ŽILINA. Slovenské evidenčné čísla vidieť najmä na čerpacích staniciach na Morave. Lákadlom do susednej republiky sú nižšie ceny pohonných hmôt. Kamil z Bytče jazdí kvôli lacnejšej nafte do Rožnova pod Radhoštěm. Od jeho domu je to takmer 60 kilometrov. „Hoci je to ďalej, nakúpim vo veľkom a lacnejšie, vďaka čomu ušetrím. Nafta stále lacnie aj po zmene peňazí,“ povedal. Naposledy domov doviezol 130 litrov nafty. Stálo ho to 3 200 českých korún, čo je 118,88 euro (3581 korún). U nás by za rovnaký objem paliva zaplatil približne o 12 euro (361,51 Sk) viac.
„Pre motoristov jazdiacich do zahraničia alebo žijúcich v prihraničných oblastiach to znamená výhodu lacnejšieho tankovania. Ide o niekoľkokorunové rozdiely v jednotkových cenách oproti pumpám na Slovensku,“ povedal Tomáš Novotný z portálu natankuj.sme.sk. So slovenskou klientelou sú spokojní pumpári. Na pumpe v Jablunkove, čo je asi 15 kilometrov od hraníc so Slovenskom, tvoria viac ako polovicu zo všetkých tankujúcich. „Slováci tvoria na čerpacej stanici v Jablunkove viac ako polovicu zákazníkov a na čerpacích staniciach v meste Valašské Klobouky asi jednu tretinu,“ povedala Lenka Svobodová z úseku marketingu
a komunikácie spoločnosti Čepro.
Za liter nafty ste v Jablunkove zaplatili minulý štvrtok 24,50 českých korún, teda 0,91 euro (27,50 korún). Liter benzínu stál 22,20 českých korún, čo je 0,82 korún (24,50 korún).
Slováci, najmä tí z okolia hraníc, nejazdia iba za lacnejším benzínom. Popritom nakúpia v obchodoch. Mnohí sem jazdia za prácou. „Spravidla čerpajú plnú nádrž a to skôr v pondelok až sobotu. V nedele sú návštevy slabé,“ povedala Svobodová.
Viezť môžete hocikoľko
Množstvo pohonných hmôt, ktoré v osobnom aute môžete odviezť, je obmedzené. Upravuje to Európska dohoda o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí. Podľa nej celkové množstvo nie je obmedzené, ak by ste viezli naftu v 5-litrových a benzín v 3-litrových obaloch. Ak použijete väčšie, napríklad bežné 20-litrové kanistry, môžete mať v aute 1000 litrov nafty alebo maximálne 333 litrov benzínu, bez toho, aby ste sa museli riadiť európskou dohodou. Z hľadiska protipožiarnych hasičov v tom nevidia ani hasiči. „Nie je to upravené nijakým predpisom,“ povedal hovorca žilinských hasičov Pavol Beniač. Vyhláška upravuje iba množstvo paliva uskladneného doma. Maximálne to je 40 litrov.
Výhodnosť čerpacích staníc sa dá overiť
S pomocou kalkulačky a jednoduchého vzorca ľahko vypočítate, ktorá čerpacia stanica je pre vás najvýhodnejšia. Na internetovej stránke www.zilina.sme.sk nájdete celý postup.