a rýchlu jazdu ale mestským strážcom zákona nedovolí. Zákon schválila Národná rada a ešte ho musí podpísať prezident.
Už mali odobrenie
V Žiline sa radar mestským policajtom osvedčil. Laserový merač mali prenajatý od októbra minulého roka. V priebehu troch mesiacov zistili viac ako 1 700 priestupkov a na pokutách vybrali 1 141 400 korún. Náčelník MP Stanislav Kľučka navrhol na aprílovom mestskom zastupiteľstve zaradenie radaru do technického vybavenia polície. Poslanci pomôcku za 700-tisíc schvlálili.
Kaliňák proti zárobkom
Hovorca Prezídia policajného zboru Martin Korch potvrdil, že radary budú používať iba policajti policajného zboru. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka obecné polície naháňali meraním rýchlosti peniaze do mestských pokladníc. „Mestská polícia sa má starať o verejný poriadok. Meranie rýchlosti k tomu nepatrí,“ povedal. Podľa Kľučku je to na škodu. „Zo strany MP išlo o snahu zvýšiť bezpečnosť na cestách v mestách. Prezentovanie, že ide o zárobkovú činnosť, nie je správne. Aspoň v Žiline sme nešli takým smerom, že by to mala byť zárobková činnosť,“ povedal. V Žiline a mestských častiach merali na rizikových úsekoch, hlavne pri školách, kde je povolená maximálna rýchlosť 40 kilometrov za hodinu. Podľa neho ju len málo vodičov dodržiava. Sústredili sa na kritické časy, ráno pred a popoludní po skončení vyučovania. „Jednoznačne sa nám potvrdilo, že vodiči boli až o 70 percent disciplinovanejší na miestach, kde sme rýchlosť merali. Aj bezpečnosť na cestách je jednou z častí verejného poriadku,“ povedal Kľučka.
Polemika bola stále
Kvôli polemike o legálnosti postupu mestských polícií si v Žiline radar znova nepožičali. Rýchlosť nemerajú a pokuty nevyberajú. Podnety na postup MP dostala Generálna prokuratúra. „Aktuálne zhromažďuje poznatky o činnosti obecných polícií, aj v súvislosti s používaním cestných meračov rýchlosti z ich strany. Je predpoklad, že bude zaujaté jednotné stanovisko prokuratúry k zákonnosti takéhoto postupu obecnej polície,“ povedala v apríli hovorkyňa Krajskej prokuratúry Žilina Silvia Jakubčíková. Problémom bola podľa Kľučku aj rozdielnosť výšky pokút. „MP môže dať blokovú pokutu do výšky 2-tisíc korún.“ Policajti policajného zboru môžu podľa nového zákona za prekročenie rýchlosti zinkasovať oproti tomu 25-tisíc korún a, samozrejme, odobrať vodičský preukaz.
Za pokuty malo byť ihrisko
Peniaze z pokút išli na účet mesta, na sídlisku Vlčince malo za ne vyrásť multifunkčné dopravné ihrisko za 3,5-milióna. Podľa Kľučku bude, hoci naň prirýchli vodiči prispeli iba niečo vyše tretinou. „Projekt na ihrisko je už vo fáze ukončenia, ale tým, že rýchlosť už nekontrolujeme, celé sa to posúva,“ povedal Kľučka. Podľa neho by ihrisko mohlo byť hotové na jeseň tohto roku.
Autor: LK