Predseda SNS Ján Slota sa dnes zúčastnil na spomienke pri príležitosti 90. výročia porážky maďarských vojsk v Kotešovej.
KOTEŠOVÁ. Pri pamätníku padlých slovenských hrdinov položil veniec a rečnil. Ľudia mu nadšene aplaudovali. Partia jazdcov nechala burácať svoje terénne motorky. Podľa neho hrozí, že na juhu Slovenska bude druhé Kosovo. Pri pamätníku v Kotešovej pri Bytči prosil, aby ľudia dávali veľmi veľký pozor, koho budú voliť.
„Ja si myslím, že je tu jediná strana na Slovensku, ktorá má základ svojho programu chrániť záujmy Slovenského národa a Slovenského štátu," kričal na zhruba 100 ľudí a tí mu vášnivo aplaudovali.
Prítomným prehlásil, že si majú brať poučenie zpred 90 rokov, keď „po vyhlásení samostatného Československého štátu sa Maďari stále snažili vojensky obsadiť územie SR a pripojiť ho politický k veľkému Maďarsku," povedal Slota.
Nemôže spávať kvôli južnému Slovensku
Predseda SNS vidí medzi napadnutím Československa a dnešným dianím na južnom Slovensku paralelu. „Vlastivedy budú čítať o Slovensku ako o Felvídeku ako za čias Veľkého Uhorska, kde v podstate niektorí politici SMK robia všetko preto, aby sa vytvorila politická autonómia na južnom Slovensku a bohužiaľ, musím to zdôrazňovať, že sa pripravuje aj scéna, ktorú sme mohli v minulých mesiacoch odpozorovať v Kosove, v Srbsku, kde sa vlastne provincia Kosovo odtrhla od Srbského štátu. Toto je tá paralela, ktorú by sme mali mať na zreteli a ktorá mne nedáva spávať," povedal Slota.
Na otázku, čo si myslí o dnešnom návrhu opozície na odvolanie ministra Mariana Janušeka povedal: „Ja si myslím, že pán minister Janušek je po stránke zákonnosti absolútne čistý a keď niekto chce zastierať zlodejinu terajšej opozície, ktorú tu prevádzali 8 rokov, za nejakú takto umelo vyrobenú kauzu, ja si myslím, že sa to vyjasní veľmi rýchlo."
Čo sa stalo v Koteľovej pred 90 rokmi?
Na rázcestí v Kotešovej smerom do Veľkého Rovného je postavený Pamätník dobrovoľníkom veľkobytčianskeho okresu, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o oslobodenie celého žilinského regiónu spod maďarskej nadvlády.
V Zemianskej Kotešovej 5. decembra 1918 porazili maďarské vojská. Na druhý deň 6. decembra 1918 Žilinu definitívne oslobodili dobrovoľníci zo Slovenskej národnej gardy z Veľkej Bytče, 7. decembra 1918 do Žiliny vstúpilo víťazné československé vojsko. To rozhodlo, že od 12. decembra 1918 do 2. februára 1919 sa Žilina stala sídlom Ministerstva s plnou správou pre Slovensko na čele s Vavrom Šrobárom.