Ľudia žijúci na konci sveta majú život ťažký, ale radostný

Lazy robia lazmi ich obyvatelia. Vdychujú im nezabudnuteľný kolorit, farbu a vôňu. Väčšina domov na samote je už však prestavaná a sú z nich rekreačné a víkendové chaty či chalupy.

Niektorí ľudia si iný život ako na samote nevedia predstaviť.Niektorí ľudia si iný život ako na samote nevedia predstaviť. (Zdroj: ARCHÍV RODINY BAČINSKEJ - VLADISLAV HUDÁK)

Lazy robia lazmi ich obyvatelia. Vdychujú im nezabudnuteľný kolorit, farbu a vôňu. V súčasnosti žijú ľudia len v niektorých osadách. Väčšina domov na samote je totiž už prestavaná a sú z nich rekreačné a víkendové chaty či chalupy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BAČÍN, CIBUĽKOVO, BALÁTOVIA. Mnohé osady spustli alebo zanikli úplne. Napriek tomu stále medzi nami žijú ľudia, ktorí si iný život ako na samote nedokážu predstaviť. Kým v meste sa človek rýchlo medzi ostatnými stratí, ďaleko v horách je dobre čitateľný.

A tak sa niektorí obyvatelia kopaníc stali pre ľudí z okolia doslova legendami. Medzi ne patria obyvatelia z Bačína, Cibuľkova a Balátovie.

SkryťVypnúť reklamu

Bačín

V osade Bačín ležiacej v horách žije momentálne šesť obyvateľov. Okrem dvoch starších ľudí tam býva aj mladá rodina s dvoma školopovinnými deťmi.

Mária Bačinská (38) vyrastala v dedine Dolná Tižina. Keď sa vydala, presťahovala sa na lazy do Bačína.
Od dediny ju delí 2,5 kilometra. Do kopcov sa dostane autom so silnejším motorom. Každý deň vozieva svoje deti do školy a zo školy. Každý pondelok a štvrtok aj do súboru Terchovček do Terchovej. Syn sa venuje hre na harmonike, dcéra tancu.

„Po ceste domov sme už neraz narazili na medveďa či líšku," povedala Mária Bačinská. Kvôli tomu nepúšťa deti do dediny peši. „Je to kus cesty a človek nevie, čo ich po ceste stretne," vysvetlila.

Mária Bačinská žije v Bačíne už šestnásť rokov. „Ostali sme tu s mužom bývať. Sľúbili sme jeho rodičom, že sa o nich postaráme. Ale hneď by som menila, keby sa dalo. Len kvôli tomu, že je náročné dostať sa odtiaľto do obchodu, do mesta, do kostola či do školy," povedala Bačinská.

SkryťVypnúť reklamu

Nákupy si robieva každé ráno, keď zaváža deti do školy. „Keď zabudnem, tak nakúpim po ceste, keď idem pre deti. Ale je to nákladné na benzín, chodiť hore-dolu," vysvetlila obyvateľka Bačína. Najmenej dvakrát do mesiaca chodia na nákupy do Žiliny, do veľkých obchodov.

lazyb.jpg

Zima v Bačíne

Takto v zime pri všetkých obývaných domoch je už nachystané a uložené drevo na kúrenie. Z každého komína sa ťahá dym. „Kúrime drevom a uhlím. Deti tiež musia pomáhať. Jeden uhlie, druhý drevo, keď sme napríklad s mužom v meste, tak zakúria. Sú už tak naučené," povedala Bačinská. Pokiaľ ide o vodu: „Starosta nám urobil rezervár, ale nemohli hadicu zakopať, lebo to nepovolili ochranári, tak je navrchu, a preto musíme mať cez zimu vodu stále pustenú, aby nezamrzla," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sú veľké snehy, neostávajú odrezaní od sveta. „Starajú sa. Máme cestu odhrnutú. Aj keď sú záveje, tak z dediny hneď pošlú odhŕňača. Lebo sú tu aj starší ľudia. Máme dobrého starostu, stará sa, prihliada, keď sme tak od boku. Lebo máme deti, ktoré chodia do dediny do školy," pochvaľovala si.

