Odbor sociálnych vecí ŽSK predložil poslancom na aprílovom zasadnutí návrh rozvojových opatrení v zariadeniach sociálnych služieb. Rozvoj chce kraj dosiahnuť aj zlúčením niektorých zariadení. Zlúčenie sa v júli tohto roka dotkne aj Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb v Bytči – Hrabovom, ktorý prejde pod správu Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb Osiková v Žiline.
Opatrenia sú proti rozvoju
Podľa poslanca krajského parlamentu Petra Webera, ktorý v ňom zastupuje bytčiansky región, je však návrh v tomto prípade skôr proti rozvoju sociálnej starostlivosti v regióne. „Bytčiansky región má 30 - tisíc obyvateľov. Krajská samospráva tu prevádzkuje jediné sociálne zariadenie len s tromi desiatkami miest. To je pre taký veľký región málo. Obdobné zariadenia v iných regiónoch kraja majú oveľa väčšie kapacity,“ namietol proti zlúčeniu. „Bytčiansky domov potrebuje skôr rozšíriť, ako zlučovať s iným zariadením,“ dodal. „Počet miest v bytčianskom zariadení nebudeme zvyšovať,“ potvrdil hovorca ŽSK Peter Kubica. Naopak, rozšíriť by sa mala v najbližších troch rokoch kapacita na Osikovej v Žiline, a to o desať miest. Kubica však s tvrdením Webera o opatreniach proti rozvoju sociálnej starostlivosti v regióne nesúhlasí. „Fakty tvrdia pravý opak. DD a DSS v Bytči je jedno z mála, kde je záujem hlboko pod priemerom. Sedem uchádzačov o umiestnenie v poradovníku v Bytči kontrastuje s priemerom až 50 uchádzačov v iných zariadeniach,“ namietol.
Strata právnej subjektivity
Weberovi sa tiež nepozdáva, že zlúčením príde domov v Bytči o právnu subjektivitu, čím stratí akékoľvek rozhodovacie právomoci. „Zrušenie právnej subjektivity nebude mať na prevádzku, ani na služby zariadenia nijaký dopad. Zariadenie, budova, nábytok, zamestnanci a najmä klienti zostanú tam, kde sú. V praxi to bude znamenať len toľko, že po zlúčení domovov bude namiesto dvoch riaditeľov iba jeden a namiesto dvoch účtovníčok jedna,“ vysvetlil Kubica. „Nezmení sa ani systém umiestňovania klientov,“ dodal na margo obáv, že riadením zo Žiliny by mohli zariadenie zaplniť mimobytčianski klienti. Poukázal na to, že klienti sa do domovov neumiestňujú len podľa trvalého bydliska, ale aj mnohých iných kritérií. „Veľa obyvateľov bytčianskeho okresu je umiestnených mimo bytčianskeho zariadenia aj v súčastnosti,“ dodal.
Samospráva ušetrí
Zlučovanie domovov v kraji bude každopádne znamenať zníženie počtu zamestnancov na ekonomických a prevádzkových úsekoch. V celom kraji tak môže prísť o prácu asi 20 ľudí. Niektorí budú preškolení na zamestnancov priameho kontaktu. Keďže zariadenia, ktoré nevedia dobre hospodáriť, prejdú pod tie, ktoré naopak hospodáriť vedia, krajská samospráva ušetrí až 8 miliónov korún ročne. „Tie sa vrátia späť do sociálnych zariadení
v podobe vyšších platov, kvalitnejších služieb a väčších kapacít,“ dodal Kubica.