ŽILINA. Hala prešla z majetku parkovacej spoločnosti do rúk súkromného investora, spoločnosti SIRS. Mladí skateboardisti zatiaľ nevedia, čo bude súčasťou areálu. Želajú si, aby ho vybudovali čo najrýchlejšie. Doteraz, asi päťdesiatka aktívnych vyznávačov tohto športu, využívala plochy, ktoré im poskytovalo mesto. Často sa stávali terčom kritiky ľudí, ktorých rušili. Sledovala ich aj mestská polícia.
Chcú jazdiť, chýbajú plochy
„V meste nie je kde. Veľa mladých aj začne, ale po mesiaci skončia. Nebaví ich, že nás stále odniekiaľ vyháňajú, Často sa stáva, že na nás zavolajú aj políciu," hovoria skateboardisti Dušan Lukáč a Tomáš Bodnár. Vraj ich často spájajú s grafiťákmi. Bývajú aj terčami útokov. „Jeden neprajník prešiel kamarátovi dosku a zničil ju. Mňa dokonca zbil," hovorí mladík. Riešenie je jediné - skatepark. Pôvodný vizualizácia sa im však nepozdáva. „Nie je to moc dobré. Vyzerá to ako spred dvadsiatich rokov. Dúfame, že to budú ešte dorábať a konečná podoba bude lepšia."
Polícia: Nie sú problémoví
Zástupca náčelník a mestskej polície v Žiline Milan Turčan hovorí, že skateboardistov evidujú. Aj keď vraj podľa jeho slov nepatria medzi problémové skupiny. „Je dobré, že sa venujú niečomu takému. Je to lepšie, ako keby pili, alebo fetovali," povedal Turčan. Problémové niekedy bývajú miesta, ktoré si vyberajú. „Ak jazdia pri Dome odborov, Mariánskom námestí a Farských schodoch, je to problém, pretože ohrozujú ľudí. V poslednej dobe sa stáva, že jazdia na námestí Jána Pavla na sídlisku Vlčince. Tam poškodzujú lavičky. Ak to zistíme, tak ich väčšinou upozorníme . V každom prípade by sa pre nich v meste zišiel špeciálny priestor s rampami," dodal Turčan.
Podoba ešte nie je definitívna
Projekt športového centra na Karpatskej ulici by mal byť dokončený na jar. Stáť bude 70 miliónov korún. Práve tie do Žilinskej parkovacej spoločnosti vložila firma SIRS za športovú halu. Mesto vloží pozemok. Športová komisia projekt podporila. „Od zmeny na radnici nás mladí ľudia s takouto požiadavkou často oslovovali. Žilina doteraz skatepark nemala, preto sme to podporili," povedal šéf komisie Peter Fiabáne.
Skateperk vzniká pod patronátom vedúcej odboru školstva mesta Žilina Ingrid Dolníkovej. Podľa jej slov vizualizácia, ktorá sa dostala na verejnosť, v žiadnom prípade nie je presná, ani konečná. „Išlo hlavne o to, aby sme tam dostali samotný priestor. Až teraz sa bude dotvárať a navrhovať, aké prekážky tam budú. Chceme to urobiť tak, aby to v rámci finančných možností bolo čo najlepšie a najideálnejšie," povedala. Keď vraj budú hotové prvé konkrétne návrhy, oslovia členov skupín z jednotlivých mestských častí, aby ich mohli pripomienkovať. Inšpirovať sa chcú v Liptovskom Mikuláši, aj Martine.
Podľa Karola Čepca z Centra voľného času Žirafa, konkrétnu podobu skateparku navrhne skúsený skateboardista tak, aby vyhovovala ich požiadavkám. Aj on potvrdil, že návrh, ktorý bol prezentovaný, bola len podoba priestoru, nie samotná architektúra. „ Bola to štúdia, ktorá si nevyžadovala, aby bola presná," dodal na záver Čepec.