Zodpovedný je za to zamestnanec mestského úradu.
BYTČA. Po prečítaní návrhu za ktorý treba hlasovať, dvíhajú poslanci podľa svojho názoru ruky za alebo proti, prípadne sa zdržia hlasovania. Minimálne dvakrát už podľa úradnej tabule hlasovali za, hoci už v sále fyzicky neboli. Aj keď to v ani jednom prípade neovplyvnilo výsledok hlasovania, poslancom sa to nepáči.
„Áno, stalo sa to viackrát. Nemalo to vplyv na výsledok, ale už len z princípu by sa tak nemalo diať. Ospravedlnil som sa a odišiel som. Na úradnej tabuli však stojí, že som hlasoval za," povedal poslanec Milan Zátek.
Podobnú skúsenosť má poslanec Róbert Mendel. „Vydiskutoval som si to na úrade a zodpovedný zamestnanec sa mi ospravedlnil. Je to zlyhanie ľudského faktora," povedal.
V jeho prípade mali poslanci na skúšku elektronické hlasovacie zariadenie a rozhodovali o zrušení odmien primátorovi Petrovi Korcovi. Mendelovi prístroj nefungoval. Podľa dohody to vzápäti oznámil a povedal, že hlasuje za. Na tabuli však stálo, že bol proti.
Zariadenie stojí 300-tisíc korún. Ponuku na jeho zakúpenie, o ktorej predtým nerokovali komisie, poslanci neprijali.
Zodpovedný je zamestnanec
Na poslednom zasadnutí o chybách v zapisovaní diskutovali poslanci. Primátor Peter Korec upozornil zamestnancov mestského úradu, že sa nesmú viac opakovať.
Zdvihnuté ruky ráta vedúci Oddelenia organizačno - správneho, školstva a kultúry Bohuslav Tiso. „Stalo sa to nedopatrením. Je to technická chyba, za ktorú sa ja ospravedlňujem," povedal Tiso. Poslancov je v MZ sedemnásť. Hlasujúcich za býva väčšina. Tiso si preto značí mená tých, ktorí hlasujú proti alebo sa zdržia. Pre MY Žilinské noviny povedal, že „to niekedy nebýva jednoduché. Ak mi poslanci neoznámia, že odchádzajú, nemusím to zaregistrovať a môže sa stať chyba." Prehľad o hlasovaní na úradnej tabuli po oznámení nepresnosti ihneď opravil a sú na nej správne údaje.
Mestský úrad podľa neho v minulosti navrhoval zakúpenie elektronického hlasovacieho zariadenia. „Tým pádom by nemohol zlyhať ľudský faktor," povedal. Tento rok malo MZ Bytča 6 zasadnutí. Každé z nich trvalo okolo 5 hodín. Podľa Tisa na nich bolo spolu 153 hlasovaní.
Elektronické zariadenie nie je všeliek
Podľa odborníka na komunálne právo a spolupracovníka Transparency International Slovensko (TIS) Vladimíra Pirošíka, by sa podobná vec stávať nemala. „Vyvoláva to pochybnosti o zákonnosti prijatých uznesení," povedal Pirošík. Závažnosť hlasovania a vplyv jedného hlasu na výsledok hlasovania, nie je podľa neho rozhodujúci. „Treba sledovať prejav vôle poslanca, aby sa odbúrali rôzne šumy," povedal. Elektronické hlasovanie však nemusí byť najlepšie riešenie. „Technika môže byť ešte vratkejšia, ako ľudský faktor. Treba skôr prijať administratívne rozhodnutia, aby sa to odbúralo."