Postupovali sme podľa stavebného povolenia

VLASTNÍKOM STAREJ FARY bola rímskokatolícka cirkev. Generálny vikár Žilinskej diecézy, Ladislav Stromček tvrdí, že faru chceli zbúrať dávno pred tým, ako sa začalo konať o jej vyhlásení za národnú kultúrnu pamiatku. Podľa jeho slov cirkev postupovala pod

ľa stavebného povolenia a svoj postup si vie obhájiť.

Cirkev bola proti tomu, aby bola stará fara vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Prečo? Nie je pre vás tento objekt dôležitý?
Už v roku 1930 vtedajší žilinský farár, pán prelát Ružička, získal súhlas mesta na asanáciu fary, lebo ju považoval za nevyhovujúcu a hodnú zbúrania. Chcel ju nahradiť novou farskou budovou a v týchto dlhodobých zámeroch teraz v istom zmysle pokračujeme aj my. Budova starej fary bola finančne zaťažujúca a málo využiteľná pre farskú činnosť. Viacerí historici na čele s profesorom Marsinom potvrdili, že fara nebola historicky cenná a požiadali ministerstvo, aby vyhlásenie za pamiatku zrušilo. Nechápeme, z akých dôvodov by mala byť stará fara teraz zrazu považovaná za národnú kultúrnu pamiatku, keď na to doteraz nebol dôvod. Ministerstvo kultúry ju dokonca v roku 1989 odmietlo zaradiť medzi kultúrne pamiatky, odvtedy na nej nič historicky vzácne nepribudlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Druhá vec je, že fara bola zbúraná nešťastným spôsobom, ktorý nás nijako nepotešil. Malo sa to v zmysle stavebného povolenia postupne ručne rozoberať. Každý okoloidúci by to mohol sledovať a prebehlo by to pokojne, bez traumy. Pamiatkari to mohli priebežne dokumentovať. Namiesto toho to v noci „rozobral bager“, ako ste napísali. A práve to podráždilo verejnosť. Takto sa to nemalo urobiť. Stavebná firma v dokumentácii vysvetľuje, že v istej fáze ručného rozoberania bezpečnostný technik skonštatoval, že táto hlinená stavba, do polovice rozobratá, na ktorú napršalo, je už nestabilná, a preto zakázal pohyb pracovníkov po stavbe z dôvodu možného zavalenia a odporúčal použitie mechanizmov. To teraz posudzuje inšpekcia. No stále si myslím, že sa mal dodržať postup podľa stavebného povolenia a nespôsobilo by to ten zlý pocit, keď mnohí dobrí ľudia nevedia, čo si majú o tom myslieť. Chcem tým povedať, aby sme tu rozlišovali dve rôzne veci - faru sme chceli dať preč, ale nie takýmto spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ste zbúraním fary získali? Čo vám investor ponúkol ako protihodnotu?
Získame dve veci. Nové pastoračné priestory pre farnosť a nejaké príjmy pre diecézu, ktorá potrebuje z niečoho žiť. Ne-chcem predbiehať schvaľovací proces, ktorý ešte beží, ale plánuje sa, že na tom mieste, kde bola fara, sa postaví nový objekt vo vlastníctve cirkvi ako nové farské pastoračné centrum. V ňom bude sála pre rôzne akcie, budú tam náukové miestnosti a viaceré klubovne. Jednoducho, budú to moderné priestory pre potreby farnosti, zamerané na aktivity s rodinami a deťmi, s mládežou a so seniormi. V takomto význame chápeme aj „genius loci“ čiže duch miesta. Z nášho pohľadu ho nevytvára len stará farská budova so svojimi spomienkami, ale duchovnú atmosféru miesta bude do budúcna vytvárať to, že tam bude pulzovať život farnosti. Aj názov Farské schody má naďalej zmysel, veď farské aktivity tam budú ešte živšie ako doteraz. Farnosť v starom meste nutne potrebuje nové priestory pre farský život aj vzhľadom na dobu, ktorá je pred nami. Navyše, farský kostol sa stal katedrálou a nové pastoračné centrum bude slúžiť aj pre ňu pri rôznych príležitostiach. Stará fara si odslúžila svojich vyše dvesto rokov, teraz získame nové a lepšie farské priestory na ďalších aspoň dvesto rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne chcel investor za farou vybudovať oporný múr a s priestorom pod farou nerátal. Prečo to stroskotalo? Iniciatíva na zbúranie objektu prišla z vašej strany?
Áno, bol to náš nápad. Investor prišiel v septembri s tým, že chce stavať obchodný dom v susedstve fary a cirkevného pozemku. My sme po minulé roky viackrát uvažovali o tom, ako faru nahradiť novou stavbou, ale neboli na to peniaze. Teraz sa naskytla táto príležitosť, tak sme navrhli riešenie, ktoré by bolo výhodné aj pre neho aj pre nás.
Pamiatkari tvrdia, že mesto vydaním stavebného povolenia porušilo zákon. Čo vy na to?
To neviem posúdiť. My sme dostali platné stavebné povolenie a objednali sme si práce podľa neho. Väčším problémom bolo rozhodnutie ministerstva kultúry o vyhlásení fary za pamiatku, podľa nás neopodstatnené.

