kapacita bude dokonca v najbližších rokoch znižovaním energetickej náročnosti rásť. Cena tepla vyrobeného v Žilinskej teplárenskej je podľa neho druhá najnižšia na Slovensku.
Šéfovia teplárne sa k projektu zatiaľ nechcú vyjadrovať. V čase, keď majú približne 30 percent voľnej výrobnej kapacity, by pre nich nový konkurent určite nebol príjemný. Napriek tomu, že nová elektráreň má dosahovať okolo 15 percent nimi vyrábanej energie. Keďže pre novú elektráreň by teplo bolo len vedľajším produktom, dokázala by ho predávať zrejme lacnejšie. Bude ho musieť predať, alebo zničiť. Prebudovávanie mestského systému dodávky tepla by však mohlo mať negatívne následky. Len investície na jeho úpravu by sa pohybovali v miliónov eur.
Odlišná je situácia s elektrickou energiou. Slovensko je momentálne závislé na jej dovoze zo zahraničia a teda by sa nám hodila. Vhodným odberateľom tepla by mohlo byť žilinské sídlisko Hájik. Momentálne tam kúria pomerne drahé malé plynové kotolne. Pre nedostatok vody však investorovi toto miesto nevyhovuje.
Problémom by sa v budúcnosti mohla stať aj závislosť elektrárne od plynu. Minulý týždeň Rusko vyhlásilo, že plyn po januári opäť možno zastaví.