Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Šmicer: Radolského poznám z federálnych čias

Hviezda Slavie Praha Ladislav Šmicer príde vo štvrtok na zápas Pohára UEFA do Žiliny po minuloročnom zápase v Lige majstrov aj tento rok.

Vladimír Šmicer (dole) si po roku súboje s Petrom Pekaríkom zopakuje.Vladimír Šmicer (dole) si po roku súboje s Petrom Pekaríkom zopakuje. (Zdroj: ČTK)

„Dobre vieme, aký ťažký súper Žilina je," hovorí bývalý hráč Liverpoolu, kde vyhral aj Ligu majstrov.

ŽILINA. Hviezda Slavie Praha Ladislav Šmicer príde vo štvrtok na zápas Pohára UEFA do Žiliny po minuloročnom zápase v Lige majstrov aj tento rok.

Slávia vedie českú ligu. Vy sám hráte po zranení vo veľkom štýle. Prežívate v 35 rokoch druhu mladosť?

„To ani nie. Mal som šťastie, že to mužstvu ide. A ja som využil situáciu."

A čo návrat do českej reprezentácii? Tá je v kríze a problémy má hlavne v stredovej formácii.

Skryť Vypnúť reklamu

„Sú tam predsa mladší hráči. A s mojím zdravím to nie je ideálne. A hrať v Slávii i v reprezentácii by bolo na mňa veľa. Musia hrať mladší hráči."

Ak by ste dostali pozvánku, prijali by ste?

„Ak by prišla pozvánka, tak by som samozrejme neodmietol. Tréner ale má na čom stavať. Mužstvo sa tvorí, je iba trošku iné ako predtým. Prišla malička kríza. Musíme byť trpezliví.

Ale Šmicer prináša šťastie?

„Som rád, že to teraz funguje aspoň v Slávii. Získali sme titul. Nie je to o mne. Mužstvo je kvalitné. Tréner Jarolim nás drží."

Slovensko vedie kvalifikačnú skupinu o postup na majstrovstvá sveta do Juhoafrickej skupiny pred českom. Je to pre vás prekvapenie?

„Slováci sa dali dokopy. Zvládli zápas proti Poliakom, ktorý vyhrať nemuseli. Osudnú chybu spravil poľský brankár. Šťastie, ale praje pripravenému. To ja dobre poznám. Ste zaslúžene na čele. Skupina je vyrovnaná a súťaž dlhá. Dúfam, že sa Česi dajú do lepšej formy. Už aby sa dal dohromady Tomáš Rosický. S ním je mužstvo oveľa silnejšie."

Skryť Vypnúť reklamu

U nás sa veľa hovorí o českom komplexe

„Všetci vravia, že Slováci majú voči nám komplex. Azda je to tým, že samotná slovenská verejnosť je vždy skeptická a dopredu vraví. Už zasa prídu Čechúni a prehráme."

Aké sú prednosti Slovákov?

„Myslím, že majú hlad po úspechu. Čakanie bolo dlhé, porazili Poľsko. Slovensko ma kvalitných hráčov, na ktorých sa dá budovať. Už aby sa chytili i fanúšikovia, ktorí boli dlho sklamaní a nepovzbudzovali. Hráčov by mali podržať.

Vo štvrtok hrá Slavia zápas Pohára UEFA proti Žiline. Nakoľko poznáte súčasný kader?

„Hrali sme s nimi minulý rok. To mužstvo sa až toľko nezmenilo. Budem ich poznať takmer všetkých. Od nás zo Slávie prišiel Ondra Šourek. Dobre vieme, aký ťažký súper Žilina je. Videl som ich hrať v Liberci. Stále sú dobrý. Sú na čele ligi. Nie náhodou sa dostali cez bulharský tím do skupinovej fázy.

Skryť Vypnúť reklamu

Žilina medzitým vymenila českého trénera Vrbu za Dušana Radolského

„Radolského poznám z federálnych čias. Keď som začínal a bola spoločná liga. Prekvapilo ma odvolanie trénera Vrbu. Je to dobrý tréner, ktorý usporiadal mužstvo. Páčil sa mi štýl, akým Žilina hrala."

S akým výsledkom budete spokojný?

„Ak sa pozerám na situáciu v skupine, aj mi aj Žilina už potrebujeme jedine vyhrať. Remíza by bola najhorším výsledkom, ktorý by sa zrodil. Buď, alebo. Iné nemá cenu. Jeden tým musí vyhrať. Dúfam, že to bude Slávia."

Na začiatku sezóny Vám Slavia nedala zmluvu, boli ste amatérom. Hrali ste zadarmo?

„Presne tak. Mal som iba registračku. Zmluvu som nemal. Mal som natrhnutú achilovku. Koniec minulej ligy som dohral. Dva mesiaca som sa liečil a medzitým mi skončila zmluva. Sám som vedeniu navrhol, aby počkali, či budem schopný hrať. To bola iba náhoda, že sa to stalo práve po víťazstve nad Spartou. Dohodli sme sa ale vopred."

Nechceli ste vtedy skončiť?

„Futbal ma baví a chýbal by mi. Tak som to skúsil. Povedal som si. Skončiť môžeš hocikedy."

Hral by ste ako amatér aj za iný klub ako Slávia?

„Asi nie. Spravil som to iba kvôli Slávii. Začínal som tam s futbalom. Minulú sezónu som až 3 mesiace nehral a pritom som mal dobrý plat. Otočili sa rola a prišlo mi to férové. Tí ľudia ma podržali v dobe, keď som nehral a dodržali zmluvu. Rada bola na mne."

Je pravdou, že ste si finančne o polovicu pohoršili?

„Je to viac ako o polovicu. Beriem asi štvrtinu z toho, čo predtým. Nebolo to o peniazoch. Kariéru som už urobil a peniaze mám našetrené. Išlo iba o formalitu. Aby som nehral vyložene zadarmo."

Zažil ste ešte aj spoločnú, československú reprezentáciu.

„Hral som za československú dvadsaťjednotku. Môj prvý zápas za áčko som odohral v Košiciach proti Cypru. Na Košice veľmi rád spomínam."

Máte priateľov medzi slovenskými futbalistami?

„Samozrejme, že áno. Odra Krištofík, ktorý so mnou hrával v Slávii bol skvelý chlapec. Vedel poslať skvelé lopty dopredu. S Jožkom Kožlejom a Janom Zvarom som hral v československej dvadsaťjednotke. Nechcel by som menovať, aby som nezabudol. Niečo sme spolu prežili. Boli to dobrý kamaráti."

Kto je najlepším slovenský futbalistom?

„Nemám prehľad o všetkých. Ale určite Hamšík. Ten je slovenská najväčšia nádej. Je mladý, presadzuje sa v talianskej lige. A to je najlepšie vysvedčenie a známka kvality. Čo myslíte?

Najlepší Slovák s ktorým som hral, resp proti nemu bol Ľubo Moravčík. Aj Peter Dubovský bol fantastický hráč. Bohužiaľ to tak dopadlo."

Pred rozdelením federácie medzi Čechmi a Slovákmi neboli veľké rozdiely. V čom je to, že nás Česi tak preskočili a dosiahli také úspechy?

„U nás sa narodila výnimočne dobrá generácia. Veľa z nás hralo v špičkových kluboch. Vznikla dobrá sila. Neviem, či to je v práci s mládežou. Je dôležité aby deti mali chuť do futbalu, aby sa im vytvárali podmienky. Neviem aká je situácia momentálne na Slovensku. Ako to u Vás chodí, akú sú podmienky,"

Pamätáte si na góly proti Slovákom?

„Jasné. Dal som jeden na Sparte a vyhrali sme 3:0. A jeden som dal i na Slovensku. Prehrali sme na Tehelnom poli 1:2."

Vo finále Ligy majstrov v roku 2005 ste ako hráč Liverpoolu prehrávali proti AC Miláno 0:3. Práve váš gól naštartoval obrat. Bol to najdôležitejší gól kariéry?

„Určite. Ak by som ho nedal, tak by som si na pohár nesiahol. Po prvom góle som si povedal, že to nebude aspoň hanba. Keď som znížil na 3:2 otvoril sa zápas. Začal som veriť, že môžeme vyhrať,"

Po víťazstve boli asi bujaré oslavy, však?

„To boli. Vedel som, že odchádzam. Bolo to môj posledný zápas za Liverpool. Bolo jasné, že pôjdem už len do slabšieho mužstva. Tak som si to poriadne užil. Bola dovolenka. V Liverpoole oslavy pokračovali a samozrejme aj v Čechách."

Vy ste tých dôležitých gólov dali viac. Preto vás prezývajú Štístko?

„Vždy som mal šťastie, že som išiel do klubu, ktorý z ničoho nič začal prežívať úspešné obdobie. V Slávii som získal prvý titul. Racing Lens bol klub, ktorý so šťastím hrával v pohárovej Európe. Po mojom príchode zrazu získal prvý historický titul. A je to doteraz ich jediný titul. Liverpool bol zvyknutý na úspechy. Počas šiestich rokoch môjho pôsobenia sme získali až 8 pohárov. Oba európske, UEFA aj Ligu majstrov. Slávia minulú sezónu získala znova titul. Mal som šťastie. Kde som prišiel bolo dobré mužstvo a úspechy."

Je to v šťastí alebo ste taký dobrý?

„Musel som niečo vedieť, aby som sa tam dostal. Alebo bolo v tom aj trošičku šťastia,"

Máte už 35 rokov. Uvažovali ste, čo ďalej?

„Uvedomujem si, že skončiť môžem už zajtra. Pripravujem sa na to. Rád by som zostal v Slávii nejakej pozícii. Chcem si spraviť profesionálnu trénerskú licenciu. Neviem, či by mi stačila na trénovanie. Musel by som sa najprv rozhliadnuť. Zo začiatku sa budem treba veľa učiť, získať odstup od hráčov. A to bude trvať."

A čo komentovanie? Máte už s tým skúsenosti?

„Páči sa mi ako to robí Lineker. Neviem. Cez televíziu je to zavádzajúce. V Anglicku je futbal na inej úrovni, ako v Čechách. U nás to nemá taký zvuk. V Británii futbal sleduje veľa ľudí. V Čechách to také populárne nie je. Futbalu by sa radšej pomohol ešte na ihrisku. V klube by som mal väčšiu možnosť niečo tvoriť. Napríklad dobré mužstvo. Priamo sa podieľať sa na úspechu. Komentovaním by som len hodnotil a na tom mám ešte čas."

Slávia na novom štadióne v lige ešte neprehrala. Podľahla iba Astone Vile v pohári UEFA.

„Čakali sme na poriadneho súpera a prišla Aston Vila. Nehrali sme ani so Spartou či Ostravou. V lige sme nestratili ani bod. Takýto stánok sme hľadali. Štadión nám chýbal."

Nový Štadión má svoje čaro, však ?

„Je to pravý futbalový štadión a prial by som ho každému mančaftu. Aj preto sa ľudia tešia a chodia vo väčšom počte. Atmosféra je príjemná pre nás i súpera. Teraz sa k nám každý teší. Chcú si zahrať na našom štadióne."

Ste zaťom bývalého vynikajúceho reprezentanta Vítezoslava Vízka. Kritizuje vás?

„Ale áno. Kritizuje. To je samozrejme. Láďo bol vynikajúci futbalista a vo futbale sa vyzná. Upozorňujeme, aby som sa nebál zodpovednosti. Povie ako by to spravil on. Ja to od neho beriem. Viem, čo dokázal. V jeho dobe patril medzi najlepších v Československu,"

Máte spoločné črty?

„ Futbalovo si rozumieme. Naše názory sú podobné. Počas dovolenky sme spolu hrávali za jeho tím Kozlovnu. Pred12 rokmi, keď mu bolo okolo štyridsať sme si výborne zahrali. Bolo vidieť, že to vie. Bavilo ma s ním hrať. Teraz už nie. Už je starší a je mu 54. Už to nie je také.(smiech). Stále hráva za dedinku v ktorej bývame. Cez leto sa k nim možno pripojím i ja. Zo dňa na deň by som nemohol prestať s futbalom. Chcem hrať pre radosť."

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 3. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 9. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 10. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 7 760
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 629
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 877
 4. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 584
 5. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 232
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 776
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 674
 8. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 635
 9. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 277
 10. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 252

Blogy SME

 1. Marián Lukáč: Blog č. 73- Asistované ukončenie života
 2. Jozo Peric: Aj keď segment výletných lodí v pandémii mimoriadne utrpel, trhy mu stále veria
 3. Marian Vojtko: Prečo nemôžu ísť dnu ???
 4. Miroslav Babič: Bratislavské opendata - zúfalá realizácia dobrého nápadu
 5. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 4-6/12) - 7. časť
 6. Jan Pražák: Jak drsňák s Ferdou vychovávali malý děcko
 7. Ľubomír Maretta: Pár
 8. Lubomir Zahora: O čo ide na Ukrajine- švajčiarsky novinár
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 462
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 10 349
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 073
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 500
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 759
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 062
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 961
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 057
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Rehabilitácia je pre Jozefa Fabiana jediným prostriedkom, ako sa udržať vo forme.


2 h

Obyvatelia rodinných domov majú povinnosť prevziať si kompostér.


18 h

Vodič nafúkal takmer tri promile.


20 h

V Žiline zrealizovali viac ako 19-tisíc operácií.


26. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Orave sú len dve dediny, v ktorých za minulý týždeň nezaznamenali covid. Tri dediny Bielej Oravy mali spolu o takmer tretinu viac infikovaných ako celý Dolnokubínsky okres.


25. jan

Kúpalisko splnilo poslednú podmienku na prevádzku bazénov s termálnou vodou.


20 h

Na miesto boli privolaní hasiči.


14 h

Nadnárodný reťazec plánoval otvoriť už vlani.


25. jan

Blogy SME

 1. Marián Lukáč: Blog č. 73- Asistované ukončenie života
 2. Jozo Peric: Aj keď segment výletných lodí v pandémii mimoriadne utrpel, trhy mu stále veria
 3. Marian Vojtko: Prečo nemôžu ísť dnu ???
 4. Miroslav Babič: Bratislavské opendata - zúfalá realizácia dobrého nápadu
 5. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 4-6/12) - 7. časť
 6. Jan Pražák: Jak drsňák s Ferdou vychovávali malý děcko
 7. Ľubomír Maretta: Pár
 8. Lubomir Zahora: O čo ide na Ukrajine- švajčiarsky novinár
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 462
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 10 349
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 073
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 500
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 759
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 062
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 961
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 057
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu