Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

Natália Hejková: Trénerka majsteriek chodila na balet

Má päť titulov, ale iba jeden vysokoškolský. Získala ho na Karlovej univerzite v Prahe.

Natália HejkováNatália Hejková (Zdroj: SITA)

ŽILINA. Právnickej praxi sa však venovala len pár rokov. Oveľa viac sa ľuďom vryla do pamäti ako trénerka ženského basketbalu. Ikona trénerstva a držiteľka štyroch titulov v Európskej lige žien v basketbale sa z nej stala mimo Žiliny, ale k svojmu mestu sa stále hlási. Dnes 54-ročná Natália Hejková.

Ako si spomínate na svoje rodisko, na Žilinu?

Narodila som sa na Bôriku, kde bola skôr taká „dedinská" atmosféra. Mala som perfektné detstvo. Neskôr sme pár rokov bývali na Šafárikovej ulici a od roku 1969 v centre mesta pri divadle.

Skryť Vypnúť reklamu

Koľko rokov ste prežili v Žiline?

Až do smrti mojej mamy v roku 2007 som Žilinu stále pokladala za svoj domov.

Vraciate sa sem často?

Odvtedy, ako mi umrela mama, som v Žiline nebola. Byt, teda dom, v ktorom žila, bol reštituovaný, tak som ho musela opustiť. Žilina mi chýba, hlavne v lete, kedy som minimálne dva mesiace bola doma.

Boli ste odmalička športovo nadaná?

Asi áno. Už ako maličká som sa lyžovala okolo domu a chytala som sa každého športu, ktorý som okolo seba videla. Na Bôriku, napríklad, bolo veľa príležitostí.

O iné športy mimo basketbalu ste nejavili záujem?

Skúšala som snáď všetky športy - plávanie, skoky do vody, lyžovanie, atletiku, gymnastiku, volejbal, hádzanú, či tenis. Na ulici som s chlapcami hrala futbal a hokej, chodila som aj na balet. Ten bol výbornou komplexnou prípravou predtým, než som v štrnástich začala hrať basketbal.

Skryť Vypnúť reklamu

Do koľkých rokov ste hrali súťažne za Žilinu? Pamätáte si aj na nejaký úspech v jej drese?

Za Žilinu som hrala až do osemnástich rokov, kým som neodišla na univerzitu. A úspech? Dostala som sa do juniorskej reprezentácie ČSSR.

Po strednej škole ste odišli študovať do Prahy. Prečo právo? Nechceli ste radšej iba hrať basketbal a venovať sa mu profesionálne?
Nie, vtedy sa to nenosilo. Právo som si vybrala preto, lebo som mohla hrať basketbal a skriptá som si nosila so sebou na cesty.

V Prahe prišiel aj váš prvý významný úspech. V roku 1976 ste sa stali v drese Slávie VŠ Praha víťazkou Pohára Liliany Ronchettiovej. Ako spomínate na tento triumf?

Bolo to úžasné. Vtedy to bola veľmi silná súťaž, vyhrať ju bolo ťažké. Naviac finále bolo veľmi napínavé, hralo sa na dva zápasy. V prvom sme vyhrali o 17 bodov a druhý prehrali o 16, takže celkové víťazstvo bolo iba o jediný bod!

Skryť Vypnúť reklamu

Z hlavného mesta ste v roku 1979 prišli do malého Ružomberka. Nevyhovovala vám veľká metropola, alebo bol Ružomberok vtedy lepší?
Prahu som milovala, chodila som tam odmalička, pretože tam žila stará mama. Do Ružomberka som prišla pôvodne na dva roky, no a táto „dočasnosť" trvala až do roku 2003.

V Ružomberku vás v roku 1986 prehovorili, aby ste na chvíľu prevzali tím, v ktorom ste pôsobili ako hráčka.

Lákalo vás trénerstvo, alebo ste sa chceli po kariére v basketbale radšej venovať právu?
Chcela som oboje, ale trénovať len na nižšej úrovni, s deťmi. Pár rokov som aj pracovala aj trénovala.

hejkova_1.jpg

Nemali ste niekedy chuť odísť do iného klubu? Ponuky ste zrejme vďaka úspechom mali.

Nijako zvlášť ma to preč neťahalo. Klubu sa darilo, šli sme stále vyššie a vyššie, prichádzali nové hráčky, boli predo mnou aj ostatnými výzvy. Zo Žiliny som to navyše mala do Ružomberka iba 65 kilometrov.

V časoch, keď ste viedli basketbalistky Ružomberka, ste často neprehrávali. Hlavne v domácej lige ste nemali konkurenciu. Bolo ťažké motivovať hráčky, keď zápasy neboli otázkou výhry, ale skóre?