Leto v Bačíne

Na Bačíne chovajú dve prasatá, kravu a teliatko. „Má to výhodu, nemusíme kupovať mlieko. Na jar zas niečo zasadíme na roľu, v lete aj seno a podobne. Chodievajú nám pomáhať aj rodičia, kamaráti a moji súrodenci," povedala. „Tu hore žije len 86-ročná teta, ktorá sa tiež volá Mária Bačinská, a my. O svokra sa starám, on už ani vonku nechodí. Robím mu opatrovateľku. Takže som stále doma. Muž chodí na týždňovky. Som tu zvyknutá, ale ťahá ma to stále preč," priznala Mária Bačinská.

Cibuľkovo

Niektoré kopanice boli veľké s viacerými domami, iné s 3-4 domami. Typom väčších osád je napríklad Cibuľkovo. Po ceste zo Žiliny cez obec Veľké Rovné sa odbočí doprava a dlhá kľukatá cesta vás privedie do Cibuľkova. Žije tam 11 rodín. Na konci, v poslednom domčeku, býva Zita Macejíková (64) so svojou rodinou. „Do dediny nie je ďaleká cesta," povedala Zita Macejíková, zvyknutá na oveľa dlhšie trate.

Zima v Cibuľkove

Najhoršia na lazoch býva zima. Hoci tie posledné neboli až také kruté. „Cez zimu nám tu chodia odhŕňať. Pred troma rokmi boli veľké snehy, vtedy sa odhŕňalo aj v noci," zaspomínala Zita Macejíková, ktorá tam žije už tridsať rokov.
Vodu majú zo svojho zdroja. „Máme vykopaný taký rezervár tuto vyššie v lese a odtiaľ ťaháme hadicami vodu," informovala obyvateľka Cibuľkova.

lazycib.jpg

Na nákupy chodia do Žiliny do veľkých obchodov. „Tak je to najlepšie. Ale dcéra robí v meste, tak nosí základné potraviny každý deň," vysvetlila. Sami si chovajú len sliepky. „Kedysi sme chovali aj prasatá, a keď som ešte bývala vyššie, chovali sme aj tri kozy, husi, aj všetko možné. Tam som gazdovala," rozhovorila sa Macejíková, ktorá sa presťahovala bližšie k dedine, keď sa vydala.
„Tu sa teraz venujem záhrade. Sadím kvietky a v lete je to tu nádherné," pochválila sa a priniesla ukázať fotografie plné kvetov. Vyššie, za Cibuľkovom, sú všetko už len chaty a víkendové chalupy, ktoré boli kedysi drevenice starých obyvateľov osád. Dnešná nová moderná doba im vdýchla trochu inú podobu.

Balátovia

Z konca sveta Balátovia sa mladí odsťahovali a starí vymreli. Dva metre snehu a vlky škrabajúce na dvere. Tri rodiny z osady Balátovia, časti Terchovej, o tom vedia rozprávať. Na samote, za ktorou už nájdete iba zopár chát a hory, je deväť domov, z toho väčšina chát. Po asfaltovej ceste sem autom dorazíte z Terchovej cez Šípkovú asi za 20 minút. Štekajú tu psy a z jednej chalupy preniká svetlo. Cez otvorené dvere vidieť začmudeného starčeka. Je to Viktor Komačka a práve čistí komín. Nedôverčivo si utrel sadze na tvári. „Poďme k susede, tam sa porozprávame," povedal.

Šesťdesiatnička Ľudmila Bukovinská sa tu narodila. Po rokoch prežitých v Topoľčanoch a pri Bratislave sa vrátila do rodného domova. Miluje ho. „Jedného dňa som sa sem odsťahovala a kľud, ktorý tu vládne, bol pre mňa ako balzam na dušu," rozhovorila sa. S manželom Františkom začali prerábať drevenicu po rodičoch. Sprvu nemali kúpeľňu, umývali sa vo vandli a pomocou krhly.
Teraz už dôchodcovia pozerajú večer televízor, elektrika je samozrejmosťou. Horšie je to s kúrením. Plynovod tu nie je, na jeseň treba nachystať veľa dreva.

lazyter.jpg

Kedysi tu vraj bývalo veselo. Žilo tu 9 gazdov a v každej rodine bolo 8 - 9 detí. Chovali dobytok. Dnes sa tu nie je s kým porozprávať. „Mladí sa odsťahovali a starí vymreli," povedal jej manžel. Našťastie tu synovia stavajú dom. Tiež pomôžu s nákupmi a niekedy prídu aj vnúčence.
Do dediny zájdu dva razy za týždeň, nakúpia potraviny a vybavia poštu. Ujček Komačka však častejšie. „Chodím do dediny často, lebo tu som sám a potrebujem aj medzi ľudí trocha," hovoril.

