V dvoch významných strojárenských podnikoch v žilinskom regióne, Kinex Bytča a INA Kysucké Nové Mesto, by do marca 2009 malo prísť o prácu dohromady 456 zamestnancov.
ŽILINA. Pre MY Žilinské noviny informáciu potvrdil riaditeľ odboru služieb zamestnanosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny zo Žiliny, Jozef Skotnický. Dôvody prepúšťania súvisia s poklesom výroby v oboch podnikoch. Kinex uviedol ako dôvod aj dôsledky svetovej finančnej krízy na automobilový priemysel.
INA prepustí väčšinu na jar
Spoločnosť INA z Kysuckého Nového Mesta patrí v žilinskom regióne medzi strategických zamestnávateľov. V súčasnosti zamestnáva 3 094 ľudí. Do konca marca by malo o prácu prísť 258 z nich.
Ako dôvod spoločnosť uviedla, že jej výroba poklesla o 8 - 10 percent. Na úrade práce spoločnosť nahlásila, že k 30. novembru prepustí 58 ľudí, dokonca roka ďalších 78 a v prvom štvrťroku 2009 by malo o prácu prísť až 123 zamestnancov.
Podľa Jozefa Skotnického je z tohto počtu 134 ľudí, ktorým sa konči pracovný pomer na dobu určitú. „Zvyšok, teda 124 ľudí, je ohrozených v rámci hromadného prepúšťania. Podľa našich informácií bol však riaditeľ spoločnosti rokovať s nemeckými akcionármi o možnosti, že by 81 z nich neprepustili, ale zostali by naďalej pracovať v závode INA," uviedol Skotnický.
Spoločnosť INA sa k prepúšťaniu pre MY Žilinské noviny zatiaľ nevyjadrila. „Vedenie spoločnosti INA Kysuce pripravuje oficiálne stanovisko, ktoré ešte nie je hotové. K dispozícii bude budúci týždeň," dozvedeli sme sa na sekretariáte riaditeľa spoločnosti.
Mnohých zamestná konkurencia
Nie všetci prepustení skončia na úrade práce. Skotnický tvrdí, že ďalšie firmy z regiónu naopak potrebujú ľudí zamestnať. „Týka sa to najmä firmy ZVL z Kysuckého Nového Mesta, ktorá chce prijať 50 pracovníkov práve v tých profesiách, ktoré INA prepustí. Ide najmä o obrábačov kovov a ženy na montáži," dodal. Podľa jeho slov úrad práce v súčinnosti so spoločnosťou hľadá aj ďalšie možnosti, ako zamestnať ostatných prepustených. Ponúkajú im možnosť rekvalifikácie, či samozamestnania sa.
Podľa Skotnického spoločnosť pri prepúšťaní dodrží všetky pravidlá hromadného prepúšťania. Tvrdí, že nikdy nedôjde k prepusteniu oboch manželov pracujúcich v podniku. Prepúšťanie obíde aj ľudí pred odchodom do starobného dôchodku a tiež osamelých rodičov starajúcich sa o dieťa.
Bytča: Prácu stratí takmer 200 ľudí
Prepúšťanie na úrade práce avizovala aj spoločnosť Kinex Bytča. „Oznámili nám, že vzhľadom na finančnú krízu sú nútení prepustiť 198 zamestnancov. K hromadnému prepúšťaniu by malo dôjsť koncom tohto roku a tiež v prvom štvrťroku nasledujúceho roku," uviedol Skotnický.
Spoločnosť Kinex ako dôvod hromadného prepúšťania uviedla, že podstatná časť ich výroby je orientovaná na automobilový priemysel, ktorý postihla svetová finančná kríza. „Odberatelia znižujú objednávky v segmente ložísk do vodných púmp, ktoré tvoria až štvrtinu našej výroby. Podľa výhľadu by táto situácia mala pretrvávať aj v prvom štvrťroku budúceho roka," uviedol medzi dôvodmi Kinex.
Pracovníci úradu práce sa snažia prepustených zamestnať inde. Pre päťdesiatku z nich sa vraj črtá práca v závodoch v Ilave a Púchove. Potrebujú však vyriešiť dopravu.
Jozef Skotnický v budúcom roku nepočíta s významným nárastom nezamestnanosti v regióne. V Žilinskom okrese by sa 3,3 percentná nezamestnanosť mala zvýšiť len minimálne. Prepúšťať totiž nemienia strategickí zamestnávatelia Kia a Mobis.