Zákon o sociálnych službách obsahuje zmeny

Nový zákon o sociálnych službách vstúpil do platnosti 1. januára. Obsahuje niekoľko zmien. Zavádza sa valorizácia výšky peňažného príspevku. Zákon sa zaoberá aj odľahčením opatrovateľov.

Zákon ukladá povinnosť obci alebo VÚC poskytnúť alebo zabezpečiť sociálnu službu do 60 dní od podania žiadosti.Zákon ukladá povinnosť obci alebo VÚC poskytnúť alebo zabezpečiť sociálnu službu do 60 dní od podania žiadosti. (Zdroj: MY ŽILINSKÉ NOVINY)

ŽILINA. Do platnosti vstúpil 1. januára tohto roku nový zákon o sociálnych službách. „Tento zákon nahrádza doterajšiu právnu úpravu sociálnej pomoci v oblasti sociálnych služieb, ustanovenú v zákone 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci," povedala Daniela Rodinová z mediálneho oddelenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zákon zaručuje právo fyzickej osoby na poskytnutie sociálnej služby alebo zabezpečenie jej poskytnutia. Tieto práva majú aj starší ľudia, ktorí sú na sociálnu službu odkázaní.
Čo sa týka poskytovania sociálnych služieb starším občanom, týmto zákonom chcú docieliť to, aby sa v prvom rade poskytovala starším občanom terénna sociálna služba. „To znamená, že títo občania čo najdlhšie zotrvajú vo svojom domácom prostredí v kruhu rodiny," vysvetlila Daniela Rodinová. Až vtedy, ak už nebude možné poskytovať starostlivosť takouto formou, zabezpečí sa starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Kto zabezpečuje sociálnu starostlivosť

Zákon ukladá povinnosť obci alebo vyššiemu územnému celku poskytnúť alebo zabezpečiť sociálnu službu do 60 dní od podania žiadosti o uzavretie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby. Predpokladom poskytnutia alebo zabezpečenia sociálnej služby je, že fyzická osoba, ktorej sa má sociálna služba poskytnúť alebo zabezpečiť, bola posúdená ako odkázaná na túto sociálnu službu a má vydané právoplatné rozhodnutie. Pričom do 60-dňovej lehoty sa nezapočítava doba, po ktorú príslušný orgán (obec alebo vyšší územný celok) rozhoduje o odkázanosti na sociálnu službu.

Občan odkázaný na sociálnu službu si môže priamo bez asistencie obce alebo VÚC vybrať sám neverejného poskytovateľa. V takomto prípade však neverejný poskytovateľ, a to aj vtedy ak nedosahuje zisk, nemá nárok na poskytnutie finančných príspevkov od obce alebo vyššieho územného celku. Ak však neverejný oskytovateľ bude zabezpečovať občanovi sociálnu službu na základe požiadania obce alebo VÚC, t.j. objedná si u neho sociálnu službu, je povinná mu obec alebo VÚC poskytnúť oba finančné príspevky (pri odkázanosti na pomoc inej osoby a na prevádzku).

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité zmeny od nového roku

Zavádza sa valorizácia výšky peňažného príspevku na opatrovanie. Určuje sa v percentách sumy životného minima, čo znamená, že pri každom zvýšení súm životného minima sa zvýši aj tento príspevok.
Zákon v porovnaní so zákonom o sociálnej pomoci rozširuje okruh fyzických osôb o švagra, švagrinú, neter, synovca a umožňuje túto formu kompenzácie poskytovať aj fyzickej osobe, ktorá nepatrí do okruhu príbuzných, ak býva s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Táto podmienka sa považuje za splnenú aj vtedy, ak ide o prechodný pobyt.
Umožňuje sa poskytovať peňažný príspevok aj fyzickej osobe, ktorá opatruje a súčasne študuje externou formou alebo popri zamestnaní, za predpokladu, že v čase jej neprítomnosti zabezpečí opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím inou osobou.
Na odľahčenie opatrovateľov, ktorí poskytujú starostlivosť osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, sa upravuje možnosť poskytnúť príspevok najviac v rozsahu 30 dní v roku aj vtedy, ak opatrovateľ nevykonáva opateru a fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím je poskytovaná pomoc inou formou. tzv. odľahčovacia služba.
Príspevok na opatrovanie sa bude poskytovať v paušálnej výške 82,99 € (2500 Sk) tým osobám, ktoré vykonávajú opatrovanie a zároveň je im poskytovaný dôchodok.
Pri opatrovateľoch v produktívnom veku sa zvyšuje ochrana príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím z 1,2 násobku na 1,3 násobku životného minima.
Jasne sa určuje platenie úhrady za zdravotné výkony na účely kompenzácie.
Zavádzajú sa ochranné prvky na preukaze fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a preukaze fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom v záujme eliminovať riziko zneužívania.

