Zámer vybudovať v centre Žiliny dočasný sklad nebezpečného odpadu sa zrejme súkromnej spoločnosti skomplikuje. Mesto chce urobiť všetky opatrenia, aby zámer neprešiel.
ŽILINA. Zámer spoločnosti Safina Slovakia zriadiť v centre Žiliny na Tvrdého ulici dočasný sklad nebezpečného odpadu vedenie mesta odmieta.
„Keďže boli informácie v regionálnej tlači publikované bez stanoviska mesta, tak je potrebné informovať verejnosť, že s uvedeným zámerom nesúhlasíme," povedal primátor Žiliny Ivan Harman. Radnica podľa neho podnikne všetky adekvátne kroky, aby k vybudovaniu skladu nedošlo.
„Keď sa na zámer pozerali odborné zložky, tak prišli k záveru, že v nijakom prípade samozrejme nemôžu povoliť sklad nebezpečného odpadu v centre mesta," povedal žilinský viceprimátor Michal Horecký. Mesto projekt momentálne posudzuje, podľa Horeckého informácií však konečné stanovisko nemôže byť kladné.
Chcú pomôcť s odpadom
Vedúci žilinskej spoločnosti Safina Ján Slatinský o negatívnom stanovisku mesta ešte nevedel. Bude sa snažiť radnici vysvetliť, že sa niet čoho báť. „Rozumiem, že ide o nebezpečný odpad a ľudia sa boja. Čo však budú s odpadom robiť ľudia, ktorí ho majú doma? Kam ho dajú?" povedal Slatinský.
Firma zriadením dočasného skladu, z ktorého by sa odpad odvážal inde, chcela dať možnosť ľuďom zbaviť sa nebezpečných látok. Napríklad ortuti, ktorá je niekoľko rokov nebezpečným odpadom, je podľa Slatinského medzi ľuďmi veľmi veľa.
Prevádzka Safiny donedávna sídlila na opačnej strane Štefánikovej ulice. Dočasný sklad nebezpečného odpadu bol súčasťou predajne drahých kovov.
„V minulosti som ju vykupoval aj z Martina, dostáva sa k nám aj z polície, nemocníc, či od zubárov," hovorí Slatinský. Veril, že množstvo ľudí, ktorí v Žiline podobnú prevádzku potrebujú, jeho snahu vykupovať takýto odpad ocenia.
„Ak sa aj používanie ortuti zakáže, ešte roky ju bude treba vykupovať," hovorí Slatinský. V Žiline sa podľa neho momentálne predáva ortuti niekoľko desiatok kilogramov ročne.
Európska únia uvažuje nad zákazom predaja tejto látky. Keďže je ťažšia ako napríklad voda, desať kilogramov sa zmestí do približne litrovej fľaše. „Ak by sme tu mali mať priemyselná sklad, ak by sme ortuť tu v centre mali destilovať, tak jednoznačne nie. Chceme tu však dočasný sklad niekoľkých desiatok kilogramov," hovorí Slatinský.
V centre je to ekonomické
Hlavným problémom je nielen podľa mesta, ale aj podľa odborníkov, umiestnenie skladu priamo v centre mesta. Vytvorenie skladu v okrajovej štvrti by podľa Slatinského bolo neekonomické, pretože ho treba neustále strážiť.
Platiť strážnika v okrajovej časti mesta nie je podľa neho dobré riešenie. „Ak si zoberiete celkové náklady na prevádzku takéhoto zariadenia, nie je to nijaká zlatá baňa," hovorí Slatinský. Ak by mesto podľa neho išlo do dôsledkov, projekt by ešte zvážilo. Ortuť podľa neho ľudia doma majú a ak ju nebude mať kto vykúpiť, jednoducho ju vyhodia do odpadu.
So zberňami má Žilina problém
V meste je podľa Angeliky Letkovej z Odboru Životného prostredia Mestského úradu v Žiline rôznych zberní nebezpečných odpadov viacero už teraz.
„Nechceme, aby sa nám u nás v meste tvorili. Recyklačný fond však na ne dáva peniaze," povedala Letková minulý týždeň v diskusii o skládke v Považskom Chlmci.
Zberňu podľa nej firma kompletne postaví od projektu až po kolaudáciu a dostane peniaze za to, že bude zbierať a recyklovať nebezpečný odpad. „Na Kamennej ulici, prípadne aj v zastavanej časti, je veľmi veľa týchto zberných dvorov a my sme s tým nesúhlasili," povedala v Chlmci Letková.
Posúdenie vplyvov na životné prostredie v podobných prípadoch prechádza aj napriek tomu, že mesto sa vyjadrilo, že projekt nie je v súlade s územným plánom.
„Program odpadového hospodárstva nie je platný, čiže nemáme sa o čo oprieť. EIA automaticky prešla a bolo nám povedané z ministerstva, že územný plán pri EIA nie je záväzný," povedala Letková.
Takže v Žiline môžete podľa nej nájsť zberných dvorov viac, ako obchodných domov, či zelených parkov.