Krehká krása chce predstaviť predmety z historického fondu.
ŽILINA. Prezentovať výber z˙bohatej kolekcie porcelánových a strieborných predmetov z˙historického fondu Považského múzea v Žiline je cieľom výstavy Krehká krása, ktorá je sprístupnená v priestoroch tohto múzea do 6. januára. Porcelánové predmety predstavujú nielen ucelené kávové servisy, ale i šálky s˙podšálkami, rôzne taniere, tanieriky, kanvice na kávu, kanvičky na mlieko, cukorničky, misy, misky, nádoby na omáčku i nádobky na horčicu, pri ktorých nemohla chýbať naberačka i ďalšie exponáty.
Ukážky porcelánu pochádzajú najmä z českých tovární na porcelán. Návštevníkov múzea môže upútať napríklad aj jedálenská súprava s˙takzvaným cibuľovým vzorom, ktorú vyrobila porcelánka Dubí u Teplic. Tento pôvodne čínsky dekór použitý okolo roku 1740 v˙Meissene začala vyrábať po získaní licencie na začiatku 20. storočia. Exponáty reprezentujú aj výrobky nemeckých a maďarských tovární. Súčasťou šľachtických a meštianskych interiérov boli približne od 40. rokov 19. storočia do polovice 20. storočia.
Strieborné a postriebrené predmety sú zastúpené početnými ukážkami príborov, nechýbajú podnosy, misy, kanvice i doplnky stolovania. Medzi tie patria krúžky na servítky, figurálne soľničky, kliešte na cukor, strieborný varič na vajíčka či stolový zmeták s˙lopatkou. Výstavu dotvára aj produkcia keramických predmetov kremnickej kameniny s˙typickým podnosom na ovocie a taniermi s˙motívom čerešní, ďalej secesné sklo v˙ružovom i čírom prevedení, kovové predmety, ako aj ukážky dobového nábytku z obdobia od polovice 19. storočia po prvú tretinu 20. storočia. Takto sa tu predstavuje napríklad súbor nábytku v˙slohu biedermeir, secesná sedacia súprava alebo ukážka jedálenského nábytku z˙meštianskych domácností.