SkryťVypnúť reklamu

(kk)

Kde požiadate o poberanie príspevku

Tlačivo na žiadosť o opatrovateľský príspevok vydá úrad práce. Žiadosť o peňažný príspevok na opatrovanie podáva ten, kto bude opatrovať. Odovzdá ju na úrade práce v mieste bydliska. K žiadosti treba doložiť lekársky nález osoby, ktorá má byť opatrovaná, jej vyhlásenie o majetku a potvrdenie o príjme žiadateľa zo zamestnania alebo o druhu a výške dôchodku. Ak žiadateľ nepoberá dôchodok, alebo má čiastočný invalidný dôchodok, žiadosť musí obsahovať aj potvrdenie o príjme opatrovaného (vrátane príjmu osôb, ktoré sa s ňou spoločne posudzujú).

Fyzická osoba, ktorá má byť opatrovaná, musí napísať súhlas s opatrovaním. Tlačivá vydá každý úrad práce, nájsť sa dajú na webovej stránke www.upsvar.sk. Zmeny, ktoré by počas roka mali ovplyvniť výšku alebo poberanie príspevku, je opatrovateľ povinný oznámiť vždy písomne do ôsmich dní. Zákon od januára zavádza takzvanú odľahčovaciu službu. Ľudia, ktorí opatrujú ťažko zdravotne postihnutého človeka a štát im na opatrovanie dáva príspevok, majú od tohto roka nárok na 30 dní voľna. Môžu napríklad ísť na dovolenku bez toho, aby opatrovateľský príspevok za tieto dni stratili. Opatrovateľ musí vopred oznámiť na úrade práce, že sa chystá odísť, a že si čerpá odľahčovaciu službu.

Hlavné zmeny pre opatrovateľov

Opatrovateľský príspevok sa v čase, keď opatrovaný bude musieť byť v nemocnici, vypláca v nezmenenej výške. Najdlhšie však 30 dní.
Od januára sa príspevok vypláca aj vtedy, ak opatrovateľ musí do nemocnice, alebo nemôže zo závažných dôvodov opatrovať. Musí však zabezpečiť starostlivosť
o opatrovaného. Napr. ho dočasne nahradí niekto iný z rodiny alebo opatrovateľská služba. Najviac to však môže byť 30 dní.
Človek, ktorý opatruje ťažko zdravotne postihnutú osobu, môže popritom pracovať. Nesmie však ohroziť opatrovanú osobu. Jeho zárobok nesmie prekročiť dvojnásobok životného minima.
Okrem 30 dní voľna počas roka nový zákon uvoľňuje opatrovateľov aj na 8 hodín mesačne. To znamená, ak opatrovateľ potrebuje napr. sám si ísť niečo vybaviť na úrady, či ísť na vyšetrenie k lekárovi, na 8 h mesačne ho na požiadanie môže nahradiť opatrovateľská služba, ktorú zabezpečí obec.

(kk)

Autor: kk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 892
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 446
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 926
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 268
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 503
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 289
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 104
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 048
  1. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  2. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  3. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  4. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  5. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  6. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  7. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  8. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 297
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 17 939
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 649
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 221
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 950
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 937
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 875
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 856
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


V Tatrách vďaka Lidlu rastie už takmer 2 300 000 nových stromov.


Mário Majerčík sa v španielskej Santa Susanne stal dvojnásobným majstrom Európy.

Mário Majerčík sa stal dvojnásobným majstrom Európy.


1

Už je to niekoľko mesiacov odkedy začalo parkovisko pri OC Dubeň postupne meniť svoj vzhľad.


  1. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  2. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  3. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  4. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  5. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  6. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  7. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  8. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 297
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 17 939
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 649
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 221
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 950
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 937
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 875
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 856
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu