ŽSK. Podľa Blanára je dôležité, aby sa čím skôr našla dohoda na rozpočet na tento rok. „Lebo mi záleží na ďalšom rozvoji kraja a pokračovaní v investičných akciách v sociálnej oblasti, zdravotníctve, školstve, kultúre i doprave,“ povedal Blanár. Rozpočtové provizórium v kraji nastalo po tom, ako župan po decembrovom zasadnutí zastupiteľstva nepodpísal uznesenie o rozpočte, pretože poslanci za KDH a SDKÚ presunuli peniaze určené na rozvoj do rezervy, čím by podľa Blanára vznikli veľké škody pre rozpočet, i organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK.
Chcú prelomiť veto
Po tom, čo Blanár uznesenie nepodpísal, bude prvým bodom programu mimoriadneho zastupiteľstva hlasovanie o tomto rozpočte. Ak ho budú chcieť poslanci schváliť, budú musieť nájsť 3/5-novú väčšinu všetkých poslancov. To znamená, že zaň bude musieť hlasovať 35 z 57 poslancov zastupiteľstva. Pravicových poslancov, ktorí sú združení v kluboch KDH-OKS a SDKÚ je však dohromady len 32. Otázne je, ako sa zachovanjú piati nezávislí a tiež poslanecký klub HZDS, ktorí má šiestich členov. Ak sa poslancom županovo veto prelomiť nepodarí, bude zastupiteľstvo rokovať o pôvodnom návrhu rozpočtu, ktorý v decembri zmenili a ktorý na investície počítal s prostriedkami v objeme 7,56 milióna eur.
Medzi nimi sú najmä dlhodobé investičné akcie a hlavne riešenia havarijných stavov na poliklinikách, školách a domovoch sociálnych služieb. Ak by pravicoví poslanci presunuli investičné prostriedky do rezervy, tak by tým znemožnili dokončenie niektorých dlhodobých projektov, ako napríklad rekonštrukcie sobášneho paláca v Bytči, kde by musel ŽSK vrátiť milión eur, či nemocnice v Čadci. Kraj by však ani nemohol riešiť havarijné stavy svojich inštitúcií.
Čo je nerozumné?
Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Pavláska bol pôvodný návrh rozpočtu nerozumný a rizikový. Preto vybrané položky presunuli do rezervy. Hovorca ŽSK Peter Kubica naopak uviedol, že rozpočet bol urobený veľmi opatrne a realisticky. „Nerozumné je naopak presunúť investičné prostriedky do rezervy, čo by znamenalo ohrozenie plánovaných investícií a rekonštrukcií havarijných stavov. Každú korunu by totiž muselo priebežne schvaľovať zastupiteľstvo a úrad by nemohol plánovať a pripravovať investičné akcie. Znamenalo by to tiež veľké straty a pokuty,“ povedal Kubica.
Kto bude zodpovedný?
Podpredseda ŽSK Jozef Grapa (HZD) si myslí, že ak pravicoví poslanci prelomia veto a investičné prostriedky presunú do rezervy, oneskorí sa rozvoj regiónu a vzniknú aj priame škody. „Som presvedčený, že niektorí poslanci prehodnotia svoje stanovisko a podporia pôvodný rozpočet aj s investíciami. Ak sa tak nestane, budú za vzniknuté škody priamo zodpovední títo poslanci a takto to bude treba vysvetliť aj občanom v regiónoch, ktorí sa budú dožadovať opravy ciest alebo zdravotníckych budov, ale nepôjde to,“ povedal Grapa. Aj podľa Jozefa Kanabu (SMER) by mali byť investičné prostriedky jednoznačne súčasťou schváleného rozpočtu.
„Budem hlasovať, aby finančné prostriedky na investície boli súčasťou rozpočtu tak, ako to bolo v pôvodnom zámere. Ak by boli vyčlenené do rezervy, tak by boli ohrozené investičné akcie v sociálnej oblasti, kultúre, doprave, zdravotníctve a školstve. Napríklad aj rozostavaná a nedokončená rekonštrukcia celého gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a operačných sál v NsP Čadca. Ak sa tak stane, títo poslanci by mali za to vziať zodpovednosť jednoznačne na svoje plecia,“ povedal Kanaba. Oslovení poslanci z klubu KDH nám na otázky neodpovedali ani e-mailom, ani telefonicky.