Preto jej podľa zákona o soicálnom poistení plný invalidný dôchodoch neprináleží. Pani Emília si však myslí, že naň nárok má. Podľa jej slov jej dal za pravdu aj okresný súd. Je rozhodnutá obrátiť sa aj do Štrasburgu. Štyritisícsto korún (136,10 €) je v súčasnosti suma polovičného invalidného dôchodku, z ktorej musí pani Emília z Kysuckého Nového Mesta vyžiť každý mesiac. Pred viac ako 30 rokmi mala nehodu na motorke. Utrpela trieštivú zlomeninu stehennej kosti a zlomeninu stavca. Má trvalé následky, ľavú nohu o 9 centimetrov kratšiu nezohne v kolene. Prvých päť rokov dostávala plný invalidný dôchodok, potom jej priznali iba polovičný. Keďže nemohla pracovať, dostávala rentu, no v roku 2002 prišla aj o ňu. Teraz má 58 rokov a mala by nastúpiť na starobný dôchodok. Nechce oň požiadať, nárokuje si plný invalidný.
Sociálna: nemusíme
Poisťovňa nevypláca pani Macejkovej plný invalidný dôchodok, hoci posudková lekárka poisťovne uznala, že je plne invalidná. „Samotné uznanie invalidity neznamená, že má automaticky nárok na invalidný dôchodok,“ povedala riaditeľka odboru komunikácie s verejnosťou
SP Lýdia Výborná.
Žiadosť o priznanie invalidného dôchodku poisťovňa zamietla. Podľa Výbornej postupovali podľa zákona o sociálnom zabezpečení a sociálnom poistení. V rozhodnutí stojí, že občan má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidným, bol zamestnaným po dobu potrebnú pre nárok na tento dôchodok a v čase vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok. „Nakoľko dňom 25. marca 2007 ste nesplnili podmienku nároku na starobný dôchodok pred vznikom invalidity, nárok na invalidný dôchodok vám nevznikol,“ stojí v odôvodnení.
Zbytočný súd?
Pani Macejková sa v roku 2007 odvolala voči rozhodnutiu SP na Krajský súd Žilina. V septembri 2007 rozhodla posudková lekárka SP v Čadci, Ingrid Vasiľáková, že pani Macejková má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a opäť uznala plnú invaliditu. Poisťovňa teda priznala nárok na plnú invaliditu a súd skončil. „V priebehu konania došlo u navrhovateľky k zmene čiastočnej invalidity na plnú invaliditu. Vzhľadom na uznanie invalidity odporcom navrhovateľka zobrala opravný prostriedok, ktorý je návrhom na začatie konania späť, preto súd konanie zastavil,“ povedala hovorkyňa Krajského súdu v Žiline Ivana Lukšová.
Podľa zákona o sociálnom zabezpečení je nárok na invalidný dôchodok podmienený počtom rokov dôchodkového poistenia. Poistenec vo veku 25 rokov, koľko mala pani Emília v čase nehody, musí byť takto poistený najmenej tri roky. Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide
o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.
Pani Macejková sa cíti ukrivdená, lebo je celý život obmedzená, plne invalidná a plný invalidný dôchodok nedostáva. Jej rodina je rozhodnutá obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva.