Tehotné ženy by sa v zimnom období mali vyvarovať suchého vzduchu a obzvlášť dbať na čistotu matracov, ktoré sú sídlom roztočov vyvolávajúcich u citlivých jedincov alergiu. "Najmä nastávajúce maminky. Rodičia detí by sa mali viac sústrediť na izby, kde trávia veľa času - spálne, detské izby," uviedla alergiologička Blanka Haindlová.
Až 35 percent žien v tehotenstve trpí príznakmi alergickej nádchy, roztočovou alergiou alebo astmou. Alergiou na roztoče trpí cez 20 percent detí a prejaviť sa môže i v dospelom veku.
K rozvoju alergických reakcií na roztoče prispieva veľkou mierou zimné obdobie so suchým vzduchom. Suché počasie sa najviac vyskytuje v panelových domoch a starých zástavbách, pričom vonku je zima a v teplej miestnosti je nižšia vlhkosť vzduchu. Potom sa v nej hromadia alergény a roztoče, ktoré toto suché prostredie vyhľadávajú. Príznaky suchého vzduchu sú dráždenie a vysušovanie sliznice dýchacích ciest. Nazýva sa to "choroba z nachladnutia". U gravidných žien môže viesť i k chrápaniu.
I na prvý pohľad čistý matrac obsahuje množstvo alergénov (2000 až 15.000 roztočov v jednom grame prachu), ktoré môžu nastávajúcim maminkám priťažiť. Lôžka i matrace je vhodné pravidelne čistiť sprejom, najlepšie prírodným. Zároveň by tehotné ženy mali zaspávať pri pootvorenom okne a dodržiavať pravidelnosť spánku. Vhodnou rastlinou do spálne alergikov je eukalyptus, ktorý obsahuje silice zvlhčujúce sliznicu dýchacích ciest.