heologická komisia.
Kamene odviezli nákladiaky na skládku firmy Ekostav Slovakia v Kysuckom Novom Meste. „Archeologická komisia sa zhodla, že by bolo veľmi nereálne, požadovať to zachovať v stave, ako to bolo. Technologicky je to prakticky nemožné,“ povedal vedúci výskumu a vedúci Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Jozef Hoššo.
Postavia ju nanovo
Niektoré kamene z veže merali až meter a hrubé boli 40-centimetrov. Väčšinu vybrali ručne, zvyšok bagrom. Nákladiak ich odvážal asi na 10-krát. Vo veži bola masa malty. „Prekvapilo ma to, že maltou nešetrili, jej vrstva bola aj 20 centimetrov hrubá. Stavba bola nákladná a robená poctivo. Rátalo sa, že tu bude stáť čosi veľké,“ povedal Hoššo. V obchodnom centre, ktoré má niesť názov po tomto náleze, majú vežu vybudovať z pôvodných kameňov podľa fotogrametrie. „Pochopiteľne, že to nemôže byť v takej podobe, ako to tu bolo. Musia zachovať štruktúru a riadkovanie. Pomocou vápennej malty s podobným zložením domurovať celý pôdorys, aby bol nález prezentovateľný, prípadne ho doplniť nejakou vizualizáciou,“ dodal Hoššo.
Najvýznamnejší objav
Obytnú veža žilinského hradu našli pri archeologickom výskume pri Farských schodoch začiatkom júna. Kruhová stavba má vonkajší priemer 14 metrov a hrúbku muriva tri metre. Ide o obytnú vežu pravdepodobne z 13. storočia. Patrila k žilinskému hradu, po ktorom doteraz historici pátrali márne. „Čo sa týka architektúry, urbanizmu a vzniku mesta Žilina, je to v poslednom období jeden z najvýznamnejších objavov,“ povedal vedúci výskumu Jozef Hoššo. „Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1 318, povedal riaditeľ Štátneho archívu v Žiline Peter Štanský. Podľa neho môže byť hrad omnoho starší. Hrad objavili pre obchodné aktivity podnikateľa Georga Tabelssieho. Chce tu postaviť obchodný dom. Sľuboval, že zaplatí komplexný výskum a zachová všetko, čo sa nájde. „Ľudia platia peniaze, aby si mohli pozerať pamiatky. Teraz si ich môžu prísť pozrieť, nemusia platiť nič, dať si kávičku,“ povedal. Pod starou farou, ktorá bola vedľa hradu, ale výskum neprebehol. Mesto odobrilo jej úplnu prestavbu a bagre ju rozobrali v noci tak rýchlo, že pamiatkari nemali kedy archeologický výskum predpísať.