Preto sme sa odvolali. Keďže ešte nebolo právoplatné, postupovali sme podľa toho, že fara nie je pamiatka, hoci si uvedomujem, že tu sme išli po hrane zákona. Ten vlak bol od jesene už tak rozbehnutý, že keď na poslednú chvíľu nečakane nabehla oranžová, už sa to nedalo zabrzdiť. Ale ešte tam nebola červená. Na celej veci ma najviac mrzí jedna vec, a to nedorozumenie so žilinskými pamiatkarmi, medzi ktorými mám aj osobných priateľov. To mi je veľmi ľúto. Chápem pamiatkarov, že sa snažia zachrániť v meste čo sa len dá, veď ani pre nás to rozhodovanie nebolo jednoduché. Cirkev zvlášť má zmysel pre históriu a tradície, lenže ešte viac má povinnosť myslieť dopredu. Načo sú nám staré budovy, ak tu budú mŕtve farnosti? Tento konflikt medzi úctou k histórii a plnením poslania do budúcnosti je niekedy bolestivý, ale neujdeme pred ním, sú chvíle, keď sa treba rozhodnúť, aj keď to nie je príjemné.

Za vydanie stavebného povolenia na radnici údajne loboval aj biskup Galis. Aké mal na to dôvody? Prečo ste tak veľmi trvali na vydaní stavebného povolenia?
Pán biskup je mimo tejto akcie, pretože bola schválená ešte na jeseň, pár mesiacov predtým, ako vznikla Žilinská diecéza. U primátora sa hovorilo o iných veciach, Farské schody sa spomenuli v tom zmysle, že tam nebude sídlo biskupského úradu, ako sa spočiatku uvažovalo, lebo sa to tam nehodí. O stavebné povolenie sme požiadali ešte predtým, z dôvodov, ktoré som už spomenul.

Cirkev týmto krokom vzbudila vo verejnosti nevôľu. Utrpela aj jej povesť. Stretli ste sa aj vy osobne s negatívnymi reakciami? Ako budete chcieť povesť napraviť?
Ak tu bude o rok a pol stáť nové farské centrum, už sa to bude celkom ináč vnímať a ľudia uvidia, že je to dobré a že to stálo za to. Treba len vydržať túto nepríjemnú fázu, kým sa to postaví. Robíme tieto veci pre budúcnosť. Počas ďalších generácií, možno ďalších sto, dvesto rokov tu z toho bude duchovný i finančný úžitok. Sú veci, ktoré treba len vydržať. Čas ukáže, čo bolo dobré rozhodnutie.

