Ťažobné spoločnosti chcú v lomoch pri Rajci vyťažiť o státisíce ton viac. Dopyt po dolomite môže rásť vďaka výstavbe diaľnic.
VEĽKÁ ČIERNA. Ročná ťažba dolomitu v dobývacom priestore Veľká Čierna - lom Baranová bola doteraz limitovaná na 200-tisíc ton ročne. Ťaží tam spoločnosť KSR kameňolomy SR a požiadala o navýšenie na úroveň pol milióna ton ročne. Prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Odpovede na naše otázky sme z firmy zatiaľ nedostali. Z informácii v zámere vyplýva, že dobývací priestor rozširovať nebude. Zvýšiť má súčasné kapacity.
Bude sa viac stavať
Podľa riaditeľa Obvodného banského úradu v Prievidzi Petra Sliackeho chcú organizácie zvýšiť normy, „lebo predpokladajú, že v budúcnosti bude vyšší dopyt po ich materiáloch. V tomto štádiu je to iba posudzovanie vplyvov na životné prostredie," povedal. Banský úrad sa k zámeru vyjadroval ako dotknutý orgán.
Dolomit sa využíva hlavne v stavebníctve. Dobrými zákazníkmi môžu byť čoskoro stavitelia diaľnic pri Žiline.
Konkurenti cez cestu
O pár sto metrov ďalej na druhej strane cesty, ťaží firma D. A. L. zo Žiliny. O zvýšenie normy požiadala vo februári tohto roku. V lome Veľká Čierna I. tak môže vyťažiť 500 000 ton dolomitu do konca roku 2009. „Máme víziu do budúcnosti, ak by sa naskytol vyšší odbyt, budeme môcť viac ťažiť," povedal konateľ D. A. L. Peter Lísík.
Lom bol uzavretý 17 rokov, jeho firma tu začala dobývať pred rokom. Netají, že si so susedmi konkurujú. „Komunikujeme s konečnými odberateľmi. Jedna vec je cena, druhá vec je kvalita," povedal.
O niekoľko kilometrov ďalej, smerom na Prievidzu, je ďalší lom. Ťaží tam spoločnosť Dolkam Šuja. O navýšenie noriem zatiaľ podľa našich informácií nepožiadala.
Výhrady životného prostredia
K zámeru KSR Kameňolomy SR má teraz výhrady Obvodný úrad životného prostredia v Žiline. Nevie sa, či by ďalšie odstreľovania kameňa nepoškodilo vodovojem. „Požaduje vypracovanie správy pre ďaľšie posudzovanie. Musia vypracovať posudok pre vplyv trhacích prác na vodohospododársku stavbu vodojemu s prívodným a rozvodným potrubím pre blízke golfové ihrisko a obce Veľká a Malá Čierna," povedala prednostka úradu Drahomíra Macašková.
Miestni si zvykli
Ľudia v dvoch malých dedinách blízko lomu si na odstrely a ťažbu zvykli. „Má to určité negatívne vplyvy, hlavne vibrácie pri dobývaní, odstreloch a prašnosť," povedal starosta Veľkej Čiernej Štefan Harant. „My sme sa vyjadrili, aby boli všetky dobývacie práce v rámci zákonov, aby sa vibrácie a hluk neprejavovali."
Na polovičný úväzok šéfuje obci s 360 obyvateľmi. V lome z nich robia asi traja. Spoluprácu si obec pochvaľuje, napríklad nemá problém s posypovým materiálom.
„Keď idú strieľať, najprv nám zavolajú a my to oznámime v rozhlase. Seizmické merania boli v poriadku," povedal Harant. Pozemky, na ktorých sú lomy, patria miestnemu pozemkovému spoločenstvu a jeho členovia sa tešia zo slušného nájomného od ťažobných spoločností.