Nie mesto, ale správca
Ľudia sa sťažujú poslancom, mesto problém riešiť nemôže. „Apelujeme na Povodie Váhu, aby sa to dalo do pohybu. Potoky sú otrasné, s podmytými brehmi, navyše zarastené,“ povedal poslanec mestského zastupiteľstva za Vranie Ján Púček. Jeho kolegyňa Janka Hrošovská dodáva, že „občania na nás tlačia, ale my sme bezmocní, mesto s tým nemôže nič spraviť.“ Niekoľký raz sa obrátili aj na mesto, aj na Povodie Váhu. „Je to povinnosťou správcu toku. Zaviazali sa, že prečistia dolný úsek, plus zabezpečia vykosenie tráv v celom potoku. Pri kosení môžu pomôcť aj pracovníci na aktivačných prácach. Bude ale nutné spraviť generálnu opravu koryta potoka,“ povedal vedúci Odboru dopravy a komunálnych služieb Mestského úradu Žilina Vladimír Baránek.
Správcom je Slovenský vodohospodársky podnik. Riadieľ jeho čadčianskej pobočky Jaroslav Pavel hovorí, že nejde o havarijný stav. „Je potrebné ho prečistiť, doplniť povypadávaný kameň na regulácii. Ale veľký problém robia mosty k domom. Mnohé nemajú základy, tlačia na reguláciu a pri väčšej vode sa môžu zvaliť,“ povedal. Chce spolupracovať s mestom a osloviť Železnice slovenskej republiky, ktoré budú onedlho rekonštruovať železničné priecestie a úsek Brodňanky pri ňom. „Budeme žiadať aj prečistenie prítoku Brodnanec,“ povedal. Podľa Pavla bude rekonštrukcia kilometra potoka stáť 5 – 6 miliónov a musia to zaradiť do plánu investičných akcií. Projekt im potom musia schváliť.
Povodniam to ale nezabráni
Pavel povedal, že potok vyregulujú, ale nebude to ochrana pred možnými povodňami. „Spevníme brehy, aby ich nevymývalo. Ide o to, aby boli potoky čisté, aby voda rýchlo odišla a nenarobila škody,“ povedal. Problém záplav to ale nevyrieši, keďže prietokový profil sa zväčšiť nedá.
Trápi aj starý strom
Suchý topoľ blízko lávky cez rieku Kysuca medzi Vraním a Brodnom je ďalším rizikom. Po lávke chodia aj deti z Vrania do školy v Brodne, či na zastávku mestskej hromadnej dopravy. Konáre už raz pri búrke popadali, podľa Púčeka by mohli človeka aj zabiť. Nebezpečný strom chcú dať odstrániť, nevedia, na koho pozemku rastie. „Povinnosť vyrúbať ten strom má ten, na koho pozemku sa nachádza,“ povedal Baránek. Budúci (tento) týždeň budú preto zisťovať, kto je za strom zodpovedný a potom ho dajú zrezať.