Tak to bolo aj v prípade istej pani na vozíčku. Hendikepovaná žena zvykla na svojom vozíčku „postávať“ na Národnej ulici. Vždy na rovnakom mieste. Ľudia si na ňu zvykli a mnohí ju familiárne zdravili, keď hádzali peniaze do škatuľky na jej kolenách. Podľa nápisu na nej pani zbierala peniaze na elektrický invalidný vozík. Ten, na ktorom sedela, bol iba mechanický. „Chcela by som si kúpiť elektrický vozík, aby som ho nemusela poháňať rukami ako tento mechanický. Niečo už nasporené mám, ale zatiaľ to nestačí,“ povedala. Invalidnej dôchodkyni, hoci bola z Českej republiky, sa v Žiline darilo. V silných dňoch, akými boli piatky, sa jej podarilo vyzbierať aj cez tisíc korún. „Piatky sú najlepšie dni. Po ulici chodí najviac ľudí. Mnohí sa pristavia aj na pár slov. Žilinčania sú veľmi milí ľudia a majú veľké srdce,“ pochvaľovala si.
Nie všetci. „Boli tu dnes mestskí policajti a pýtali sa, či mám povolenie. Povedala som, že nemám. Tak si ho vraj mám vybaviť na mestskom úrade, že ináč tu peniaze vyberať nemôžem,“ posťažovala sa nám ešte začiatkom júna. Odvtedy je jej miesto na ulici prázdne. Mestskí policajti ju však vraj nevyhnali. „Naši policajti v spomínaný deň takýto prípad neriešili. Mestská polícia nemá v právomoci riešiť takýchto ľudí. Žobranie na ulici nie je v Žiline zakázané. Nie je to priestupok voči žiadnemu Všeobecno-záväznému nariadeniu. Je to slobodné rozhodnutie každého človeka, či žobrajúcemu prispeje. Mestská polícia zakročí iba v prípade, že dotyčný obťažuje okoloidúcich. Vtedy už ide o priestupok voči verejnému poriadku a my sme oprávnení to riešiť,“ informoval zástupca náčelníka Mestskej polície v Žiline Milan Turčan. To, že sa invalidná žena nijakého priestupku nedopustila, nám potvrdili aj na Mestskom úrade. „Nijaké nariadenie mesta nezakazuje ľuďom v uliciach Žiliny žobrať.
Nesmú tým však obťažovať verejnosť. Kedy už ide o obťažovanie, posudzuje Mestská polícia a to individuálne od prípadu k prípadu. Spomínanej pani by som odporučil, aby nabudúce jej činnosť zastrešilo nejaké občianske združenie alebo charitatívna organizácia, ktorá o zbierkach v uliciach upovedomuje mestský úrad,“ povedal hovorca Žiliny Martin Barčík. Komu teda ešte mohla invalidná žena prekážať? Žobraním neporušila ani zákon. „Žobranie trestné nie je. Trestný ani priestupkový zákon ho nerieši,“ vysvetlila žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová. A hoci postihnutá žena na svoj vozík vyzbierala v uliciach Žiliny pomerne dosť peňazí, obávať sa nemusí ani postihu od Daňového úradu. Podľa Aleny Polakovej z Daňového riaditeľstva v Žiline sú žobráci nepostihnuteľní. „Žobrajúcich ľudí neriešime. Z daňového hľadiska sú v podstate nepostihnuteľní. Ťažko by sme im dokazovali, koľko peňazí takto zarobili. Navyše, do určitej výšky svoj príjem ani zdaňovať nemusia. Za vlaňajší rok je to do 47 808 korún. Riešili by sme ich iba v prípade, že by ich niekto udal, ale zatiaľ sme sa s takýmto prípadom nestretli.“