Zima u Balátov

Zaspomínal na tuhé zimy, kedy sa nedostanú nikam, lebo ich zavalí sneh. Táto zima bola prívetivá. Iné to bolo pred 15 rokmi. „Vtedy napadlo aj dva metre snehu. Raz sme išli opraviť komín. Vzali sme si lopatu, ale bolo ho vyše plota, tak sme kráčali ponad plot," povedala Bukovinská.
V tichu samoty sa všetci zhodli, že by bývanie nemenili. Hoci sa musia obracať, láska k domovu je silnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  2. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  3. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  4. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 344
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 283
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 422
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 421
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 974
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 891
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 491
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 356
  1. Vladimír Benčík: Filozof na tróne: Stopy Marca Aurélia medzi Carnuntumom a Želiezovcami
  2. Vlado Jakubkovič: M.R.Štefánik by si o Fica ani bicykel neoprel
  3. Adrian Hadvig: Dnešný svet
  4. Martin Fronk: Svetlo v ruinách: Keď vášeň bije silnejšie ako peniaze (a malinovka chutí o to lepšie)
  5. Miroslav Pollák: S Trumpom za svetlé zajtrajšky
  6. Martin Fronk: Lavička grófky Elly: Spomienka na poslednú dámu Modrého Kameňa
  7. Viktor Pamula: Vrah a kolaborant po druhé
  8. Milan Srnka: MS v hokeji 2025: Najväčšie esá zostanú doma
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 22 380
  2. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 147
  3. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 8 542
  4. Ján Chomík: Liek na nespavosť 6 860
  5. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 662
  6. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 6 389
  7. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 6 058
  8. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 5 708
  1. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  3. Tupou Ceruzou: Zámočky
  4. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  5. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  6. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
  7. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  8. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Jar prináša nový život a s ňou aj lákavé ponuky pre všetkých milovníkov relaxu, zdravia a zábavy v srdci Turca.


Ľubomíra Igondová napísala svoju druhú knihu.

Autorka vychádza z osobných skúseností.


Daniel Babka bol v sezóne 2024/2025 asistentom trénera Milana Bartoviča. V Žiline budú spolu pokračovať aj v nasledujúcej sezóne.

Extraliga je výborná súťaž, vraví Babka.


Po prvýkrát v histórii Slovenska dopravca zavádza celodenný hodinový takt na trase medzi Bratislavou a Košicami.

Viac vlakov, nové trasy, rýchlejšie spojenia a lepšia prípojovosť.


  1. Vladimír Benčík: Filozof na tróne: Stopy Marca Aurélia medzi Carnuntumom a Želiezovcami
  2. Vlado Jakubkovič: M.R.Štefánik by si o Fica ani bicykel neoprel
  3. Adrian Hadvig: Dnešný svet
  4. Martin Fronk: Svetlo v ruinách: Keď vášeň bije silnejšie ako peniaze (a malinovka chutí o to lepšie)
  5. Miroslav Pollák: S Trumpom za svetlé zajtrajšky
  6. Martin Fronk: Lavička grófky Elly: Spomienka na poslednú dámu Modrého Kameňa
  7. Viktor Pamula: Vrah a kolaborant po druhé
  8. Milan Srnka: MS v hokeji 2025: Najväčšie esá zostanú doma
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 22 380
  2. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 147
  3. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 8 542
  4. Ján Chomík: Liek na nespavosť 6 860
  5. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 662
  6. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 6 389
  7. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 6 058
  8. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 5 708
  1. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  3. Tupou Ceruzou: Zámočky
  4. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  5. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  6. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
  7. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  8. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu