ŽILINA. Továreň na neopor, pri výrobe ktorého vzniká chemická látka pentán, získala zo Stavebného úradu Žilina územné rozhodnutie. Ak sa nikto z účastníkov konania neodvolal, tak minulý týždeň nadobudlo právoplatnosť. Investor tak môže požiadať o stavebné povolenie.
Z vyjadrujúcich sa orgánov mal zásadné pripomienky iba odbor hlavného architekta a životného prostredia Mesta Žilina. „Mesto malo vážnu pripomienku z pohľadu znečisťovania ovzdušia. Investorovi dalo podmienku, aby dodatočne nainštaloval technológiu, ktorá sa bežne nepoužíva. Investor túto pripomienku akceptoval," povedal viceprimátor Michal Horecký. Podľa neho môže stavebný úrad konať iba taxatívne a keďže investor splnil všetky podmienky, povolenie vydať musel.
Zástupcovia spoločnosti Slovben na otázky MY Žilinských novín neodpovedali. Nová technológia - spaľovacia komora, by mala stáť približne pol milióna eur (15 063 000 korún). „Vznikne prevádzka, ktorá bude mať najlepšie zabezpečenie unikajúcich emisií minimálne v celej strednej Európe," tvrdila firma vo svojom stanovisku v Žilinskom večerníku.
Občianske združenie Ekológia & Život spolu s desiatkami obyvateľov z okolia spísali proti projektu petíciu a žiadali ministerstvo životného prostredia o zamietnutie projektu. Zbytočne. Hlavnými výhradami bol možný škodlivý vplyv pentánu v kombinácii s poveternostnými podmienkami v Žiline. Argumentovali aj ani nie 100 metrov vzdialenou základnou školou, a dvomi obytnými štvrťami v tesnom susedstve fabriky. Podľa pôvodných plánov malo pri výrobe unikať približne 70 kilogramov pentánu za hodinu.
Úrady sa prácami nezaoberajú
Na hale pracujú každý deň robotníci a stavebné stroje. „Je to jednoznačne nad rámec územného rozhodnutia," povedal odborník v tejto problematike, ktorý si neželá byť menovaný.
V rámci územného rozhodnutia umožňuje stavebný zákon robiť takzvanú predprípravu stavby. Na Bratislavskej sú však už nachystané aj nosníky konštrukcie novej haly. V jestvujúcej budove zamurovali niektoré okná a už ju takmer zateplili. Podľa predsedu stavebnej komisie pri mestskom zastupiteľstve Dušana Maňáka územné rozhodnutie neoprávňuje k začatiu prác. „Je otázne, či popri tomto rozhodnutí nemajú ešte iné povolenie, napríklad ohlásenie stavebných prác, ktoré by ich mohlo oprávňovať, napríklad len na odstránenie nenosných konštrukcií a prípadné vyčistenie stavby. Ak ho nemajú, tak je jasné, že porušujú stavebný zákon," povedal Maňák. Podľa viceprimátora Horeckého dostal investor čiastkové povolenia, napríklad na asanáciu niektorých objektov, či povolenie Severoslovenskej energetike na trafostanicu.
Stavebný úrad práce nepreveroval. Podľa Horeckého vraj dal niekto podnet na Slovenskú stavebnú inšpekciu. Tá sa však prácami nezaoberala. „Inšpektorát Slovenskej stavebnej inšpekcie (v Žiline) nevykonal žiadny hlavný stavebný dohľad na uvedenej stavbe," povedal riaditeľ inšpekcie Rudolf Kovačka. Inšpekcia patrí pod Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. To vedie nominant SNS Marian Janušek.
Stavebné úpravy haly chcela firma začať pôvodne už v auguste minulého roku.
Slotovci
Závod stavia žilinskobeninská spoločnosť Slovben, sídliaca v dome, kde býva aj Ján Slota. Konateľkou spoločnosti je Alžbeta Porubcová, nevlastná dcéra Jána Slotu. Prevádzkovateľom výroby má byť spoločnosť SH+. V jej predstavenstve sú Ján a Pavol, synovia Jána Slotu.
Archívne videá
Video Deti Jána Slotu chcú pre svoju fabriku územné rozhodnutie bolo zverejnené 24. 8. 2008.
Video Žilina posudzuje chemickú fabriku synov Jána Slotu bolo zverejnené 17. 6. 2008.
(trš)