ŽILINA. Vyšetrovateľ obvinil údajného šéfa žilinského podsvetia Františka Salingera zo zorganizovania vraždy policajta. Ten zomrel pred jedenástimi rokmi po výbuchu nálože v osobnom aute v Žiline.
Salinger je podozrivý z viacerých vrážd a finančných podvodov. Pokiaľ sa preukáže jeho vina pred súdom, môže dostať až doživotný trest väzenia. K tragédii došlo 28. apríla 1997 na Veľkej Okružnej ulici v Žiline. V ten deň štyridsať minút po dvanástej hodine otriasol ulicou silný výbuch. Príčinou bolo odpálenie nástražného výbušného systému uloženého na podlahe auta 28-ročného policajta Miroslava Hlinicu. V momente, keď si vtedy nadpráporčík Hlinica sadol za volant, páchateľ na diaľku aktivoval nástražný výbušný systém s pol kilogramom priemyslenj trhaviny uložený pod sedačkou vodiča.
„Miroslav Hlinica utrpel rozsiahle devastačné poranenia, ktorým po prevoze do žilinskej nemocnice podľahol," zrekapituloval udalosť žilinský krajský policajný riaditeľ František Posluch. Výbuch začul vo svojej kancelárii, v tom čase tam pracoval na jednom z prípadov. Polícia začala okamžite s vyšetrovaním prípadu, po vykonaní všetkých možných procesných úkonov sa jej vtedy však nepodarilo dotiahnuť prípad do konca a obviniť páchateľov. Prípad bol odložený, ale policajti na ňom pracovali ďalej. Podľa Poslucha policajta zavraždili preto, lebo vedel "príliš veľa" o Salingerových praktikách.
Obvinili údajného organizátora vraždy
Po jedenástich rokoch sa im z vraždy policajta podarilo obviniť prvého páchateľa. „Vzniesli sme obvinenie voči Františkovi S. ako organizátorovi vraždy Miroslava Hlinicu. Ten za finančnú odmenu naviedol na vykonanie vraždy ďalšie osoby, ktorých totožnosť poznáme a vznesieme voči nim obvinenia," pokračoval Posluch. Za motív činu označil jednoznačne snahu podsvetia umlčať policajta a zastrašiť ostatných. „Hlinica bol dobrý policajt. Pracoval na prípadoch vo dne, v noci, často aj vo svojom voľnom čase a vedel toho o žilinskom podsvetí veľa," povedal Posluch. Na akom prípade vtedy konkrétne pracoval však nespresnil. Riaditeľ obvodného oddelenia východ polície v Žiline Zdenko Zelník bol v roku 1997 Hlinicovým kolegom a kamarátom. „Bol to nekompromisný policajt, ktorý tvrdo postupoval proti zločinu a ľuďom ktorí ho páchali, aj preto sa mu stalo to, čo sa mu stalo. Jeho vražda nás všetkých mala zastrašiť, ale keby mal človek z takýchto vecí strach, nemohol by toto povolanie vykonávať," povedal.
Salinger sa s nepohodlnými ľuďmi vyrovnával podobným spôsobom často. V súčasnosti čelí už štyrom obvineniam z vraždy takzvaných bielych koní, jedného pokusu a najnovšie aj z účasti na vražde policajta Hlinicu. Okrem toho je obvinený z páchania rozsiahlych ekonomických podvodov. Každé z obvinení ho môže dostať do väzenia na minimálne 15 rokov, skôr však až na doživotie.
Posluch nevylúčil, že vražda mala poslúžiť aj ako výstraha pre ďalších policajtov. Upozornil, že v blízkom čase polícia obviní aj ďalšie osoby, ktoré sa na vražde vraj podieľali. Zatiaľ nezverejnil výšku odmeny, ktorú Salinger za smrť policajta zaplatil.
Vraždili aj biele kone
Tridsaťosemročný Salinger je podozrivý tiež z viacerých vrážd takzvaných bielych koní, teda ľudí nastrčených na nelegálne podnikanie. Týchto ľudí údajne najskôr zneužil na svoje ekonomické machinácie a potom ich zavraždil. Žilinčan, ktorý je už dlhší čas vo vyšetrovacej väzbe, si pred časom vraj objednal aj vraždu jedného slovenského a jedného ruského podnikateľa. Obaja muži, ktorí pôsobili v Žiline, však pokus o vraždu v 90. rokoch prežili. Polícia nevylúčila, že vraždami sa chcel Salinger pokúsiť o upevnenie svojej pozície v žilinskom podsvetí.
Posluch upozornil, že policajti v súčasnosti preverujú tiež dôkazy, ktoré sa týkajú ďalších výbuchov automobilov či telefónnej búdky v Žiline v 90. rokoch. Polícia sa zaoberá aj násilnými činmi, ktorých sa údajne dopustilo dubnické podsvetie. Posluch nevylúčil, že i do týchto prípadov bol zapletený Salinger.