ŽILINA. Cestujúci pri platbe hotovosťou zaplatia viac, využívaním dopravnej karty ušetria. Má to pomôcť plynulosti dopravy a ušetriť náklady na prevoz a administratívu s hotovosťou. Predovšetkým je však dôvodom prechod na euro. „Ak si budete platiť cestovné lístky prostredníctvom dopravnej karty, zaplatíte na cestovnom oveľa menej. Dnes je v rámci Žilinského kraja cestovné pri jednej ceste na rovnakej trase minimálne o štyri koruny lacnejšie platbou cez kartu, ako pri platbe v hotovosti," dodala.
Čoskoro aj v Turzovke
Stokorunovú kartu si môžu záujemcovia zatiaľ kúpiť na predajných miestach Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Žilina na autobusových staniciach v Žiline, Martine a Čadci, očakáva sa však nápor záujemcov o jej kúpu. „Čo najskôr chceme zriadiť aj ďalšie dočasné miesta na vydávanie dopravných čipových kariet a to v Turčianskych Tepliciach, Bytči a Kysuckom Novom Meste a robíme všetko pre to, aby kancelária bola aj v Turzovke," informovala Ivana Strelcová, hovorkyňa SAD Žilina. V prevádzke by mali byť pravdepodobne od 5. novembra, otvorené budú len v popoludňajších hodinách.
Držiteľom starej dopravnej karty, ktorej sa už končí platnosť, sa zostávajúci kredit prenesie na novú kartu. Staršie typy kariet sa môžu naďalej používať až do skončenia ich platnosti. Cestujúci si môžu kredit na karte dobíjať v kanceláriách na autobusových staniciach či priamo u vodiča. Kredit na dopravnej karte nie je časovo obmedzený, pri zmene meny sa zostávajúca suma preráta na euro. Dopravná karta sa dá podľa Strelcovej používať nielen v prímestskej doprave takmer po celom Slovensku, ale aj v MHD v mnohých mestách, uhrádzať sa ňou dá napríklad aj cestovanie lokálnou železnicou v takzvanej Rajeckej Anči. Karta má platnosť päť rokov.
Autor: lk