Vašu pozostalosť bude riešiť notár. Zistí dedičov a aký majetok po vás zostal. Keď notár zhromaždí všetky doklady o majetku zomrelého, predvolá dedičov. Ak nenapíšete závet, zomriete a nemáte dedičov, váš majetok prepadne štátu. Ak ste zanechali závet, teda svoju poslednú vôľu, notár s ňou oboznámi ľudí, ktorých sa týka. Ak závet nájde.
Neukrývajte ho
Preto je dobré o existencii závetu niekoho upovedomiť. Úplne najlepšie je, spísať závet u notára, ktorý vám ho do smrti odloží na bezpečnom mieste. Tak, aby sa po vašej smrti našiel. Závet je dobrá vec. Môžete v ňom rozhodnúťo o osude vášho majetku. Hoci nie celkom. Závet je totiž jedna vec a nárok na dedičstvo zo zákona je vec druhá. Ak teda v závete odkážete svoj dom dcére, ktorá sa o vás príkladne stará a doopatruje vás, v prípade, že máte aj syna, ktorý o vás síce ani nezakopol, nebude vaša vôľa vyslyšaná. Nárok na dom má totiž aj nevďačný syn.
Sú tri druhy závetu
Súčasná právna úprava rozlišuje tri formy závetu. Závet písaný, podpísaný a datovaný vlastnou rukou, takzvaný holografný závet. Potom závet, ktorý je spísaný inak ako vlastnoručne, avšak za prítomnosti dvoch svedkov a podpísaný vlastnoručným podpisom, takzvaný alografný závet. A napokon máte k dispozícii závet spísaný u notára. Formu závetu spísaného vlastnou rukou zákon nepredpisuje. Najlepšie však je napísať ho perom na čistý papier. Aby bol závet platný, musí obsahovať deň, mesiac a rok, keď bol napísaný a vlastnoručný podpis. Ak závet napíšete na počítači, písacom stroji, prípadne inou formou, musíte tak urobiť v prítomnosti dvoch svedkov, ktorí závet podpíšu súčasne s vami. Súčasťou závetu musí byť listina, v ktorej pred týmito svedkami uvediete, že podpísaná listina obsahuje prejav vašej poslednej vôle. Aj v listine by mal byť dátum jej spísania. Okrem podpisu poručiteľa nesmú chýbať podpisy dvoch svedkov. K listine sa pripojí samotný závet. Svedkom môže byť hociktorá osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony. Nesmie byť však dedičom zo závetu. Najbezpečnejšia forma závetu je závet vo forme notárskej zápisnice. Výhodou takéhoto závetu je rozhodne jeho forma verejnej listiny, ktorá poskytuje silnejší dôkazný prostriedok v prípadnom spore. Výhodou je aj to, že notár vám poradí, ako to v skutočnosti so závetom vlastne je. Do takto spísaného zákona nemôže za vášho života nikto nahliadnuť.
Aj nevidiaci a nepočujúci
Svoju poslednú vôľu môžu prejaviť aj nevidomé alebo nepočujúce osoby. Ak poručiteľ nevidí, môže svoju poslednú vôľu prejaviť pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá mu musí byť prečítaná. Svedok nemôže byť totožný s osobou, ktorá závet prečíta. Ak človek nepočuje a nevie čítať alebo písať, pri spísaní závetu musí byť okrem troch súčasne prítomných svedkov prítomný aj tlmočník, ktorý ovláda znakovú reč. Závet treba spísať v listine, ktorá sa tlmočí do znakovej reči. Musí v nej byť uvedené, že poručiteľ nevie čítať alebo písať, kto listinu napísal, kto ju nahlas prečítal a akým spôsobom poručiteľ potvrdil, že listina obsahuje jeho pravú vôľu. Predpísaný postup treba zachovať, akékoľvek odchýlky robia závet neplatným.
Každý závet musí mať nevyhnutné náležitosti
Závet spísaný vlastnoručne
Musí obsahovať:
deň, mesiac a rok, keď bol napísaný,
vlastnoručný podpis závetcu,
dobré je uviesť aj miesto, kde sa spísal,
najlepšie je ho napísať perom na čistý papier,
pri dedičskom konaní sa musí nájsť.
závet spísaný na počítači alebo stroji
Musí sa spísať pred dvoma svedkami, ktorí ho vlastnoručne podpíšu spolu so závetcom. Svedkom nemôže byť osoba, ktorá má podľa závetu dediť alebo nepozná jazyk,
v ktorom sa prejav vôle robí.
Musí obsahovať:
deň, mesiac a rok, keď bol napísaný,
vlastnoručný podpis závetcu,
dobré je uviesť aj miesto, kde sa spísal.
súčasťou závetu je listina,
v ktorej závetca uvedie, že podpísaná listina obsahuje prejav jeho poslednej vôle,
listina musí obsahovať dátum spísania, podpis závetcu
a podpisy dvoch svedkov.
Závet spísaný u notára
Musí obsahovať:
za formálne a obsahové náležitosti zodpovedá notár,
závet spísaný u notára alebo daný notárovi do úschovy sa zaregistruje v Centrálnom registri závetov,
počas života závetcu nemôže žiadna iná osoba nahliadnuť do závetu.
Poplatky u notára
spísanie závetu: 800 korún,
ak ide o kombináciu závetu a listiny o vydedení: 1 500 korún,
zistenie totožnosti osoby závetcu: 40 korún,
za uloženie prineseného závetu do registra listín: 40 korún za každú stranu závetu,
hotové výdavky notára,
ceny sú uvedené bez DPH.