Na tomto mieste má vyrásť obchodný dom. Mnohým sa to zdá ako dehonestácia cirkvi. Veď práve cirkev protestuje proti tomu, aby boli obchodné strediská otvorené aj v nedeľu. V tomto prípade Vám to nebude prekážať? Neodporuje celý tento projekt etike vašej cirkvi?
Tie obchodné prevádzky, ktoré budú mať uzatvorenú nájomnú zmluvu s nami, ktoré budú
v našich priestoroch, budú v nedeľu zatvorené, to je samozrejmé. Cirkevný pozemok však tvorí len malú časť pozemku pod obchodným domom. Čo sa týka etiky, aj doteraz boli na Farských schodoch obchodné priestory vo vlastníctve cirkvi. Čo je tu proti etike? Len ich bude viac. Obchody a nákupné centrá nie sú nejaké zlo. Keď idem v bežný deň do Tesca, nemám pocit, že robím niečo hriešne. Ak je niečo zlé, tak to je konzumný spôsob života. Ale to je vec výchovy vlastného svedomia.

V decembri ste vo farskom liste predstavili projekt, ktorý ale vyzeral úplne inak. Prečo ste s ním nevyšli na verejnosť skôr?
Od decembra dodnes je už vypracovaná šiesta verzia a bol by nezmysel zakaždým to publikovať vo farskom liste. Tie obrázky, ktoré sme vtedy uverejnili, už dávno neplatia, lebo v rámci vyjadrení rôznych inštitúcií sa architektonické riešenie viackrát zmenilo. V decembri sme to publikovali preto, aby sme vyložili karty na stôl, čo sa týka informovania verejnosti o zámeroch s Farskými schodami, teda aby sme od začiatku išli čo najviac transparentne, aj za cenu, že sa zdvihnú kritické názory, veď diskusie sa netreba báť.

O zbúraní fary tam však nebola zmienka. Kedy ste sa o ňom dozvedeli?
V decembrovom farskom liste sa otvorene hovorí o pláne asanovať starú faru a obšírne sa to tam zdôvodňuje. Hovoríme o tom verejne už pol roka. No nečakali sme, že táto naša otvorenosť sa otočí proti nám a ministerstvo do toho nečakane vstúpi vyhlásením fary za pamiatku, keď doteraz na to nebol dôvod. Doteraz si faru nikto nevšímal. Teraz sa z nej zrazu urobila veľká vzácnosť.

Aké sú vaše vzťahy s podnikateľom Georgeom Trabelssiem?
Mali sme niekoľko rokovaní, ktoré boli otvorené a korektné. Viem, na čo sa pýtate. Niektorí ľudia kladú otázku, prečo cirkev robí s Trabelssiem nejaké transakcie na Farských schodoch. Analyzovali sme to zo všetkých strán, skúmali sme, čo na tom môže byť zlé a za akých okolností a s kým by cirkev nemala vstupovať do zmluvných vzťahov. Zdá sa nám, že tie námietky stoja len na nejakých pocitoch. Niektorí ľudia ho nemajú radi, lebo má povesť veľmi bohatého človeka, ktorý vďaka sile majetku môže robiť veci, ktoré si bežný človek nemôže dovoliť. Nepleťme si emócie s etikou. Z pocitov ešte nemožno tvrdiť, že je neetické s ním uzavrieť normálnu transparentnú majetkoprávnu zmluvu.

Na verejnosti máte image dobrého podnikateľa. Cirkev predala už niekoľko lukratívnych pozemkov. Sú obchodné aktivity cirkvi pre vás dôležité? Sú potrebné na financovanie cirkvi?
Hovorí sa o odluke cirkvi od štátu, ktorá je len otázkou času, a som za to, nech sa urobí nejaký rozumný model. Problémom sú znova negatívne emócie. Niektorí ľudia hovoria, nech si cirkev žije za svoje. Keď si chce zariadiť veci tak, aby mohla žiť zo svojho, tí istí ľudia povedia, že cirkev ide za majetkami. Tam nejde o rozumnú reč, ale o niečo iné.

Na vlastníka budovy fary bolo podané trestné oznámenie za zničenie národnej kultúrnej pamiatky. Ako na to budete reagovať?
Zatiaľ sme nič nedostali. Pokiaľ viem, ministerstvo dalo podnet na prokuratúru v tejto veci, takže je na prokuratúre, ako to vyhodnotí a ako sa rozhodne ďalej konať. My sme postupovali podľa stavebného povolenia, to si vieme obhájiť.

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu