Tento rok chcela uložiť urnu do dvojhrobu na Starom cintoríne v Žiline. Zistila, že nájomcom hrobového miesta je jej švagor a ona k miestu, kde odpočíva jej rodina, nemá žiadne práva. Nájom za miesto na cintoríne platila v minulosti jej stará matka.
V roku 1972 zomrela a pohreb organizoval manžel jej sestry. Do toho istého hrobu neskôr pochoval aj svoju manželku, Jandzíkovej sestru, na čo mal jej súhlas. Hrob dal na svoje náklady zrekonštruovať. Podľa Vincenta Francla zo spoločnosti Funeral &, ktorá spravuje cintoríny v Žiline, je v Evidencii hrobov, pochovaných, nájomcov hrobov a platieb ako nájomca zapísaný od roku 1982, kedy zaplatil prvýkrát nájom. „Myslím, že mu na svokre záležalo a o hrob sa príkladne staral,“ hovorí Francl. Nájomcom je až do roku 2016. S nájomcom sme sa nespojili, minulý týždeň bol na dovolenke v zahraničí. V Žiline uzatvára zmluvu o nájme hrobového miesta majiteľ miesta, teda mesto, prevádzkovateľ – spoločnosť Funeral & a nájomca.
Zmluvu môžu uzatvoriť len s nájomcami, ktorí vlastnia potvrdenku o zaplatení nájmu za hrobové miesto. Nájomné na dobu 10 rokov 250 korún za jedno hrobové miesto. Pani Viera sa obrátila na Právne oddelenie Mestského úradu Žilina. Odvoláva sa na všeobecne záväzné nariadenie mesta o cintorínskom poriadku a poplatkoch za cintorínske služby. „Prepožičaním vzniká právo na užívanie miesta na hrob tomu, komu bolo prvýkrát prepožičané a prechádza na osoby jemu blízke,“ píše sa v ňom. S problémom nepokročila, „vraj zákon stojí na strane švagra.“ Ten jej dovolil uložiť urnu do hrobu. „Potvrdenka vôbec nerieši, či budúci nájomca je rodina alebo cudzí človek, dôležitá je len potvrdenka,“ hovorí Jandzíková. Lehota na uzatvorenie nájomnej zmluvy je do augusta roku 2011. Prednostné právo na uzatvorenie zmluvy na existujúce hrobové miesta majú dedičia.
„Ak je dedičov viac, ten z dedičov, ktorý sa prihlásil ako prvý,“ píše sa v zákone. Je jedno, či to bude dieťa alebo vnuk. Problémy môžu nastať práve pri komplikovaných rodinných vzťahoch. S vysporiadaním dedičov s majetkom, teda pomníkom a príslušenstvom, ktorý sa nachádza nad hrobom, nepočíta. „Ide o problém, ktorý sa rieši v rámci občiansko právneho zákonníka,“ povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková. Úrad pripravil návrh zákona o pohrebníctve. Prevádzkovateľom pohrebísk v Žiline je Funeral & od roku 1991. Francl považuje zákon za dobrý: „Občania k tejto povinnosti prisupujú citlivo a pravidelne. Nájomné zmluvy už majú vysporiadané asi k polovici hrobových miest.“ Za práva na hrobe je pani Viera rozhodnutá bojovať. Oslovila právnika a so žiadosťou o zrušenie nájomnej zmluvy sa obráti na súd.