u.
František Mojčák zo Žiliny odmieta platiť poplatky za televízor a rádio, keď ich nevlastní a nepoužíva. „Na protest zástrčkovému zákonu som sa rozhodol v dobe 3. tisícročia zrušiť výhody, ktoré mi táto doba mala poskytovať a vrátiť sa do doby zaostalej, bez elektriny,“ hovorí 61-ročný muž. Elektrickú energiu využíval iba na svietenie. Teraz sa vráti k petrolejke a sviečkam. „Posledný televízny prijímač som mal v 80-tych rokoch, ten som ale dávno odhlásil.“ Za elektriku platieval 250 korún mesačne a za minulý rok mu ešte vrátili preplatok 124 korún. Minulý týždeň odber elektriny zrušil.
Ministerstvo je spokojné
Nový koncesionársky zákon má vykúpiť STV a SRo z finančnej krízy a má zabrániť, aby sa ľudia vyhýbali plateniu koncesií. Výška poplatku pre domácnosti sa nemení, je 140 korún. Povinnosť platiť úhradu sa ustanovuje každej fyzickej osobe, ktorá je koncovým odberateľom elektriny v odbernom mieste, z ktorého sa odoberá elektrina pre spotrebu v byte alebo rodinnom dome. Domácnosti, ktoré neplatili, lebo nemali prijímače, pocítia zmenu. Podľa ministerstva kultúry, ktoré zákon navrhlo, je solidárny. Všade, kde dochádza k odberu elektriny, je možné aj pozerať STV a počúvať SRo. Obhajuje to údajmi zo sčítania ľudu v roku 2001. „Už v roku 2001 vlastnilo rozhlasový prijímač 100 percent domácností a 98 percent domácností vlastnilo televízny prijímač, pričom plateniu poplatku sa vyhýbala zhruba tretina domácností,“ povedal hovorca Jozef Bednár.
Jedinou možnosťou pre toho, kto nechce platiť, je nasledovať príklad Mojčáka. Koľko ľudí si odoprie využívanie elektriky sa odhadnúť nedá. Podľa hovorcu Severosloven-ských elektrární Michala Grofa zákon ešte nevstúpil do platnosti a takýto prípad je ojedinelý. Masívne odhlasovanie sa ľudí neočakávajú. Takisto sa neboja na ministerstve. „Občan, ktorý radšej nebude odoberať elektrickú energiu, aby sa nestal platiteľom úhrady, má, samozrejme, právo sa takto rozhodnúť,“ komentoval jeho rozhodnutie Bednár. Na otázku, či urobil náš čitateľ správne, odpovedal, že „kvalitu spôsobu života pána Mojčáka a jeho slobodnú voľbu neposudzuje ani minister kultúry, ani ministerstvo.“
Sociálny štát
Zákon odhlasovala koalícia a kritizuje ho opozícia. Tomáš galbavý z SDKÚ poukázal na jeho nespravodlivosť, uvažuje, že sa obráti na Ústavný súd. Vadí mu, že musia platiť aj domácnosti, ktoré prijímač nemajú. Dokonca aj z oblastí, kde signál STV a SRo nie je. Odhaduje ich na 60-tisíc, informoval denník SME. Náš čitateľ hovorí, že sa cíti ako rukojemník. „Sociálnu výpomoc pre dôchodcov 1 500 korún som uvítal, ale čo sú to za zástupcovia ľudí, ktorí idú proti nim. Mám platiť 140 korún mesačne za niečo čo nemám? To je 1 700 korún ročne. To je sociálny štát? Ja sa diskriminovať nedám,“ dodal Mojčák.