ŽILINA. Obyvatelia a návštevníci Žiliny mohli dnes stretnúť rozprávkového Shreka, rodinku Simpsonovcov, kostlivcov, ježibaby alebo čertov. Ulice mesta totiž zaplavilo takmer 500 maškár, ktoré prišli na najväčší festival fašiangových masiek na Slovensku. Atrakciou bola skupinka lietajúcich maškár, ktoré sa medzi návštevníkov prehliadky spúšťali po lane z kostolnej veže.
"Prišli celé fašiangové skupiny z Oravy, Kysúc, Rajeckej doliny, Považskej Bystrice, ale aj z Poľska a Česka. Sú tu rôznorodé druhy ľudových masiek. Pridali sa i malé deti, stredná generácia aj dôchodcovia," povedal novinárom organizátor festivalu Ivan Köhler.
Ocenil, že mestom pochodovali masky, ktoré si ich majitelia doma sami vyrobili. Zatiaľ vraj nehrozí, že by sa do sprievodu odvážili ísť ľudia, ktorí by si nakúpili "umelé hlavy" v obchodoch.
"Ja som síce škaredá, ale dobrá ježibaba. Deťom neublížim, ale ani darčeky pre nich nemám. Hospodárska kríza je hospodárska kríza," zasmiala sa na jednom z námestí zelená bosorka s umelou mačkou na pleci. Neďaleko nej tancoval Mickey Mouse s kostlivcom, dvojica čertov zasa strašila deti i ich rodičov. Ponad hlavy ľudí popíjajúcich varené víno sa z kostolnej veže po lane spúšťali "nebeské" maškary.
Návštevníci si mohli zatancovať či zaspievať na niektorom z vystúpení folklórnych súborov, dychových hudieb alebo rockových kapiel. Priaznivci športu si mohli na zimnom štadióne zakorčuľovať na fašiangovom karnevale.
Spoluorganizátor festivalu a fotograf Ivan Köhler pripomenul, že po dedinách začínajú masky chodiť v sobotu, pričom v každej dedine pochovávajú basu v inom termíne. "V utorok o dvanástej to skončí, začína sa škaredá streda a štyridsaťdňový pôst, ktorý väčšina Slovákov nedodržiava. Charakteristická hlavná maska je turoň, potom je to celá skupina tradične vyrábaných masiek. Každá dedina má obrovské prasa, v ktorom sú štyria alebo dvaja ľudia, celú plejádu kohútikov a zvieracích motívov. Inšpirujú sa tradíciou, ale vymýšľajú aj nové a nové," povedal Köhler.
"Sú tu rôznorodé druhy ľudových masiek. Pridávajú sa malé deti, stredná generácia, dokonca dôchodkyne majú 25-členný súbor neuveriteľných maškár. Sú tu bábkové divadlá, je tu ľudová škola umenia. Celé okolie Žiliny je dnes hore nohami a bude až do polnoci, povedal spoluorganizátor festivalu. Popri fašiangovom sprievode a nebeských maškarách nechýbali na jubilejnom ročníku Carnevalu Slovakia Žilina kráľ a kráľovná na koči s koňmi a pážatami. Program ponúkol tiež vystúpenia folklórnych súborov, dychových hudieb, rockových skupín, tradičné pochovávanie basy i fašiangovú veselicu," dodal Köhler.