ŽILINA. Po tom, čo týždenník MY Žilinské noviny uverejnil článok o výpovediach piatich pracovníkov Krajského kultúrneho strediska v Žiline (KKS), na protest proti opätovnému vymenovaniu riaditeľky Soni Řehákovej do funkcie, sa jeden z nich rozhodol prehovoriť
Řehákovej zástupca Dušan Koleno dokonca tvrdí, že pätica dala riaditeľke odboru kultúry ŽSK ulitmátum: Buď odíde riaditeľka, alebo my. Řeháková podľa vlastných slov o ultimáte nič nevie. Vraj nepochybila a odstúpiť nemieni.
Vraj nekomunikuje
Koleno, ktorý do funkcie nastúpil len 1. októbra tvrdí, že už po troch dňoch zistil, že v zariadení nefunguje riadiaca činnosť. „Riaditeľku som žiadal o riešenie pracovných problémov, ktoré sa týkali nadčasov a komunikácie medzi vedením a zamestnancami. Najskôr sľúbila, že sa to bude riešiť. No neskôr nebola ochotná pripustiť, že nejaký problém vôbec existuje. Vraj je len v mojej hlave a že som tam príliš krátku dobu, aby som to vedel pomenovať," hovorí Koleno. Vraj mala riaditeľka autokratický spôsob riadenia a nebola ochotná diskutovať o pracov-ných problémoch. „V zariadení absolútne neexistovala komunikácia," povedal.
Koleno dodal, že zavádzajúca je najmä skutočnosť, že výpovede dalo 5 z 12 zamestnancov. „Je to síce pravda, ale úplne inak sa na situáciu pozerá, keď si uvedomíme, že tam pracujú len šiesti výkonní manažéri kultúry. Z nich piati dali výpovede," povedal. Zvyšní sú upratovačka, šofér a režisér na čiastočný úväzok a dve pracovníčky na ekonomickom oddelení. Riaditeľka podľa neho nehovorí pravdu keď tvrdí, že netuší, prečo dali pracovníci výpovede. „Sám som jej dôvod našich výpovedí oznámil. Na župe sme oznámili, že neexistuje iná možnosť, len, že skončíme my, alebo ona. Tiež sme podrobne rozobrali všetky dôvody, prečo nesúhlasíme s tým, aby riaditeľka zotrvala vo svoje funkcii.
Řeháková: Nič o tom neviem
Řeháková podľa vlastných slov nevie o údajnom ultimáte. Podľa nej nie je pravda, že by neriešila problémy pracovníkov. „Každý týždeň bolo vedenie organizácie, kde mohli predložiť rôzne problémy a na pracovných poradách sa tieto otázky mohli vyriešiť," povedala. Zároveň dodala, že jej nie sú jasné dôvody, prečo sa pracovníci rozhodli dať ultimátum. „Treba len komunikovať. Ja som veľmi prístupná," povedala. Zo svojho postu odstúpiť nemieni. V oblasti kultúry pracuje vraj už 29 rokov a myslí si, že odviedla ku poctivej a dobre vykonanej práce. Či už ako riaditeľka, zástupca riaditeľa, vedúca oddelenia, i odborná pracovníčka. „Je mi ľúto, že sa to musí riešiť takouto formou. Odpoveďou na kvalitu mojej práce je aj nedávne 55. výročie našej organizácie, kde mnohé osobnosti kultúrneho a spoločenského života ocenili nielen prácu organizácie, ale aj moju a mojich kolegov," dodala Řeháková.
ŽSK: O ultimáte nevieme
Riaditeľka odboru kultúry ŽSK Alena Michálková podľa vlastných slov ponúkla zamestnancom, aby sa pokúsili riešiť situáciu zmierom. „Navrhla som, aby pokračovali vo svojom pôsobení v organizácii za intenzívneho monitoringu odboru kultúry. Napríklad aj účasťou na interných pracovných poradách," povedala. Zamestnanci vraj túto možnosť odmietli. „Nehovorili sme ani o žiadnom ultimáte," dodala Michálková.
Podľa Michálkovej má KKS na verejnosti dobré meno. Doteraz o nijakých problémoch nevedeli. „Pred výpoveďami nikto, vrátane dotknutých zamestnancov, neinformoval ŽSK o takýchto údajných praktikách riadenia v KKS. Nemali sme žiadne podnety, že by situácia bola takto vnímaná. Práve naopak, KKS má medzi kultúrnymi organizáciami, vzhľadom na výsledky svojej činnosti, dobré meno. To je určite zásluha nielen riaditeľky, ale celého tímu," povedala Michálková.