Ani nie. Mala som typy, ktoré chceli vyhrávať a každý slabší výkon bol pre ne „potupný“.

Viedli ste aj reprezentáciu Slovenska, ktorá zaznamenala tiež niekoľko významných úspechov. Vybojovali ste postup na olympiádu v roku 2000 v Sydney. Tam ste však už necestovali, keď ste odstúpili na protest proti odvolaniu generálneho manažéra reprezentácie Jozefa Smoleka. Ako ste sa s tým vyrovnali?

Sú ľudia, s ktorými sa dodnes nerozprávam. Najviac ma však mrzel list od hráčok. Dodnes sa z nich dokázali ospravedlniť len dve. Aj keď s ostatnými sa normálne bavím, u mnohých cítim, že ich to mrzí. Najlepšou náplasťou na to, čo sa udialo v súvislosti s reprezentáciou, bola tohtoročná olympiáda v Pekingu.

Po odchode z Ružomberka ste trénovali v maďarskej Šoproni, odkiaľ ste prestúpili do Moskvy. Nemali ste z veľkej Moskvy a petrodolármi napumpovanej ligy trochu obavy?

Ani nie. Verila som si a bola to výzva, uspieť v momentálne najlepšej lige v Európe, s najlepšími hráčkami na svete.

Z moskovského Spartaka vás nakoniec z jedného dňa na druhý prepustili, hoci ste s ním dosiahli opakovane titul európskeho šampióna. Musel to byť pre vás šok.

Neprepustili ma, iba jednoducho nepredĺžili zmluvu. Naštvalo ma, že aj keď som sa snažila dlho dopredu o jasnú odpoveď, dostala som ju až veľmi neskoro, keď som nemohla veľmi vyberať tím na prácu, ani hráčky v ňom.

V Moskve však pôsobíte dodnes, ale v tíme Dynama. Neplánovali ste po skúsenosti zo Spartaka odísť z Ruska?

Bolo veľmi neskoro vyberať si, zostali dve ponuky, zvíťazila Moskva.

S basketbalom ste pochodili celý svet. Aj na olympiádu ste sa nakoniec dostali, lenže s tímom Ruska. Ako ste sa cítili pod piatimi kruhmi?

Je to sen každého športovca od detstva. Bol to úžasný zážitok, vidieť v akcii tých naj, naj, na vlastné oči. Jednoducho byť pri tom a ešte aj s medailou. Slovenská vlajka tomu však chýbala.

hejkova_2.jpg

Je ťažké trénovať ženský tím nabitý hviezdnymi hráčkami? Majú aj ženy v basketbale také hviezdne maniere ako, napríklad, hráči NBA?

Ani nie, boli pracovité, len keby ich Kalmanovič toľko nerozmaznával. V Dyname mám tiež hviezdy ako Jekabsonovú, alebo Snellovú. Napriek tomu sú však mimoriadne skromné.

Trúfli by ste si trénovať aj mužský tím, ak by vás niekto s takou ponukou oslovil? A oslovil vás už niekto?

Nie, nikto ma neoslovil. Ani by som nechcela.

Zvykli ste si už na život v Moskve, alebo to beriete iba ako prechodnú stanicu? Kde je pre vás vlastne naozajstný domov?

Naozajstný domov mám na Slovensku, aj keď teraz nemôžem povedať kde. Ešte stále nemám byt, zatiaľ „stanujem“ u sestry. Na Moskvu som si zvykla rýchlo, je to podobné ako u nás, aj keď v rozmeroch 12-20 miliónov ľudí.

Moskva je známa rušným životom, drahotou, prepychom aj biedou. Čo zaujímavé alebo pekné ste v nej objavili pre seba vy osobne?

Drahota je v metropole Ruska poriadna, ale okrem bábušiek na penzii v nej chudobu príliš nevidieť, skôr množstvo najdrahších áut.

Je niečo, čo vám zo Slovenska v Moskve chýba a čo naopak nechýba?

Pred desiatimi rokmi by som povedala „treska“, ale dnes mi už ani nechutí. Už nie je taká, ako bývala v Rybe na Masaryčke...

Našli ste si v Rusku aj priateľov, alebo sa stretávate iba s ľuďmi v rámci vášho zamestnania?

Väčšinou sa motám v basketbalových kruhoch, ale niektorí ľudia, ktorí odišli, zostali priateľmi a občas sa stretneme.

Čo robíte, keď práve netrénujete? Nájdete si čas aj na šport?

Normálne relaxujem. Počúvam hudbu, čítam, pozerám televízor, varím, alebo chodím po obchodoch. Nedávno som našla pri hale golfový klub, kde je bazén a väčšinou tam nik nie je. Chodím tam teraz 2-3-krát týždenne.

hejkova_3.jpg

Ako a kde najradšej trávite svoj voľný čas? Chodíte, napríklad, aj do galérií, múzeí, ktorých je v Moskve veľa? Boli ste aj v Leninovom mauzóleu?

Voľna je veľmi málo, teraz som mala dva dni voľna po dvoch mesiacoch. Jeden deň som „hlivela“ a na druhý som išla do Tretiakovskej galérie, „opakovať si“. Mauzóleum som absolvovala už pred 25 rokmi. Nemusím si to zopakovať, aj keď Lenina vraj pochovajú. Ale múzeum voskových figurín alebo mauzóleum vyjde rovnako.V tom múzeu figurín bude ale asi viac.

Čo vám hovoria témy ako móda, nakupovanie a varenie?

Všetko sledujem, aj užívam ako každá žena. Varím veľmi rada a denne, je to môj relax.

Ostali ste slobodná. Nikdy vás nelákalo založiť si rodinu, alebo ste nemali na to čas a vhodného partnera?

Rodina je rodina, nebolo mi dopriate. Bola som v správnom čase na nesprávnom mieste, resp. na správnej adrese v nesprávnom čase.

Minule ste sa vrátili na ružomberskú pôdu, ale ako trénerka Dynama Moskva. Aké boli vaše pocity?

Už je to dosť dlho, odkedy som odišla a naviac som sa musela koncentrovať úplne profesionálne. Nebyť priateľov a známych i neznámych, tak by som sa cítila ako všade inde.

Viete si predstaviť, že raz budete trénovať na Slovensku? Čo by vás k tomu presvedčilo? Vybrali by ste si opäť Ružomberok, alebo by ste sa riadili heslom: nikdy nevstúpiš do tej istej rieky?

Najradšej by som sa vrátila k deťom, pri ktorých som pôvodne začínala, ale čo bude ďalej, neviem povedať. Ružomberok to však bude ťažko, aj keď sa hovorí: Nikdy nehovor nikdy.

hejkova_4.jpg

Ženský basketbal vo vašom rodisku nemá a ani nikdy nemal príliš výraznú pozíciu. Základňa už prakticky vyrástla, mladšie kategórie ako kadetky už nie sú. Čo na to hovoríte?

Je mi to ľúto. Basketbal mal v Žiline vždy svoje miesto, ale po „vysokoškolskom“ športe sa zavrela voda.

Nechceli by ste si založiť vlastný klub, napríklad v Žiline?

Žilina by ma lákala, ale nostalgia nevyrieši praktické problémy, napríklad to, že som sa odsťahovala.

Máte bohaté športové skúsenosti, dosiahli ste veľa úspechov, čo vás motivuje do ďalšej práce?

Mám basketbal rada a stále ma vie niečo motivovať. Napríklad teraz, že aj v Dyname sa dá pracovať, hoci mnohí ma varovali, že tam budú len problémy.

Máte pred sebou nejaký cieľ, ktorý chcete dosiahnuť?

Žiadny „sen“, len bežná robota, ale to nie je problém, nechcela som prehrávať ani v kartách.

Ak by na Slovensku bolo ministerstvo športu a vás by oslovili, sadli by ste si do ministerského kresla?

Politiku sledujem. Aj tu v Moskve denne čítam naše noviny, ale byť tam? Radšej to kontrolujem a chodím voliť.

Blížia sa Vianoce. Kde ich budete tráviť a s kým?

Druhý rok netradične v Kórei u sestry. Je tam asi desať percent kresťanov, takže je aj výzdoba a možno bude aj sneh. A kapor mi až tak chýbať nebude, ryby sú tam super!

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 5. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 8. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 9. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 2. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 3. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 4. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 5. Stiahnite si stovky e-kníh
 6. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 7. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 10. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 100
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 595
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 8 002
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 344
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 588
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 372
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 655
 8. Crème de la crème po slovensky 3 249
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 847
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 129
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Požiar sa im už podarilo dostať pod kontrolu


TASR 9 h

Novovysadené stromčeky dostali osvieženie v horúcom počasí.


20 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Pozrite si MY športujeme.


20 h

Rozlišovanie krajín na zelené, červené a najrizikovejšie čierne sa zrejme skončí.


TASR 22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pre búrku padali aj stromy.


20 h

Američania skupujú drevo v celej Európe, výsledkom je cena, ktorá likviduje slovenský drevospracujúci priemysel.


21. jún

Obcou na Záhorí sa prehnala smršť. Starý kostol náporu vody odolal.


14 h

Na lúkach v obci Bolešov v Trenčianskom kraji uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka.


TASR 12 h

Už ste čítali?